۰ نفر
۱۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۲:۰۷

«خبرجنوب» نوشت: وجود باغ ها و فضای سبز زیبا از گذشته تا حال همواره شیراز را به عنوان شهری سبز معرفی کرده و باغهایی که از گذشته به یادگار مانده، نشان دهنده توجه مردم این دیار به فضای سبز است به طوری که حتی این را می توانید در کاشی های خانه های قدیمی شهر به خوبی مشاهده کنید.

در اين ميان اما چندسالي است كه ديگر كمتر خبري از شهر گل و بلبل است و به جاي توسعه فضاي سبز، هر روز شاهد هستيم كه ساختمانهايي از جنس فولاد و سنگ سر از خاك برميآورند و ديگر خبري از سروناز و نرگس شيراز نيست. اين در حالي است كه كشورها و شهرهاي پيشرفته جهان مدت هاست به اشتباه خود در گذشته پي برده و معماري سبز را سرلوحه كارشان قرار دادهاند و با ايجاد برخي فضاهاي سبز از جمله سايبان سبز، ديوارهاي سبز و پرچين، توسعه پارك ها و فضاهاي سبز شهري توانسته اند تا حدودي اشتباهات گذشته را جبران كنند.
در اين ميان شهرداري شيراز نيز طرحي را در دست اجرا دارد كه بر طبق آن در صورتي كه شهروندي قصد داشته باشد در جلوي منزل يا محل كسب و كار خود درخت بكارند، شهرداري به صورت رايگان اقدام به كاشت درخت در محل مورد نظر كرده و نگهداري آن را به شهروندان واگذار مي كند.
رئيس سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهرداري شيراز در گفت وگو با «خبرجنوب» با اعلام اين خبر گفت: از گذشته شيراز به دليل دارا بودن آب و هواي مناسب به عنوان بهشت شهرهاي ايران مطرح بوده به گونه اي كه در سال گذشته كه اكثر كلانشهرهاي كشور با مشكل آلودگي هوا دست و پنجه نرم ميكردند شهروندان شيرازي در اين زمينه مشكلي نداشتند و دليل اين هواي پاك، وجود فضاي سبزي است كه به عنوان ريه تنفسي شهر محسوب ميشود.
معصومي افزود: امروز مهمترين وظيفه ما به عنوان شهروندان اين شهر، حفظ، نگهداري و توسعه اين فضاي سبز است تا آيندگان نيز از حضور در اين شهر لذت ببرند. از سوي ديگر مسئله فضاي سبز شهري و مشاركت دادن شهروندان در ايجاد، حفظ و نگهداري آن، موضوعي است كه ذهن مديران شهر را به خود مشغول كرده.
وي اظهار داشت: آنچه كه امروزه توسعه و بهره وري خدمات شهري را تضمين مي كند مشاركت شهروندان در فعاليت هاي شهري است كه مي تواند موجب مقبوليت، مشروعيت و رضايتمندي شهروندان شود.
معصومي با اشاره به اهميت مشاركت شهروندان در امور شهر، گفت: مشاركت شهروندان در امور اجتماعي علاوه بر تسهيل در اجراي امور باعث مي شود تا آنها از پيچيدگيهاي موجود در كارها و ميزان و محدوديت منابع و كارآيي سازمانها مطلع شوند و در نهايت اين كار باعث مي شود انتظارات و توقعات شهروندان تعديل شده و در مقابل مسئوليت پذيري آنها افزايش يابد. وي با اشاره به نقش موثر فضاي سبز در توسعه شهري، افزود: امروز بدون توسعه فضاي سبز و به ويژه كاشت درختان، زندگي در كلانشهرها امكان پذير نخواهد بود و نشاط، شادابي و سلامت ارمغان فضاي سبز است.
معصومي گفت: در همين راستا طرحي با عنوان «با هم و براي هم درخت بكاريم» به اجرا درميآيد كه هدف آن جلب مشاركت مردم در توسعه فضاي سبز است.
وي افزود: در اين طرح، سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهرداري شيراز نسبت به آماده سازي بستر و كاشت درخت مقابل منازل و اماكن خصوصي و ارائه راهنماييهاي فني حفظ و مراقبت از درختان اقدام نموده و به مالكين اماكن مذكور تحويل مي دهد و در مقابل مالكين نسبت به حفظ، نگهداري و مشاركت در آبياري درختان متعهد مي شوند. با اجراي اين طرح، شيراز مي تواند سبزتر از قبل شود.
معصومي گفت: در اين ارتباط شهروندان ميتوانند با مراجعه به سايت سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهري و يا با تماس با شماره 9-38440135 روابط عمومي سازمان براي درخواست كاشت درخت اقدام كنند و پس از ثبت نام، شهرداري نسبت به كاشت نهال در مناطق مورد نظر اقدام مي كند.
رئيس سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهرداري شيراز در پاسخ به اين سوال كه چه تضميني وجود دارد كه افراد از نهال هاي كاشته شده درست نگهداري كنند، گفت: پس از ثبت نام، تمامي مشخصات نهال و مكان كاشت آن ثبت مي شود و ما نيز بر روي نحوه نگهداري نهال ها نظارت خواهيم داشت.

کد خبر 544095

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =