ایسنا نوشت: رییس کمیته ملی المپیک به تاماش آیان پیشنهاد کرد که لیگ جهانی و جام باشگاه‌های آسیا در ایران برگزار شود.

تاماش آیان رییس فدراسیون جهانی وزنه‌برداری به همراه دبیرکل کنفدراسیون وزنه‌برداری آسیا، رییس کنفدراسیون وزنه‌برداری قاره آفریقا، روسای فدراسیون‌های بنگلادش، پاکستان، اردن در محل کمیته ملی المپیک حاضر شدند و با رییس و دبیرکل کمیته ملی المپیک ایران دیدار کردند.

کیومرث هاشمی در ابتدا رو به تاماش آیان بیان کرد: شما به توان وزنه‌برداری ایران واقف هستید و ایران را به عنوان یکی از پرچمداران دنیا می‌دانید. ما در چند سال گذشته در چند وزن حرف اول را در دنیا می‌زنیم بویژه در سنگین وزن. با توجه به ظرفیتی که داریم و ارتباط خوبی که شما با ایران دارید خواهشم از شما این است که سهم ایران را در پست‌های جهانی بیشتر کنید. در صورت دادن این سهم مطمئن باشید ایران و نماینده‌اش حامی شما خواهد بود. این حداقل توقع از ما است.

او ادامه داد: دومین درخواست ما در ارتباط با دوپینگ است. در دیداری که با یکدیگر در مجارستان داشتیم، همواره تاکید زیادی به بحث مبارزه با دوپینگ داشتید. در دوران جدید ریاست فدراسیون وزنه‌برداری آقای مرادی توان خودش را در مبارزه با دوپینگ نشان داده است. یکی از فاکتورهای اصلی مدیریتی ما نیز مبارزه با دوپینگ است.

هاشمی گفت: در مسابقه‌های جهانی هیوستون با تست‌هایی که انجام شد، حساسیت خود را نسبت به موضوع نشان دادیم. تقاضای ما این است که یک مقدار تمرکز خود را در مورد برخی کشورهایی که ید طولایی در بحث مبارزه با دوپینگ بیشتر کنیم که این باعث آبروی شما و فدراسیون جهانی وزنه‌برداری در المپیک 2016 است. شما متوجه شدید منظور من چه کشورهایی است بنابراین نمی‌خواهم نام آن‌ها را ببرم. با توجه به اینکه در دو المپیک 2008 و 2012 تعدادی از نمونه‌های مثبت شده امیدوارم که رشته وزنه‌برداری کمترین نفرات ادوپینگی را در این دو المپیک داشته باشد. با توجه به جایگاهی که در وادا دارید در سالمسازی و داشتن المپیک پاک می‌توانید به وزنه‌برداری کمک کنید.

هاشمی در ادامه از آیان درخواست برگزاری لیگ جهانی و جام باشگاه‌های جهان را داشت و گفت: با توجه به علاقه‌مندی کشورها و ظرفیت فدراسیون جهانی از شما درخواست می‌کنیم که لیگ جهانی را با حضور تیم‌های و باشگاه های جهان را با حضور باشگاه‌های مختلف در سراسر جهان برگزار کنید. همان طور که می‌دانید آقای مرادی بنیان‌گذار جام باشگاه‌های آسیا در سطح قاره بوده است. ما آمادگی این را هم داریم که طرح و برنامه‌های خود را هم ارائه دهیم.

رییس کمیته ملی المپیک در ادامه درخواست دیگری را از تاماش آیان داشت و گفت:‌ داوران رشته وزنه برداری در ایران سن شناسنامه‌ای بالایی دارند. تقاضای ما این است که کمک کنیم تا داوران جوان ایران در کلاس‌های ارتقای سطح داوری شرکت کنند تا در رویدادهای بین‌المللی حضور بیشتری داشته باشند. همچنین در فاصله کمتر از 66 روز مانده به بازی‌های المپیک قطعا نظارت خود را بیشتر خواهید کرد و این می‌تواند به حفظ حقوق ورزشکاران در دنیا و اینکه حق کسی ضایع نشود کمک کند. ما حمایت کامل خود را از شما و فدراسیون جهانی وزنه‌برداری اعلام می‌کنیم.

تاماش آیان رییس فدراسیون جهانی وزنه‌برداری پس از پایان صحبت‌های هاشمی گفت: اجازه بدهید من به عنوان فردی که احساس می‌کنم در خانه خودش است با شما صحبت کنم. برای من باعث افتخار است که این فرصت را به من و همراهانم دادید تا گفت‌وگوی دوستانه‌ای داشته باشم. من 2 و نیم روز است که نخوابیده‌ام. طبیعتا قبل از المپیک باید فعال‌تر باشیم. از این رو مستقیما از فیجی محل برگزاری مسابقه‌های قهرمانی قاره اقیانوسیه به ایران آمدم. نکته جالب اینکه چمدانم در این سفر گم شد و خوشبختانه همسرم یک چمدان دیگر برایم آماده کرده بود و آن را برایم فرستاد. بابت اینکه کت و شلوار تیره پوشیده‌ام اما رنگ جورابم روشن است عذرخواهی می‌کنم زیرا علت آن این بود که چمدانم را گم کردم.

آیان در ادامه گفت: ایران و مجارستان به صورت سنتی در ورزش روابط مشترک داشتند که این همکاری به دهه‌ها برمی‌گردد. امیدوارم ما با هم همکاری خوبی داشته باشیم و با کمک شما روابط را گسترش دهید وزنه‌برداری یک رشته اصلی در المپیک است و از سال 1896 در المپیک حضور دارد. من تمام زندگی‌ام را برای وزنه برداری گذاشته‌ام.

آیان در مورد پیشنهاداتی که هاشمی مطرح کرد نیز بیان کرد: پیشنهاداتی را داشتید که متاسفانه آن را یادداشت نکردم. با این حال یادم می‌ماند و از آقای مرادی هم می‌خواهم که آن‌ها را بنویسد و به من بدهد. مطمئن باشید تمام این موارد را مد نظر قرار می‌دهم و با دوستانم مطرح می‌کنم. ورزش وزنه‌برداری در ایران بسیار مهم است و من همیشه گفته‌ام وزنه‌برداری بدون ایران نمی‌شود.

او با اشاره به محمد نصیری تصریح کرد: یکی از مدل‌های حرفه‌ای در ورزش وزنه برداری برای من محمد نصیری است و او را بسیار دوست دارم و تبریک می‌گویم از اینکه اطراف کمیته ملی المپیک را از عکس‌های قهرمانان ورزشی ایران پر کرده‌اید. اکثر آن‌ها از رشته‌های کشتی و وزنه برداری هستند که این دو رشته مورد علاقه من است. من از شما می‌خواهم که حمایت خود را از وزنه برداری ادامه دهید و امیدوارم که جام فجر هر ساله به صورت کاپ برگزار شود. البته می‌دانم خیلی خرج خواهد داشت با این حال این نشان می‌دهد که ایران چقدر این ورزش را دوست دارد و از آن حمایت می‌کند.

آیان ادامه داد:‌ از آقای مرادی تشکر می‌کنم که این رویداد بزرگ را هماهنگ کرد و بابت انتخابش هم تبریک می‌گویم. به نظر من این رویداد وزنه‌برداری توانست درها را باز کند تا بسیاری از ورزشکاران از سراسر دنیا به ایران بیایند و این رویداد نشان می‌دهد که ایران یک کشور زیباست.

رییس فدراسیون جهانی وزنه‌برداری در مورد بحث دوپینگ هم بیان کرد: تمام رسانه‌های دنیا پر شده است از اخبار دوپینگ در وزنه برداری. من به عنوان عضو هیات رییسه وادا باید بگویم که فدراسیون جهانی وزنه‌برداری در بحث مبارزه با دوپینگ پیشرو است. IOC ده روز گذشته درخواست داده بود تا نمونه‌های منجمد ورزشکاران در المپیک 2008 و 2012 لندن را دوباره تست کنند زمانی که متوجه شدیم 10 نمونه مثبت در پکن و 10 نمونه مثبت در لندن مربوط به وزنه برداری بوده است شوک بزرگی به ما وارد شد. در پکن یک وزنه‌بردار که مدال طلای المپیک داشت و در لندن 4 وزنه‌بردار که طلای المپیک گرفتند دوپینگ‌شان مثبت شده است. پس فردا نیز هیات رییسه IOC جلسه‌ای را برگزار می‌کند. من مجبور بودم گزارشی را برای آن‌ها بفرستم. منتظر تماس آقای باخ هستم تا ببینم گزارشم کافی بوده یا خودم هم باید در آن جلسه شرکت کنم. البته دو نفر از همکارانم به نمایندگی از من در آن جلسه حضور دارند. خواهشم این است که حمایت خود را از وزنه‌برداری را ادامه دهید و برنامه‌ای آماده کنید تا بحث آنتی دوپینگ را ادامه دهیم. اکنون دو نفر از اعضای هیات رییسه فدراسیون جهانی در این نشست حضور دارند و می‌توانند بگویند که ما چقدر سخت کار می‌کنیم و اگر کشورها باز هم از دوپینگ استفاده کنند، بهتر است از آن‌ها خداحافظی کنیم.

او همچنین گفت: البته باید از ایران تشکر کنم سال‌های قبل نمونه‌های آن‌ها زیاد بود اما اکنون پاک شده‌اند. البته بگذارید موضوع را عوض کنم و در مورد چیزهای قشنگ صحبت کنیم.

آیان در ادامه از رییس کمیته ملی المپیک برای حضور مجدد در مجارستان دعوت کرد و گفت: بازدید شما از مجارستان خیلی وقت پیش بود. من از شما دوباره دعوت می‌کنم که به دفتر ما به بوداپست بیایید. در جریان هستید که ما کاندیدای گرفتن میزبانی المپیک 2024 هستیم و بیایید و تلاش ما را برای گرفتن میزبانی ببینید. البته من آدم سیاست‌گذار و واقع‌گرا هستم و می‌دانم که کاندیدای دیگر شرایط بهتری دارد. با این حال ما با 160 مدال طلا در زمره سه کشور برتر هستیم که نسبت به جمعیتش مدال طلای زیادی کسب کرده است. رییس کمیته ملی المپیک مجارستان نیز از من خواسته به عنوان مشاور همکاری کنم تا شاید در این پروژه پیروز شویم. در پایان باز هم می‌گویم جام فجر برای من بسیار مهم است و این مسابقه‌ها را ادامه دهید و هر سال برگزار شود.
43 43

 

کد خبر 541626

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =