واحدمرکزی خبر به نقل از تله سور نوشت: رئیس پلیس یکی از مناطق ایالت فلوریدای آمریکا از نقش غیرمستقیم اف‌بی آی در تیراندازی اورلاندو پرده برداشت.

به گزارش تله سور، یک افسر پلیس در ایالت فلوریدای آمریکا می‌گوید پلیس اف بی آی در سال 2013 برای عمر متین خبرچین گماشته بود و همین مسئله باعث افزایش انگیزه و تحریک او برای انجام حادثه تروریستی اورلاندو شد.
در این گزارش آمده است: کِن ماسکارا، رئیس پلیس ناحیه سنت لوسی در ایالت فلوریدا در مصاحبه ‌ای اختصاصی با نشریه ویرو بیچ پرس در روز 15 ژوئن گفت پلیس فدرال آمریکا با قرار دادن یک خبرچین در زندگی عمر متین، او را تحریک کرده تا این اقدام تروریستی را انجام دهد. به گفته ماسکارا، حادثه اورلاندو درست پس از آن اتفاق افتاد که متین معاون یکی از دادگاه های ایالت فلوریدا را تهدید کرد که او می‌تواند به عوامل القاعده دستور دهد تا اعضای خانواده این مقام قضایی را بکشند.
تله سور در ادامه نوشت: این نخستین بار نیست که اف بی آی با استفاده از این سیاست در برخورد با مظنونان تروریستی، آنها را به انجام اعمال خشونت آمیز تحریک می‌کند. در سال 2013، تروور آرونسون، خبرنگار و نویسنده کتاب «کارخانه تروریسم: نگاهی به جنگی که اف بی آی علیه تروریسم به راه انداخته است»، در پایگاه اینترنتی «mother jones» نوشت پس از حملات یازده سپتامبر، تقریباً در نیمی از پرونده‌های تروریسم، ردّ یک خبرچین اف بی آی به چشم می خورد که مبالغی به هنگفتی صد هزار دلار از اف بی آی دریافت می‌کنند. داده‌های این خبرنگار بر مبنای مطالعه 500 پرونده قضایی تروریسم از زمان یازده سپتامبر 2001 به بعد و هزاران پرونده در پلیس فدرال آمریکا بود. در کتاب او که بر مبنای همین مطالعه است، این مسئله مطرح می‌شود که ممکن است اف بی آی با اتخاذ سیاست‌های مچ گیری خود، در ایجاد تروریسم داخلی در آمریکا کمک می کند.
این گزارش در پایان می افزاید: این افشاگری ها باعث افزایش این نگرانی می شود که ممکن است اف بی آی باعث ایجاد انگیزه و افزایش بی اعتمادی و جنون در عامل تیراندازی در اورلاندو شده باشد. اف بی آی همچنین به خاطر خودداری از انتشار مکالمه تلفنی متین با 911 تحت فشار است؛ گفته می شود عمر متین در این تماس تلفنی با پلیس آمریکا اعلام کرده که با داعش بیعت کرده است.

4949

کد خبر 548407

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =