۰ نفر
۲۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۵

آمریکا این مسئله را به‌طور کلی تکذیب کرد که پیشنهاد حضور معارضان در ساختار دولت بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه را مطرح کرده است.

 

 

 

 

به گزارش خبرآنلاین، تسنیم به نقل از رویترز گزارش داد: در حالی که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در سخنانی در مجمع جهانی اقتصاد در سن پیترزبورگ، تأکید کرده است که با پیشنهادات آمریکا برای مشارکت و حضور معارضان در ساختار دولت سوریه موافق است، ولی واشنگتن به‌طور کلی ارائه این پیشنهادات را تکذیب کرده است. (اینجا)

پوتین همچنین گفته است که بشار اسد نیز قبول کرده است که یک روند سیاسی برای حل و فصل اوضاع سوریه، لازم و ضروری است.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا واشنگتن چنین پیشنهادی را ارائه کرده است، گفت: نه.

یک مقام دیگر آمریکایی که نامش فاش نشده نیز گفت: چنین پیشنهادی وجود نداشته است. موضع آمریکا در خصوص کناره‌گیری بشار اسد از قدرت تغییر نکرده است.


 پوتین با حضور معارضان در ساختار دولت سوریه موافقت کرد


به گزارش رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از موافقت با پیشنهاد آمریکا مبنی بر گنجانده شدن بخشهایی از گروه‌های معارض سوری در ساختار دولت کنونی سوریه خبر داد و افزود بشار اسد، رئیس جمهور سوریه نیز بر فرآیندی سیاسی برای تعیین تکلیف آینده کشورش تأکید دارد.

خبرگزاری رویترز مدعی شد: این سخنان پوتین پس از بیانیه فرستاده ویژه سازمان ملل، استفان دی‌میستورا ایراد شده است. دی‌میستورا هشدار داده بود تا وقتی که مقام‌های همه طرفهای درگیر بر سر پارامترهای انتقال سیاسی قدرت در سوریه پیش از مهلت نهایی روز نخست اوت به توافق نرسند دور تازه گفتگوهای صلح برگزار نخواهد شد.

پوتین در گردهمایی سالیانه اقتصاد بین المللی در سن پترزبورگ گفت: «پیشنهاد آمریکا را کاملاً می‌پذیریم. باید درباره احتمال گنجانده شدن نمایندگانی از گروه‌های معارض در ساختار کنونی حاکمیت در سوریه فکر کنیم».

رئیس جمهور روسیه در عین حال با تذکر "نباید خیلی شتابزده بلکه بر اساس واقعیت‌های موجود اقدام کنیم" افزود: «مهم‌ترین مسئله پیش روی سوریه این نیست که اسد هر سانتی‌متر از قلمرویی را که از دست داده بازپس بگیرد (گرچه بازپس‌گیری سرزمینی مهم است) اما باید اعتماد مسئولان را نیز با خود همراه کند».

پوتین همچنین تأکید کرد اگر اوضاع کنونی ادامه پیدا کند سقوط کشور سوریه اجتناب ناپذیر خواهد بود.

طارق احمد، یکی از اعضای گروه حمیمیم از معارضان دولت سوریه نیز گفت پیشنهاد گنجانده شدن نمایندگانی از گروه‌های معارض در ساختار دولت ثبات نظام سیاسی را تضمین و تلاش‌ها را در مقابله با تروریسم تقویت می‌کند.

وی افزود: «هم‌اکنون آن‌چنان که توافق شده گروه‌های مخالف و دولت در حال گفتگو هستند، می‌خواهیم با دولت ائتلافی تشکیل بدهیم تا دولتی فراگیر ایجاد شود که دربرگیرنده معارضان و دولت کنونی سوریه باشد و همه ملت را نمایندگی کند».

49310

کد خبر 547484

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =