با احداث مدارس شبانه‌روزی می توان ریشه بیسوادی در میان دانش‌آموزان عشایر را ریشه کن کرد

به گزارش خبر آنلاین از همدان ؛ حمزه علی یزدانی، مدیر امور عشایری استان همدان با اعلام اینکه با احداث مدرسه‌های شبانه‌روزی، راهکار تحصیل دانش‌آموزان عشایر فراهم خواهد آمد، گفت: آموزش و پرورش درصدد استخدام معلمان حق‌التدریس به منظور ارائه آموزش به دانش‌آموزان عشایری است.


وی تاکید کرد: واقعیت این است که حتی سرباز معلم‌ها و معلمان همراه با ایل هم نمی‌توانند مشکلات تحصیلی دانش‌آموزان عشایری را مرتفع کنند.

یزدانی، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه خانواده‌های عشایری همگی باهم در یک زمان در مناطق ییلاق و قشلاقی ساکن نمی‌شوند و به تدریج در حال کوچ هستند بنابراین معلم همراه با ایل نمی‌تواند همه این دانش‌آموزان را یک جا متمرکز کرده و به آنها آموزش دهد.

وی به نحوه آموزش این دانش‌آموزان اشاره کرد و افزود: این دانش‌آموزان با آغاز سالتحصیلی از مناطق قشلاقی به مناطق گرمسیر می‌روند و در اردیبهشت‌ماه به همدان بازمی‌گردند بنابراین عملا از اختیار آموزش و پرورش همدان خارج شده و فقط یک ترم را در مناطق ییلاقی سپری می‌کنند.


یزدانی با بیان اینکه 90 درصد نرخ بی‌سوادی در استان به عشایر اختصاص دارد، ادامه داد: با توجه به اینکه عشایر به فرزندان به عنوان نیروی کار می‌نگرند بنابراین تمایلی به تحصیل آنها ندارند.

وی ادامه داد: گردهمایی بزرگان ایل و توجیه آنها درخصوص اهمیت تحصیل دانش‌آموزان و ارائه کلاس‌های آموزشی و تبیین ضرورت آموزش دانش‌آموزان از جمله فعالیت‌های متناوب صورت گرفته برای عشایر است.

یزدانی تصریح کرد: باتوجه به اینکه ممکن است زایمان زنان عشایری در حال کوچ اتفاق بیفتد بنابراین این افراد فرصت دریافت شناسنامه برای فرزندان را بیدا نمی‌کنند و ممکن است بسیاری از این دانش‌آموزان حتی بدون شناسنامه باشند.

وی با بیان اینکه تنها راهکار تحصیل دانش‌آموزان عشایری مستقر شدن آنها در مناطق ییلاقی و گذراندن یک ترم تحصیلی است، خاطرنشان کرد: آمورش و پرورش با احداث مدارس شبانه‌روزی و جداکردن این دانش‌آموزان از خانواده‌هایشان می‌تواند تاحدودی از بی‌سوادی آنها جلوگیری کند.

 

کد خبر 545301

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =