۰ نفر
۲۴ فروردین ۱۳۸۹ - ۰۶:۴۱

شاخص کل بورس تهران 9 صبح امروز رکورد 13 هزار و 882 واحد خود را شکست.

علی حق: با شروع معاملات امروز صبح بورس تهران شاخص کل تهران تا 13 هزار و 928 واحد صعود کرد.

به گزارش خبرآنلاین، در حالی که شاخص پایانی داد و ستدهای دیروز 13 هزار و 870 واحد بود، با شروع معاملات امروز این شاخص در ساعت 10:30 تا 13 هزار و 928 واحد صعود کرد. این رشد تحت تاثیر رشد قیمت سهام فولاد خوزستان در پی بازگشایی نماد معاملاتی و افزایش قیمت سهام سنگ آهن گل گهر بود که شاخص کل را در مجموع بیش از 70 واحد به پیش راندند.

هم اینک این شاخص با اندکی افت نسبت به جهش اولیه ولی با مجموع صعود 72 واحدی به 13 هزار و 905 واحد رسیده است که باز هم بیش از رکورد پیشین این شاخص در سال 83 است.

در روز 14 مردادماه سال 1383 شاخص کل بورس تهران بالاترین رقم خود را در طول دوران فعالیت خود یعنی 13 هزار و 882 واحد ثبت کرد. پس از آن شاخص در نوسان منفی گرفتار شد و از محدوده 13 هزارو 800 واحد فاصله گرفت ولی در آذرماه سال 83 ، بار دیگر شاخص کل بورس تهران در فاصله روزهای یازدهم تا بیست و یکم در محدوده بیش از 13 هزار و 831 واحد نوسان کرد و در روز بیست و دوم آذرماه به 13 هزار و 813 واحد کاهش یافت.

این روند نزولی همچنان تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دور نهم ادامه یافت.

هر چند روند نزول شاخص های بازار سرمایه ایران از شش ماه پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته آغاز شده بود، ولی با قطعی شدن پیروزی آقای احمدی نژاد در این انتخابات بر شتاب نزول شاخص ها افزوده شد.

یک روز پیش از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری سال 84، شاخص کل بورس تهران رشد بیش از ۷۱ واحدی را تجربه کرد و به ۱۲ هزار و ۴۹۵ واحد رسید.

تحلیلگران مسایل بازار سرمایه این رشد را ناشی از افزایش احتمال پیروزی اکبر هاشمی رفسنجانی اعلام کردند. آخرین نظر سنجی های منتشر شده پیش از برگزاری دور دوم انتخابات نیز صحت این تحلیل را تایید می کرد.

با این وجود بلافاصله پس از اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در رقابت دور دوم شاخص کل بورس تهران ۱۲۶ واحد افت کرد. این افت به طور مستمر تا دو هفته ادامه یافت تا در این مدت شاخص کل بازار سهام سقوط بیش از ۴۶۶ واحدی را تجربه کرده باشد.

تا آبان ماه سال 84، شاخص کل بورس تهران به ۹ هزارو ۸۰۰ واحد یعنی ۴ هزار واحد کمتر میزان این شاخص در پاییز سال ۸۳ رسید.

بدین ترتیب شاخص کل تهران با عبور از مرز روانی 10 هزار واحد، 4 رقمی شد. در طول پنج سال گذشته شاخص کل بارها برای بازگشت به محدوه 5 رقمی جنگیده است.  در پایان اسفند 87 به کمترین رقم ممکن در چند سال اخیر یعنی به 7 هزار و 96 واحد رسیده بود.

البته سال گذشته نحوه محاسبه شاخص کل بورس تغییر کرد و به نوعی ارتباط خود با گذشته را از دست داد. اما در هر صورت شاخص بورس  سال گذشته با رشد 57 درصدی از محدوده 7 هزار واحدی به حدود 12 هزار واحد رسید.  از ابتدای سال جاری نیز با ادامه روند صعودی خود بالاخره امروز وارد محدوه 13 هزار و 900واحدی شد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 54607

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =