ایرنا نوشت: کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: دلگان با 47 درجه سانتیگراد در شبانه روز گذشته گرمترین شهر کشور بود.

علی ملاشاهی اظهار داشت: با نفوذ هوای گرم به سیستان و بلوچستان از امروز تا چهارشنبه شاهد افزایش محسوس دمای چهار تا 6 درجه ای دما در استان به ویژه نیمه شمالی خواهیم بود.

وی گفت: همچنین از روز سه شنبه در نواحی مرکزی و برخی نقاط جنوبی سیستان و بلوچستان وزش باد نسبتا شدید از سمت جنوب غرب خواهیم داشت که در جاده زاهدن- بم گرد و خاک سبب کاهش دید افقی می شود.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: سواحل در این مدت در جنوب استان غبار محلی، مه رقیق و شرق دریا به نسبت مواج پیش بینی می شود.

ملاشاهی بیان کرد: حداقل دمای هوای سیستان و بلوچستان در شبانه روز گذشته با18درجه مربوط به زاهدان و حداکثر دمای با 47 درجه مربوط به شهرستان دلگان در جنوب استان بوده است.

دلگان در 480 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

وی گفت: بادهای 120 روزه سیستان که از چند روز گذشته منطقه را فرا گرفته بود امروز فروکش کرد.

بادهای موسمی 120 روزه از زمان شکل گیری سیستان در شمال استان با این منطقه همزاد بوده و هر سال با آغاز آن در اوایل تابستان مردم منطقه شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند.

این بادها اقتضای طبیعت منطقه بوده و وزیدن آنها بصورت طبیعی دمای هوا را کاهش می دهد اما به سبب خشک شدن تالاب بین المللی گاه با وزش شدید بادهای 120 روزه دمای هوا در منطقه سیستان تا میزان زیادی افزایش می یابد.

۴۷۴۷

کد خبر 541372

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =