کارشناس مسئول آبیاری تحت فشار سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری بااشاره به اینکه چهارمحال و بختیاری در اجرای سامانه نوین آبیاری جزء استان‌های پیشرو در کشور است، گفت: تا‌کنون حدود 51 هزار هکتار از کل اراضی آبی استان به این سامانه مجهز شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان ، غلامرضا شماعی ،اظهار کرد: هدف از آبیاری نوین افزایش بهره‌وری در مصرف آب وافزایش بهره‌وری اقتصادی محصولات کشاورزی است.
وی با اشاره به اینکه ،آبیاری تحت فشار در بسیاری از محصولات کشاورزی نه تنهاباعث افزایش عملکرد محصولات کشاورزی و صرفه جویی در مصرف آب می شود، افزود: از طریق این سیستم آبیاری در افزایش کیفیت محصولات به خصوص محصولات غده‌ای نظیر سیب‌زمینی،چغندرقند و ... تاثیر زیادی می‌گذارد.
شماعی با بیان اینکه سامانه نوین آبیاری از سال 69 در کشور و استان آغازشده‌است، گفت: تا‌کنون حدود 51 هزار هکتار از کل اراضی آبی استان به این سامانه مجهز شده‌اند.
وی با اشاره به اینکه استان در اجرای سامانه نوین آبیاری جزء استان‌های پیشرواست، تصریح کرد: استان چهارمحال و بختیاری در زمینه اجرای این سامانه بعد از استان هرمزگان در جایگاه دوم کشور قرار دارد.
این کارشناس مسئول آبیاری تحت فشار سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به 120هزار هکتار از اراضی آبی استان، اظهار کرد: 51 هزار هکتار از اراضی آبی تحت این سامانه قرار دارند و مابقی به صورت سنتی آبیاری می‌شوند که امیدواریم در سال‌های آینده تمامی اراضی استان به این سامانه مجهز شوند.
وی با بیان اینکه تمام گلخانه‌های مدرن استان به این سامانه مجهز هستند، گفت: بااجرای این سامانه در یک مزرعه راندمان آبیاری از حدود 35 درصد به 70 درصد درآبیاری‌بارانی و در آبیاری موضعی(تیپ و قطره ای) به 80 درصد افزایش یافته‌ است.
شماعی خاطرنشان کرد: در سال‌ 94 تا 95 به ازای اجرای هر هکتار آبیاری بارانی تسهیلاتی بالغ بر 50 میلیون ریال و به ازای هر هکتار آبیاری موضعی 70 میلیون ریال به صورت بلاعوض به کشاورزان پرداخت می‌شود

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 544187

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =