۷ نفر
۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۲
27 راه برای نجات دریاچه ارومیه

مسعود تجریشی رئیس گروه علمی و فناوری ستاد احیای دریاچه ارومیه در جمع منتخبین سفرا و سازمان‌های بین‌المللی، برنامه ترمیم تالاب ارومیه و تهدیدهای انسانی، اقتصادی، اجتماعی و محیطی که منطقه در معرض آن هستند را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه، مسعودتجریشی به 27 راهکار برای حل بحران دریاچه ارومیه اشاره کرد که اولین آنها، کنترل و صرفه جویی در مصرف آب در بخش کشاورزی است. بدین ترتیب لازم است طی یک برنامه پنج ساله و با مدیریت وزارت نیرو وزارت جهاد‌کشاورزی، به هدف صرفه جویی 40 درصدی در مصرف آب کشاورزی، شرب و صنعتی دست یابیم. این هدف  عمدتا از طریق تدوین و اجرای برنامه های افزایش بهره وری 60 درصدی مصرف آب تولیدات کشا.رزی توسط وزارت جهاد کشاورزی تحقق خواهد یافت.

راهکارهای بعدی، ممنوعیت هر گونه افزایش در خروج منابع آب از حوضه ارومیه و نیز جلوگیری از مصارف جدید، با تمرکز خاص بر مدیریت تولیدات کشاورزی است.

همچنین، تعلیق تمام پروژه های سد سازی به استثنای شهید مدنی و چراغ ویس، و مدیریت تامین آب پایین دست و شبکه های آبیاری در سراسر حوضه آبریز دریاچه ارومیه ضروری است.

نظارت سیستماتیک و مدیریت چاه های آب زیرزمینی در سراسر حوضه آبریز دریاچه ارومیه با استفاده از تکنولوژی اندازه گیری هوشمند، از دیگر راهکارهایی است که مورد تاکید این عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف قرار گرفت.

مطالعه و اجرای طرح حفاظت محیط زیست ارومیه بویژه پارک ملی دریاچه، با اولویت دادن به مناطق جنوبی آن، از دیگر اقدام های مورد تاکید  معاون ستاد احیای دریاچه ارومیه است.

وی همچنین بر اصلاح فوری قوانین و مقررات ناظر بر چاه های آب غیرمجاز از طریق نهادهای قانونی مسئول تاکید کرد؛ چرا که چاه های غیرمجاز، افزون بر آسیب زدن به منابع زیرزمینی آب، سطح آب های سطحی را نیز به شدت تحت تاثیر قرار می دهند.

ارائه طرح های اشتغال جدید و جایگزین توسط سازمان های دولتی مسوول به منظور کنترل مصارف آب، از جمله راهکارهایی است که می تواند به کاهش مصرف بویژه در بخش ها غیرمجاز آن کمک کند.

افزایش جریان ورودی آب دریاچه ارومیه از دیگر راهکارهایی است که در این نشست مورد تاکید قرار گرفت. به گفته تجریشی، شناسایی انهار منشعب از رودخانه‌ها و مسدود کردن انهار در فصول غیر زراعی به منظور افزایش ورودی آب به دریاچه ارومیه،  از شیوه های موثر در مدیریت حوضه آبریز دریاچه ارومیه به شمار می آید.

وی  همچنین بر ضرورت بررسی سلامت اجتماعی و مسایل زیست محیطی ناشی از بحران دریاچه ارومیه و اجرای اقدامات پیشگیرانه تاکید کرد.

شناسایی گونه‌های شورپسند بومی و مناسب جهت کشت در محدوده دریاچه ارومیه و همچنین توسعه پروژه های کشت برای منطقه از دیگر راهکارهای مورد تاکید تجریشی بود.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف،  در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرد: منطقه با تهدید نابودی  بخشی از کشاورزی، بیکاری و مهاجرت روبرو  خواهد شد.

تجریشی از چالش‌های اجتماعی منطقه و بیکاری بیش از پیش به علت مستور شدن اراضی و از بین رفتن محصولات کشاورزی در کنار عوامل نگران کننده سلامتی پوست،چشم‌ و ریه مردم منطقه سخن گفت.

رئیس گروه علمی و فناوری ستاد احیای دریاچه ارومیه در ادامه از احتمال بروز بیمارهای آسم و برونشیت،عفونت‌های حاد تنفسی، عفونت‌های تنفسی فوقانی، بیماری انسداد تنفسی‌، انواع مختلفی از بیماری‌های لاعلاج و بیماری‌های قلبی عروقی به دلیل ادامه وضع موجود خبر داد و  در خصوص عوارض آن هشدار داد.

از نگاه وی  بهبود همه این عوارض، در کنار توجه به دو بحران مهم یعنی رشد بیابان‌زایی، و قهر پرندگان مهاجر با این منطقه، باید مورد توجه قرار گیرد. 

تجریشی در پایان اعلام کرد:  دولت جمهوری اسلامی ایران طرح ملی نجات دریاچه ارومیه را محملی برای توسعه روابط علمی با مراکز  تحقیقاتی و دانشگاهی با تمامی کشورها می‌داند.

3535

 

کد خبر 541078

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 2
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • بی نام A1 ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۹
  12 38
  امکان ندارد با افزایش بیشتر مصرف آب هیچ امکانی وجود ندارد ده ها دریاجه آب شور در دنیا خشک شدن مثل استرالیا، آمریکا هیچ کس در دنیا آب شیرین رو در دریاچه شور نمیریزه بهتره دریاچه رو محدود کرد و خاک سطحی آن رو به اون قسمت محدود منتقل کرد و روی آن بخش رو با گیاهان اب شور پوشاند بقیه حرف ها سیاسی هست و هیچ ربطی به علم نداره مردم آذربایجان هم مشکل دارند آب مصرفی هر روز خودشون و بخش کشاورزی رو هدیه بدن به دریاچه اگر یک مرد بینشون هست
 • محسن IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۹
  32 1
  عامل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه باغها و مزارع اطراف دریاچه است از یک طرف در مسیر رودهای منتهی به دریاچه سد زده شده که ابش به باغها و مزارع هدایت میشه و باغها و مزارع بدون اب هم چاه عمیق زده اند که دارن اب دریاچه رو میمکند انگار تو ظرفی که سوراخ باشه هی توش بخوای اب بریزی
 • منصور IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۲
  17 3
  سلام آغا کجا میشه پیشنهادهامون رو به گوش مسعولین ستاد احیای دریاچه ارومیه رسوند اینا فقط شعار میدن نشستن مدیر بازی در میارن من خودم کشاورزم الان چاه عمیقای بزرگ رو سه چهار ساله طرحش اومده که لوله گذاری بشه هر وقت میریم اونجا هی میگن لوله نیست هنوز تو نوبتین و.... بابا ب خدا این طوری دریاچه ک چیزی نیست کل منطقه آزربایجان خشک میشه درک کنین دررررک نشستین اونجا فقط حرف مفت میزنین