۰ نفر
۷ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۶:۳۰

ایسنا نوشت: امسال واردات گندم ممنوع شد و به نظر می‌رسد نه‌تنها این محصول استراتژیک به مرز خود کفایی رسیده بلکه مسئولان دولتی برای صادرات آن برنامه‌ریزی و یارانه تعریف کرده‌اند.

گندم که زمانی به خودکفایی رسیده بود طی سال‌های دولت گذشته نه‌تنها روز به روز از مرز خودکفایی فاصله می گرفت بلکه کشاورزان هر روزشان بدتر از دیروز می‌شد و واردات آن هم پر رونق‌تر؛ اما با روی کار آمدن دولت یازدهم، حجتی که پیش از این هم سابقه خودکفایی گندم را در کارنامه یک دهه گذشته خودش داشت، دست به کار شد تا دوباره جشن‌های خودکفایی گندم را تکرار کند و حالا واردات گندم در سال جاری ممنوع شده و به گفته محمد باقرنوبخت - رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی - سال گذشته برای خرید تضمینی گندم 4 هزارو 200 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده بود که امسال به بیش از 10 هزار میلیارد تومان خواهد رسید و برای صادرات هم در حال اقدام هستیم و یارانه‌های صادراتی نیز قائل شده‌ایم البته دولت در کنار این اقدامات در برنامه رفاهی خود نسبت به پرداخت یارانه مصر است.

پیش از این نیز علی قنبری - معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی - از شرایط مناسبی در کشور حاکم است و به نظر می‌رسد امسال بیش از 9.5 میلیون تن گندم خریداری شود و با توجه به رسیدن به مرز خودکفایی امسال هیچ گندمی از سوی دولت وارد نمی‌شود و اگر دولت اجازه دهد پتانسیل صادرات گندم تا حدود دو میلیون تن را نیز خواهیم داشت.

حالا باید دید که به گفته این مقام مسئول پس از خودکفایی 85 درصدی تولید گندم در سال زراعی گذشته (1395 - 1394) و تضمین خوداتکایی 100 درصدی درسال زراعی پیش‌رو، کشاورزان می‌توانند روزگار خودکفایی و شادی ناشی از بسته‌ شدن درهای گمرک را به روی گندم‌های خارجی ببینند و حجتی می‌تواند به وعده‌اش که صفر شدن تراز تجاری گندم تا پایان امسال است، عمل کند؟
22535

 

کد خبر 540354

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حیدری A1 ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۷
  4
  گتدم بیشتر در ایران به صورت دیم کاشته میشود در بعد گندم جز محصولات آب بر نمی باشد.هندوانه بلای آب در ایران می باشد.
 • بی نام A1 ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۷
  3
  آقا مردم خودشان خود کفا شدن دولت که هیچ حمایتی از کشاورز نمکنه
  • بی نام BE ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۷
   2
   دولت اگر جلوی واردات وقاچاق راشدیدابگیردورتبه فضای کسب وکارایران رابه زیر10 درجهان برساندخودبخودخیلی ازمشکلات حل میشودبقیه حمایتها همشون رانت وفسادمی آورندواصلا کارسازنیستندوبودجه هاراهدرمیدهند
 • بچه کشاورز IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۷
  2
  تنها علتش بارندگی خوب امسال بوده ببینید سال بعد هم خودکفا هستیم؟ من بیست ساله کشاورزی میکنم ولی هیچ فرقی در محصول گندم نشده. فقط امسال لطف خدا شامل حال ما شده همین