اختتامیه جشنواره «پرنده آبی» با حضور علی ربیعی، وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی، هوشنگ مرادی کرمانی نویسنده و اهالی فرهنگ و ادب برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین ،در این مراسم دکتر مسعود کوثری، مدیر عامل انتشارات علمی و فرهنگی با اشاره به زحمات دوستان از جمله نویسندگانی که در حال رمان نویسی هستند، گفت: شاید هم اکنون بیش از هر زمانی کودکان و نوجوانان اهمیت پیدا می‌کنند و آسیب پذیر هستند. ما بیش از هرزمان به ادبیات این عرصه نیاز داریم و دست کسانی را که در این زمینه فعالیت می کنند، می فشاریم.

وی افزود: هم اکنون ادبیات کودک و نوجوان ما راه خود را به سوی جهان خارج باز می کند و دنبال سهم است. این نوع ادبی ما در بخش نوشتاری و تصویرگری حرفی برای گفتن دارد. ناشران خصوصی در ۲۰ تا ۳۰ ساله اخیر بار ادبیات کودک و نوجوان را بر دوش می کشیدند. بخشی از این کار بر دوش انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بود.
در ادامه مراسم، دکتر علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: یکی از کارهای مهم کاری است که دوستانمان امروز پیرامون آن جمع شده اند. همه ما می دانیم کودکان و نوجوانان بیش از همه در معرض آسیب های اجتماعی قرار دارند. هم اکنون این گروه سنی بسیاری از مسائل بی ربط با سنش را می فهمد.
وی همچنین بر حمایت وزارتخانه متبوع‌اش از نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان تأکید کرد.
وی افزود: اولین بار کتاب کنت مونت کریستو را از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گرفته بودم و مطالعه کردم. امروز اهمیت کار را می فهمیم که چه کنیم کودکان از بوی کتاب خوششان بیاید. کتاب کودک تنها برای این گروه سنی نیست بلکه برای بزرگسالان نیز هست تا بفهمند چگونه با کودک رفتار کنند. صدای کودکان آسیب پذیر و خاص را بشنوند. امیدوارم دبیرخانه ثابتی را در وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی شکل دهیم که بتواند به ادبیات کودک و نوجوان کمک کند.
در ادامه مراسم، بهرام عظیمی، کارگردان گفت: یادی از استاد پرویز کلانتری کنم و تصاویری که وی خلق کرد. تصاویر ما وابسته و دنباله‌رو اوست.
سپس عموزاده خلیلی، مشاور مدیرعامل انتشارات علمی و فرهنگی با اشاره به اینکه داستان مهم است گفت: هر داستان یک جهان تازه ای را به ما عرضه می کند و جهانی که ما زندگی می کنیم، انباشتی از زشتی، زیبایی، فضیلت و رذیلت و همه مسائل متضاد دیگر است. داستان این جهان را زیباتر می کند و از دل این جهان، جهان تازه تری می آفریند.
وی افزود: داستان را نسبت به زیست بوم اجتماعی، مکان، صحنه هایی که در آن اتفاق می افتد، می سازیم و راه حلی برای هر مسئله پیدا می کنیم. حالا اگر این عناصر با یکدیگر به ما ارائه شود با داستانی مواجه هستیم که کلیشه‌ای از این جهان را به ما ارائه می دهد. به تعداد ذهن های خلاق می توان داستان های تازه ساخت. حدود ۷۴ تا ۷۵ کتاب به جشنواره پرنده آبی رسید. فرخوانمان برای کتاب های منتشر شده و منتشر نشده بود. ۳۰ عنوان ترجمه، ۴۴ عنوان تالیف بود و متاسفانه کیفیت ترجمه ها بالاتر از تالیف ها بود.

از نکات قابل توجه این مراسم می توان به اجرای نمایش توسط کودکان مبتلا به سندروم دان و اجرای موسیقی توسط کودکان کار اشاره کرد. در این مراسم از برگزیدگان تقدیر شد و وزیر کار رفاه و تامین اجتماعی هم داستان خود را قرائت کرد.
در این مراسم، منتخبان جشنواره‌های «پرنده آبی»، «بچه‌های آبی» و «رمان تـألیفی» معرفی شدند.

برگزیدگان مسابقه رمان "پرنده آبی"
جایزه اول به رمان «تسخیرشدگان» به نویسندگی بدری مشهدی برنده لوح افتخار، تندیس جشنواره و ۶سکه تمام بهار آزادی
جایزه دوم به رمان «نه و پانزده» به نویسندگی مهسا لزگی برنده لوح افتخار، تندیس جشنواره و ۴سکه تمام بهار آزادی
جایزه سوم به رمان «جزیره آهنی» به نویسندگی عباس عبدی برنده لوح افتخار، تندیس جشنواره و ۲سکه تمام بهار آزادی
شایسته تقدیر مسابقه رمان "پرنده آبی"
رمان‌های «زیر سایه های بید» به نویسندگی سارا شجاعی برنده لوح تقدیر و ربع سکه بهار آزادی
"دیوبند" به نویسندگی زهرا شاهی برنده لوح تقدیر و ربع سکه بهار آزادی
برگزیدگان مسابقه "بچه‌های آبی"
بخش داستان‌های چاپ شده:
جایزه اول: (به ۲نفر)
"شگفتی" ترجمه پروین علی‌پور از انتشارات افق، برنده لوح افتخار، تندیس جشنواره و ۲ سکه تمام بهار آزادی
"شگفتی" ترجمه ناهید قهرمانی از انتشارات هیرمند، برنده لوح افتخار، تندیس جشنواره و ۲سکه تمام بهار آزادی
جایزه دوم: «در انتظار یک زندگی طبیعی» از انتشارات افق ترجمه فرح بهبهانی، برنده لوح افتخار، تندیس جشنواره و۲ سکه تمام بهار آزادی
جایزه سوم: «غریبه و دریا» از انتشارات کانون پرورش فکری به نویسندگی جمال‌الدین اکرمی، برنده لوح افتخار، تندیس جشنواره و یک سکه تمام بهار آزادی
شایسته تقدیر مسابقه "بچه‌های آبی"
· زیر نور ماه شیشه‌ای» ترجمه خانم کیوان عبیدی آشتیانی از انتشارات افق برنده لوح تقدیر و ربع سکه بهار آزادی
· کتاب «دردسرساز» ترجمه پروین علی‌پور از انتشارات چشمه برنده لوح تقدیر و ربع سکه بهار آزادب
· کتاب «جانور» ترجمه شهره نورصالحی از انتشارات پیدایش برنده لوح تقدیر و ربع سکه بهار آزادی
بخش کتاب‌های چاپ نشده:
جایزه دوم: داستان «شب بخیر ترنا» به نویسندگی جمال‌الدین اکرمی برنده لوح افتخار، تندیس جشنواره و ۳ سکه تمام بهار آزادی
جایزه سوم: (به ۲ نفر)
داستان "مثل این موقع های آذر" به نویسندگی امید باقری برنده لوح افتخار، تندیس جشنواره و یک سکه بهار آزادی
داستان "بهی توتو و چمدان جادویی" به نویسندگی مریا یزدانی برنده لوح افتخار، تندیس جشنواره و یک سکه بهار آزادی
جایزه اول به کسی تعلق نگرفت.

 

کد خبر 541859

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =