مقام بلند پایه روس‌نفت از مذاکره درباره دو پروژه با ایران و ایجاد سه مرکز توزیع نفت و گاز خبر داد

یک مقام بلندپایه شرکت روس نفت از مذاکره این شرکت با ایران برای دو پروژه نفتی و تلاش برای

به گزارش خبرآنلاین به نقل از وب سایت ایزوستیا کریستوفر اینچکومب در خصوص گسترش فعالیت های با ایران گفت: ما با شرکای ایرانی در مورد دو پروژه بحث مفصلی داشتیم ولی در حال حاضر به توافق مشخصی نرسیده‌ایم. مخصوصاً اینکه طرف ایرانی هنوز شرایط تجاری مورد نظر خود را بیان نکرده است.

وی در پاسخ به جزئیات مربوط به این پروژه گفت: ایران سال گذشته فهرست پروژه‌ها را منتشر کرد. ما علاقه‌مندی خود به پروژه‌های "گرینفیلد" روی زمین را بیان کردیم. اینها برای ما جذابیت بیشتر دارد زیرا برای بلندمدت طراحی شده است.

معاون زمین شناس کل کمپانی روس‌نفت که شرکتش اخیراً از مناقصه طراحی عملیات مطالعه چشم‌اندازهای منابع نفت و گاز این کشور با ایران سخن رانده بود در خصوص اینکه آیا توافقی با مقامات ایرانی حاصل شده است یا نه گفت: با توجه به منافع، نه تنها این ایران بلکه تمام خاورمیانه، برای کمپانی مهم است از ظرفیت‌های منطقه برداشت خوبی داشته باشد. به این منظور ما دائماً چشم‌اندازهای کار در خاورمیانه را مورد تحلیل قرار می‌دهیم. حالا مهم نیست ایران مطرح باشد یا عراق یا کردستان.

این مقام بلند پایه روس نفت درباره همکاری با عربستان سعودی که هم اکنون روسیه و ایران با آن بر سر سوریه اختلافاتی اساسی پیدا کرده اند پاسخ داد: گفتنش دشوار است، ولی حتی سوریه (به عنوان طرف همکاری) ممکن است زیرا این کشور هم دیر یا زود حوزه نفت و گاز خود را احیا می‌کند. امروز ما سعی داریم این منطقه را مطالعه کنیم، روشن کنیم کمپانی کجا می‌تواند کار کند. تجربه و دانش اندوخته شده در روس‌نفت به سادگی می‌تواند طی اجرای پروژه‌های مختلف در این کشورها بکار گرفته شود. ضمناً می‌خواهم بگویم مشکلاتی که ما در خاورمیانه با آنها مواجه شدیم با وجود منابع ارتباط ندارد. با توجه به اینکه در ایران و عراق اساساً قراردادهای سرویس پیشنهاد مي‌شود باید بر شرایط کلیدی ورود بر پروژه‌ها اتکا داشت.

وی همچنین در تشریح اهداف دیگر روس نفت به منظور ورود به بازارهای خارجی در بخش استخراج گفت: ما می‌خواهیم سه مرکز بزرگ توزیع نفت و گاز (در ویتنام، آمریکای لاتین و امیدواریم آمریکای شمالی) بسازیم ولی این امر در نتیجه مجازاتها ممکن نیست. به همین دلیل اینک امکان ساخت چنین مرکزی در آفریقا بررسی مي‌شود.

4949

 

 

کد خبر 549157

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =