استاندارد HDR در تلویزیون و فیلم‌برداری چه زمانی می‌آید و فرق آن با اچ‌دی آر عکاسی چیست؟

فناوری موسوم به HDR که اخیراً در عکس‌برداری با گوشی‌های هوشمند رواج یافته با استاندارد HDR در فیلم‌برداری و کاربرد آن در تلویزیون متفاوت است.

به گزارش خبرآنلاین، اچ در آر یا تصویربرداری دامنه دینامیک بالا در پردازش تصویر به‌صورت تکنیک ترکیب چند عکس برای نشان دادن دامنه شدت نور در صحنه‌های طبیعی بکار می‌رود. معمولاً از قالب RAW در عکس‌برداری برای این کار استفاده می‌شود و هر عکس که با نوردهی خاصی گرفته‌شده باهم ترکیب می‌شود.

اما در استاندارد HDR برای فیلم‌برداری و روی تلویزیون هدف همان نشان دادن نقاط تاریک و روشن یک تصویر مانند فناوری HDR در عکس‌برداری است اما گرفتن تصویر زنده با فناوری جدید روی دوربین فیلم‌برداری از همان پله اول رخ می‌دهد و تصویر ترکیب‌سازی بعدی نمی‌شود، بلکه همان زمان که تصویر گرفته می‌شود، مورد پردازش هم‌زمان قرارگرفته و اچ دی آر ساخته می‌شود تا با نشان دادن تاریکی و روشنایی بیشتر روی تصاویر زنده تلویزیونی بتوانیم تصویری مطلوب‌تر، شفاف‌تر و رنگ‌های بهتری داشته باشیم.

اما فعلاً سازندگان تلویزیون و نیز دوربین‌های فیلم‌برداری فعلاً با این موضوع کنار نیامده‌اند ولی شاهد اولین تلویزیون‌های 4K با اچ‌دی آر در سال 2017 و 2018 خواهیم بود.

 

5656

کد خبر 550271

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =