عضو تیم مذاکره کننده هسته ای در یادداشت تلگرامی امروز خود نوشت: محدودیتهای انتقال بانکی مبالغ بالا و همچنین تبدیل آن مبالغ از ارزهایی مانند روپیه به یورو از میان برداشته شده است.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در این یادداشت تلگرامی تاکید کرده است: خوشبختانه در اين چند روز در مسير اجراي حذف محدوديتها اتفاقات خوبي بوقوع پيوست.

١- انتقال مبلغ معادل هفتصد و پنجاه ميليون دلار به يورو از قسط اول از پرداخت بدهي شركتهاي هندي به حساب بانك مركزي ايران در تركيه، نشان داد كه محدوديتهاي انتقال بانكي مبالغ بالا و همچنين تبديل آن مبالغ از ارزهايي مانند روپيه به يورو از ميان برداشته شده است.

٢- بدنبال لغو محدوديتهاي ورود كشتيهاي باري براي حمل نفت و مواد پتروشيمي و ديگر كالاها به بنادر ايران و يا عزيمت آنها از ايران براي صادرات به بنادر خارجي از جمله به اروپا كه تبادلات كشتيراني از ايران و به ايران را باعث گرديده اند اولين كشتي فله اي نيز ( كه به حمل كالاهاي فله اي مانند گندم ميپردازند) همين روزها براي اولين بار به بندر هامبورگ وارد شد و مورد استقبال مقامات شهر قرار گرفت.

لغو اين محدوديتها در دلِ خود لغو چندين نوع تحريم و محدوديت مانند اين تحريمها را در بردارد: 

الف- تحريم ورود كشتيهاي خارجي به بنادر ايران به دليل آنكه شركتهاي كارگزار و فعال در بنادر تحت تحريم بوده اند،

ب- تحريم ورود و دريافت خدمات براي كشتيهاي ايراني به بنادر كشورهاي ديگر، چون شركتهاي كشتيراني تجاري و كشتيراني نفتكش ايران جزو شركتهاي تحت تحريم بوده اند،

ج- تحريم بيمه كشتيهاي نفتي و تجاري ايران، چون جزو شركتهاي تحت تحريم بوده اند، 

د- تحريم بيمه شركتهاي خارجي كه مبادرت به حمل نفت و مواد پتروشيمي و ديگر كالاهاي تحت تحريم ايراني بنمايند.

ه - تحريم بيمه معروف به پي اند آي كه به سوانح خاص دريايي مربوط ميباشد،

و- تحريم پرداختهاي پولي و بانكي بيمه شركتهاي بيمه گر.

٣- برقراري چندين رابطه كارگزاري مهم بانكي ميان بانكهاي ايراني و بانكهاي متوسط اروپايي براي اولين بار امكان انتقال ارز از بانكهاي ايراني به موسسات خارج از كشور را در هفته اخير تسهيل نمودند.

در مجموع ديپلماسي بدون وقفه ادامه دارد و هدف كشور لغو تمامي محدوديتهاي بانكي و مالي و تجاري عليه موسسات و اشخاص حقيقي و حقوقي ايراني ميباشد و كشورمان تا زماني كه تمامي مشكلات اجرايي لغو اين محدوديتها همگي در اجرا رفع نشوند از پاي نمي نشيند.

البته اين به يك عزم ملي و تلاش همگاني نياز دارد كه امروز تمامي سازمانهاي ذيربط براي تحقق اين هدف در تلاش هستند.

 

 

22339

کد خبر 538890

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =