رئیس کل دادگستری استان همدان: 780 هکتار از اراضی مورد دست درازی افراد سودجو به ارزش تقریبی 952 میلیارد ریال سال گذشته به بیت المال برگردانده شد.

به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین از همدان و به نقل از روابط عمومی دادگستری همدان، محمدرضا مترقب در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر همدان خاطرنشان کرد: به منظور حفظ بیت المال، دادگستری همدان با همکاری اعضای شورای حفظ حقوق بیت المال موفق شدند از تغییر کاربری غیرقانونی 33 هکتار از اراضی دولتی، ملی و منابع طبیعی جلوگیری کنند.

وی گفت: حوزه قضائی استان همدان مشتمل بر 9 دادگستری شهرستان و 9 حوزة قضائی بخش است و بر اساس آمارهای موجود سال 94 افزون بر 156 هزار و 240 پرونده به مجموعه دادگستری استان وارد شده که حکایت از افزایش هفت درصدی ورودی پرونده ها دارد.

مترقب تصریح کرد: با وجود اجرای سیاست ها و راهکارهای مختلف قضائی و با توجه به اینکه بخش عمده ی از عوامل مؤثر بر تشکیل پرونده تابع شرایط خاص اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و تربیتی است این مشکلات در قالب پرونده به مراجع قضائی سرریز می شود.

رئیس کل دادگستری همدان از کمبود بودجه و امکانات در استان و بلاتصدی بودن 35 درصد پست های مصوب قضائی و 50 درصد پست های مصوب اداری خبر داد و افزود: با وجود این کمبودها، قضات و کارکنان اداری دادگستری استان همدان با صبر و کوشش فراوان در انجام وظایف قانونی کوشا هستند.

وی از برقراری امنیت، نظم و آرامش، مبارزه با جرائم مهم از جمله توزیع و ترانزیت مواد مخدر و مبارزه با جرائم خشن به عنوان اولویت های برنامه های قضائی استان یاد کرد.

این مسئول قضایی درباره اقدامهای صورت گرفته در حوزه پیشگیری از وقوع جرم خاطرنشان کرد: اقداماتی برای کاهش ورودی افراد به زندان صورت گرفته که منجر به کاهش 5/9 درصدی ورود افراد به زندان در سال 94 نسبت به سال 93 شده است.

وی اظهار داشت: با مساعدت ستاد دیه استان زمینه آزادی 192 نفر از محکومان مالی و جرائم غیر عمد در سال 94 فراهم شد.

مترقب تاکید کرد: مجموعه ی قضائی استان ضمن تجدید بیعت با ارزشها و آرمانهای متعالی و نورانی نظام مقدس جمهوری اسلامی بر آمادگی این مجموعه در راستای محقق شدن عدالت اسلامی و اجرای فرامین و منویات مقام عظمای ولایت در هرزمان و مکان و شرایطی تأکید می نماید.

آیت الله غیاث الدین طه محمدی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر همدان نیز در این دیدار گفت: دو کرسی حساس فتوا و قضاء در اسلام از جایگاه ممتازی برخوردارند که لحظه ای غفلت در آن موجب فاجعه می شود.

وی افزود: امر قضاء از واجب ترین تکالیف آسمانی انسان است که با جان و مال و آبروی مردم مرتبط است.

امام جمعه همدان یادآور شد: بنابراین کار قضاوت نیاز به استعداد، فراست و تیزهوشی دارد و از طرفی باید تمام شرایط و امکانات جهت کار قضاوت به نحو مطلوب فراهم شود.

وی با تأکید بر ضرورت تصدی منصب قضاء توسط علمای دینی و روحانیون گفت: به موازات سنگینی کار قضاوت حسب آنچه در روایات آمده یک ساعت اجرای عدل الهی از هفتاد سال عبادت برتر است.

 

 

کد خبر 549208

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =