رئیس مجلس و وزیر امور خارجه با صدور پیامی با مصدومان سردشتی ابراز همدردی کردند

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه با صدور پیام هایی جداگانه با مصدومان سردشتی ابراز همدردی کردند.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان غربی، همزمان با 29امین سالگرد بمباران شیمیایی سردشت علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه با صدور پیام هایی جداگانه با مصدومان این حادثه تلخ ابراز همدردی کردند.

لاریجانی: مردم سردشت نماد پایداری در برابر سختی ها هستند

در متن پیام علی لاریجانی آمده است.

بمباران ناجوانمردانه شیمیایی شهر سردشت قهرمان که از سوی رژیم غاصب صدام به وقوع پیوست، یکی از فجایع تاریخی و نقطه سیاه جنایت و نقطه عطف استفاده از سلاح های شیمیایی در طول جنگ تحمیلی بود که خسارات و آسیب های فراوانی به دنبال داشته است.
تهاجم غیرانسانی به شهر سردشت که به شهادت 110 نفر و مجروحیت و مصدوم شدن بیش از پنج هزار نفر از اهالی بی دفاع آن انجامید، از فجیع ترین و دردناک ترین تهاجمات شیمیایی بود که آثار و پیامدها و آلام و رنج های ناشی از آن بر پیکر مردم مظلوم این شهر همجون زخمی کهنه فراموش نخواهد شد.
مردم مقاوم و صبور سردشت نماد پایداری و بردباری در برابر سختی ها هستند که با توکل به خدا و همت بلند آنها هیچ گاه این رنج و درد خللی در ارداده و ایمان آنها وارد نساخته است که درود و سلام خداوند بر این عزیزان و تمامی شهدا و مصدومین این حادثه باد.
اینجانب ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای این فاجعه و تجلیل از مقاومت و آسیب دیدگان امیدوارم با نگاه ویژه همه مسئولان نظام شاهد کاهش و التیام زخم های ناشی از بمباران شیمیایی در شهر سردشت و دمیدن روح نشاط و زندگی در بین مردم آن باشیم.

ظریف: جامعه بین الملل برای جبران خسارت این حادثه باید به وظیفه حقوقی خود عمل کند

در پیام محمد جواد ظریف که شامگاه امروز در آیین گرامیداشت سالروز بمباران شیمیایی سردشت قرائت شد، آمده است: چنانچه جامعه بین المللی با احساس مسئولیت جدی با این موضوع برخورد نکند، شاهد تکرار فجایعی همچون سردشت و حلبچه در آینده خواهیم بود.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک سیاست اصولی هر گونه فعالیت مرتبط با سلاح های کشتار جمعی از جمله سلاح های شیمیایی و کاربرد آنها توسط هر کس و تحت هر شرایطی را محکوم می کند، آورده است: جمهوری اسلامی ایران خواهان حذف این قبیل تسلیحات از زرادخانه های نظامی کشورها است.
در ادامه این پیام آمده است: گرامیداشت سالروز بمباران شیمیایی سردشت فرصت مغتنمی است تا ضمن تلاش برای تحقق جهانی خلع سلاح شیمیایی، مسئولیت جامعه بین المللی در قبال آلام و رنج های مصدومین این جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت یادآوری شود.
ظریف در پیام خود آروده است: انتظار می رود جامعه بین المللی به منظور جبران بخش ناچیزی از صدمات وارده به مصدومین شیمیایی و خانواده های آنها با احساس مسئولیت به وظیفه حقوقی و اخلاقی خود در این رابطه عمل کرده و جبران خسارت وارده به قربانیان و مصدومان شیمیایی را دنبال کند.
وزیر امور خارجه در ادامه این پیام با بیان این که باید این روز تلخ به نمادی برای مقابله همگانی با جنایات جنگی و پدیده شوم استفاده از سلاح های کشتار جمعی در سطح جهان مبدل شود، آورده است: هم اکنون که 19 سال از اجرایی شدن کنوانسیون خلع سلاح های شیمیایی می گذرد باید همه ذخایر اظهار شده سلاح های شیمیایی کشورهای عضو منهدم شده و از تولید مجدد این قبیل تسلیحات مخرب ممانعت به عمل آید تا جهان بار دیگر شاهد تکرار فجایع سردشت و حلبچه نباشد.
در پیام وزیر امور خارجه کشورمان آمده است: جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو فعال سازمان منع سلاح های شیمیایی به همراه سایر کشورهای عضو از کشورهای دارنده سلاح شیمیایی می خواهد به تعهدات کنوانسیونی خود در این رابطه پایبند باشند.
ظریف در ادامه این پیام آورده است: جمهوری اسلامی ایران با جدیت تمام احقاق حقوق جانبازان و قربانیان سلاح های شیمیایی کشورمان را از مجاری قانونی بین المللی پیگیری خواهد کرد.
وی تاکید کرده است: هم اکنون وزارت امور خارجه مهمترین پشتیبان اقدامات سازمان های مردم نهاد و غیردولتی داخلی در سطح بین المللی در این زمینه بوده و تعداد زیادی از مصدومان و قربانیان شیمیایی کشورمان از جمله مصدومین شیمیایی سردشت را به مناسبت های مختلف بین المللی اعزام نموده است و آمادگی دارد از هر گونه ابتکار عمل و اقدام سایر نهادهای مسئول و سازمان های غیردولتی حمایت کند.
ظریف در بخش دیگری از این پیام آورده است: افتخار دارم به عرض مردم غیور سردشت برسانم که خردادماه سالجاری با پیگیری همکاران اینجانب در وزارت امور خارجه که میزبان اجلاس منطقه ای دول عضو کنوانسیون خلع سلاح های شیمیایی بودند، بمباران شیمیایی سردشت به عنوان بخشی از دوره های آموزشی سازمان منع سلاح های شیمیایی انتخاب و برای آگاه سازی بین المللی نسبت به آثار مخرب سلاح های شیمیایی تدریس خواهد شد.
وی در بخش دیگری از این پیام آورده است: مظلومیت مردم سردشت در تحمل بمباران شیمیایی این شهر در واقع گواهی بر مظلومیت جمهوری اسلامی ایران در طول هشت سال دفاع مقدس می باشد و این مظلومیت سردشت برای همیشه در تاریخ به ثبت رسیده و جاودانه خواهد ماند.
در این پیام عنوان شده است: هفتم تیر که مصادف با بیست و نهمین سالگرد بمباران شیمیایی ناجوانمردانه مردم بی دفاع و مظلوم شهر سردشت توسط رژیم بعثی عراق است، به حق توسط جمهوری اسلامی ایران به روز ملی مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی نام گذاری شده است.
در ادامه پیام وزیر امور خارجه کشورمان آمده است: رژیم بعثی عراق شهر سردشت را در 7 تیرماه 1366 با گاز خردل بمباران شیمیایی کرد و این برای اولین بار در طول تاریخ بود که سلاح های شیمیایی علیه جمعیت غیرنظامی و در مناطق مسکونی به کار گرفته شد و آن روز مردم قهرمان سردشت در برابر این بمباران سبعانه رژیم بعثی عراق مقاومت نموده و با دادن دهها شهید و صدها جانباز برای همیشه نام خویش را در تاریخ پرافتخار این سرزمین جاودانه کرد.
ظریف در این پیام تاکید کرده است: نصب بنای یادبود قربانیان سلاح های شیمیایی شهر سردشت در محوطه سازمان منع سلاح های شیمیایی در لاهه که با همت و پیگیری جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت، حاکی از پذیرش و شناسایی رسمی این فاجعه غیر انسانی از سوی جامعه بین المللی است.
وی در ادامه این پیام عنوان کرده است: حملات شیمیایی ددمنشانه رژیم سابق عراق که با سکوت مجامع بین المللی و پشتیبانی و حمایت آن روز صدام همراه بود و منجر به شهادت مظلومانه هزاران رزمنده و مردم غیرنظامی و بی دفاع ایران شد، نتوانست هیچ گونه خللی در اراده استوار ملت ایران به وجود آورد و سرنوشت جنگ تحمیلی را به نفع متجاوزان و جبهه استکبار تغیبر دهد.
ظریف در خاتمه پیام خود اعلام کرده است: اینجانب ضمن گرامیداشت یاد و خاطره رشادت، مقاومت و مظلومیت همه شهیدان و جانبازان شیمیایی عزیز کشورمان مراتب همدردی عمیق خود را با خانواده های معزز شهدای این فاجعه غم انگیز اعلام می دارم و به روح بلند شهدای گرانقدر و مظلوم بمباران شیمیایی سردشت درود می فرستم و از خداوند متعال برای جانبازان و مصدومین عزیز و خانواده های صبور آنها به خاطر فداکاری ها و تحمل درد و رنج ناشی از جراحات شیمیایی اجر و پاداش الهی مسئلت نموده و برایشان آرزوی سلامتی می کنم.

کد خبر 550819

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =