ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه روسیه قصد دارد موضوع پیوستن ایران به سازمان شانگهای را در جلسه شورای وزیران امور خارجه این سازمان مطرح کند.

بختییر خاکیموف، نماینده رئیس جمهوری روسیه در سازمان همکاری های شانگهای روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که سرگئی لاوروف موضوع پیوستن ایران به این سازمان را در جلسه امروز شورای وزیران امورخارجه مطرح خواهد کرد.

وی افزود: ما درخواست ایران را یادآوری خواهیم کرد و هم‌چنین درخواست دیگری از سوی افغانستان وجود دارد. تاریخ را که بررسی کنیم می بینیم که ایران اولین درخواست الحاق خود را در سال 2006 ارائه کرد هرچند تهران در سال 2008 یک درخواست برنامه ریزی شده و رسمی مطرح کرد . بنابراین این درک مشترک وجود دارد که ایران یک گزینه واقعی برای پیوستن به سازمان شانگهای به عنوان یک عضو کامل است.

خاکیموف تصریح کرد: من مطلعم که وزیر امور خارجه قرار است این درخواست را مطرح کند و این موضوع مورد بحث خواهد بود. لاوروف این موضوع را پیشنهاد خواهد داد و همکاران ما به طور غیررسمی روز گذشته درباره آن بحث کردند. در نهایت اعلام شد که با اساس این کار مخالفتی وجود ندارد.

بر اساس گزارش خبرگزاری تاس، شورای وزیران امورخارجه سازمان همکاری شانگهای قرار است امروز (سه‌شنبه) در تاشکند تشکیل جلسه دهد. ازبکستان در سال 2016 ریاست دوره ای این سازمان را بر عهده دارد و نشست شانگهای نیز در روزهای 23 و 24 ژوئن در تاشکند برگزار خواهد شد.

سازمان همکاری شانگهای یک نهاد بین‌المللی منطقه‌ای است که در 15 ژوئن 2001 در شانگهای تاسیس شد که اعضای دائم آن عبارتند از : روسیه چین ، ازبکستان، تاجیکستان ، قزاقستان و قرقیزستان.

5252

کد خبر 539641

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =