دستگیری سربازان غایب تشدید می‌شود/ جزئیاتی جدید از طرح پرداخت جریمه غیبت

تسنیم نوشت: جانشین منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با تشریح اخباری جدید برای متقضایان پرداخت جریمه غیبت سربازی، از تشدید دستگیری سربازان غایب و فراری و اعمال سایر محرومیت‌‌ها و محدودیت‌های قانونی برای این مشمولان در سال جاری خبر داد.

سردار موسی کمالی با اشاره به ثبت نام بیش از 10 هزار نفر به منظور پرداخت جرایم غیبت سربازی از ابتدای خردادماه امسال، گفت: پس از شروع ثبت نام مشمولانی که دارای 8 سال غیبت سربازی بودند، متأسفانه اشکالاتی در سامانه مکانیزه سازمان وظیفه عمومی و پلیس+10 به‌وجود آمد که روند ثبت نام مشمولان را با کندی مواجه کرد.

توصیه سردار کمالی به متقاضیان پرداخت جریمه غیبت

او ادامه داد: البته در حال حاضر این اشکالات برطرف شده و از این رو لازم است تا مشمولانی که قصد بهره‌مندی از این موضوع را دارند هرچه سریع‌تر نسبت به ثبت‌نام خود در این طرح اقدام کنند چرا که میزان جریمه نقدی این مشمولان تا زمان ثبت‌نام آنها در این سامانه محاسبه می‌شود و طبیعتاً کسانی که دیرتر ثبت‌نام کنند باید جریمه بیشتری را پرداخت کنند.

انجام دو اصلاحیه در فرآیند ثبت نام متقضایان جریمه غیبت

جانشین منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه با با تأکید بر اصلاح فرآیند ثبت‌نام مشمولان غایب‌ گفت: پیش از این تنها کسانی که تا پایان 94 دارای 8 سال غیبت از خدمت وظیفه عمومی بودند می‌توانستند در این طرح ثبت‌نام کنند ولی با توجه به اصلاحیه‌ای که در این بخش انجام شد تمامی افرادی که سنوات غیبت آنها تا پایان اسفند 95 به 8 سال می‌رسد می‌توانند در این طرح ثبت‌نام کنند.

کمالی با اشاره به اصلاحیه دیگری برای دانشجویان انصرافی خواستار ثبت‌نام در این طرح نیز گفت: پیش از این اعلام شده بود کسانی که انصراف از تحصیل دادند مدت زمان غیبتشان از زمان انصراف آنها محاسبه می‌شود ولی در اصلاحیه انجام شده مقرر شد کسانی که تا 31 شهریور سال 93 انصراف داده‌اند تاریخ غیبت‌شان از زمان اخذ مدرک قبلی محسوب شود.

او گفت: با توجه به این اصلاحیه افراد بیشتری می‌توانند در شمول طرح پرداخت جریمه نقدی غیبت سربازی قرار گیرند و از این رو لازم است تا هر چه سریع‌تر نسبت به ثبت‌نام در این طرح اقدام کنند.

مذاکره با دو بانک «انصار» و «قوامین» برای پرداخت اقساطی جریمه غیبت 

جانشین منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح در بخش دیگری از این گفت‌وگو با تشریح دو فرآیند پیش رو برای متقاضیان پرداخت جریمه نقدی غیبت سربازی، گفت: مشمولانی که دارای 8 سال غیبت خدمت سربازی هستند یا باید خود را برای انجام خدمت سربازی معرفی کنند یا آنکه با قرارگرفتن در طرح پرداخت جریمه نقدی قیبت از تسهیلات درنظر گرفته شده برای معافیت بهره مند شوند و امسال نیز با توجه به تدابیر اتخاذ شده دو روش نقدی و قسطی برای پرداخت جرایم غیبت درنظر گرفته شد.

کمالی ادامه داد: در روش نقدی مشمولان این طرح تمام جریمه نقدی به صورت یکجا پرداخت کرده و فوراً کارت معافیت خود را دریافت می‌کنند ولی در روش پرداخت اقساطی تاکنون با دو بانک انصار و قوامین مذاکراتی انجام شد که با توجه به روند انجام این مذاکرات جزئیات چگونگی بهره‌مندی از تسهیلات اقساطی این جرایم در هفته جاری اعلام خواهد شد و در جزئیات اعلامی میزان پیش پرداخت، تعداد اقساط و چگونگی و زمان ارائه کارت معافیت به این افراد تشریح خواهد شد.

اولتیماتوم ستادکل به سربازان غایب

او در بخش دیگری از این گفت‌وگو با هشدار نسبت به مشمولانی که دارای غیبت بوده و یا از خدمت وظیفه عمومی قرار کرده‌اند، گفت: در برنامه ریزی‌های به‌عمل آمده برای سال جاری مقرر شد تا سه روش برخورد با مشمولان غایب در دستور کار قرار گیرد؛ اول آنکه مقرر شد تا در راستای اجرای ماده 58 مکرر خدمت وظیفه عمومی، شناسایی و دستگیری مشمولان فراری تشدید شد و این در حالی است که در سنوات گذشته سالانه 30 تا 35 هزار نفر از این افراد دستگیر می‌شدند ولی با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده روند شناسایی و دستگیری مشمولان فراری در سال جاری تشدید خواهد شد.

دستگیری مشمولان غایب و فراری 

جانشین منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: همچنین در جهت اعمال شدید محدودیت‌های قانونی موضوع ماده 10 قانون وظیفه عمومی، در سال جاری محدودیت‌های قانونی درنظرگرفته شده برای مشمولان غایب و فراری با جدیت بیشتری دنبال می‌شود و پیگیری بیشتری برای ممانعت از دریافت وام و تسهیلات بانکی، استخدام، اخذ گواهینامه و ... به‌عمل خواهد آمد. به عنوان مثال با توجه به الزامی بودن تعیین تکلیف متقاضیان اخذ گواهینامه و یا تعویض آن، در سال جاری نیروی انتظامی نسبت به دستگیری مشمولان غایب و فراری که برای اخذ گواهینامه و یا تمدید آن اقدام کرده‌اند مبادرت به عمل خواهد آورد.

اعمال جریمه متخلفان

کمالی در پایان با تأکید بر تشدید نظارت بر عدم به کارگیری مشمولان غایب و فراری خدمت وظیفه عمومی در کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و دیگر مشاغل، گفت: با توجه به مامده 63 قانون مکرر خدمت وظیفه عمومی به کارگیری مشمولان غایب و فراری از خدمت وظیفه عمومی در کارخانه‌ها، کارگاه‌ها، تولیدی‌ها و ... ممنوع است و درسال جاری نسبت به بکارگیری مشمولین غایب در این مشاغل اقدام خواهیم کرد و در صورت شناسایی، صاحبان کارخانه‌ها و کارگاه‌ها جریمه خواهد شد که جریمه این افراد برای نخستن بار پرداخت هزینه خدمت یک سرباز که در حدود 5 میلیون تومان است خواهد بود و جریمه انجام شده برای بار دو م و بیشتر، پرداخت هزینه سه سرباز خواهد بود.

42236

کد خبر 547195

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۸
  احسنت .با سربازان غایب و فراری باید برخورد بشه .
 • بی نام IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۸
  25 34
  خیلی زیادن کسایی که سربازی نرفتن و منتظرن بعد از چند سال با پول بخرن.اگه قراره اجباری باشه باید برای همه اجباری باشه.
 • مهدی IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۸
  91 9
  شما که راحت میگی برخورد شه ...مگه جنایت کردن ؟بیشتر اینها بخاطر مشکلات زندگی ، تاهل ، فرزند و هزاران بدبختی دیگه نتونستن برن....الانم از هزاران خدمات اجتماعی محرومن....بعد 8 سالم کلی باید پول بدن تا معاف شن...
 • بی نام A1 ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۸
  5 0
  جناب خبر آنلاین..5 ساله دارم التماس میکنم کد محل خدمت قبلی منو که از آموزشی اونم 13 روز و با نوع بیان مسولین فرار کردم که فرار نیس مشکلات خانوادگی بوده و هست.الانم میخام برم تکلیف رو مشخص کنم فقط میگم به این ماه مبارک قسمتون میدم دستوری یا نامه ای به یگان قبلی یا کل یگان ها بدید که مشخصات سربازانی که فرار کردن چه از آموزشی چه از یگان،حذف کنن تا از اول دفترچه پست کنیم.واقعا این کجاش سخته.مگه نمیگید تکلیف سربازیتون رو مشخص کنید.خو بسم الله کمکم کنید.خیلی ها اینطور مشکلی دارن.سپاسگذارم خبر آنلاین اینو اطلاع بدی.درضمن اگه هم میدونستم اینطور روزی پیش میاد که بخام التماس کنم اصلا نمیرفتم تا بعدا...
 • بی نام A1 ۰۴:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۹
  13 2
  سلام لطفا راجب برداشته شدن شرط پایان خدمت از شرایط دریافت گواهینامه اطلاع رسانی کنید این قانون تصویب شده و امروز ک ۲۹خرداد باید اجرا میشده ولی هیچ خبری نیست و هزاران نفر سر درگم هستن خواهشا پیگیری و پاسخ گوباشید باتشکر از تلاش شما دوستان عزیز
 • بی نام A1 ۰۴:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۹
  33 1
  اگر مبنا اجراى قانون نظام وظيفه است، بر اساس بند ٤٩ حقوق سربازان نيز بايد حداقل ٦٠درصد حقوق كاركنان نيروهاى مسلح باشد و همچنين بندهاى رفاهى و حمايتى از سربازان وظيفه كه اكنون اجرا نميشود.
 • arash IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۳۱
  5 1
  سلام. در مورد قانون اخذ گواهینامه رانندگی بدون پایان خدمت ، این قانون توسط دولت و بیمه مرکزی ابلاغ شده ولی آموزشگاههای رانندگی اظهار بی اطلاعی میکنند . مثل اینکه ناجا و در راس اون نظام وظیفه مخالف هست و اجرا و ابلاغ نمیکنه . یعنی عدم تمکین از قانون تصویب شده توسط مجلس و شورای نگهبان.خواهشا پیگیری بفرمایید.