حدود پنج هکتار از جنگلهای منطقه بلوط بلند به عنوان تنها ذخیره گاه جنگلی بلوط ایران توسط افراد ناشناس تخریب شد.

 مهر نوشت:

 جنگلهای بلوط بلند یکی از مناطق بکر جنگلی در نزدیکی شهرستان ایذه است که دارای درختان بلوط  و از زیبایی منحصربه فردی برخوردار است. این منطقه که در جنگل های رشته کوه زاگرس قرار گرفته است تنها ذخیره گاه جنگلی درختان بلوط ایران به شمار می رود که بیشترین حجم بلوط منطقه را در خود جای داده است ولی متاسفانه این منطقه به علت کمبود نیروی حفاظتی هم اکنون مورد هجوم افراد ناشناس برای تهیه هیزم و ذغال واقع شده است.

نائب رئیس انجمن حمایت از طبیعت ایران با تائید این خبر گفت: منطقه ای در حدود پنج هکتار از جنگل های رشته کوه زاگرس که مملو از درختان کم یاب و منحصر به فرد بلوط است تخریب شده است به گونه ای که هرکس از کنار جنگل عبور کند متوجه این عمل ناجوانمردانه نمی شود.

بهروز نوروزی افزود: تخریب و قلع و قمع این درختان بدین شکل است که این افراد یک تا چهار شاخه از هر درخت را قطع کرده به گونه ای که اصل درخت در زمین مانده است و تنها شاخه های آن بر زمین افتاده اند. این افراد بعد از مدتی که این شاخه ها خشک شده آنها را برداشته اند و برای استفاده به عنوان هیزم یا تبدیل آنها به ذغال مورد استفاده قرار میدهند.

 وروزی با بیان اینکه این درختان 20 تا 50 ساله بوده اند، تاکید کرد: درخت بلوط درختی است که کاشتنی نیست و برای اینکه یک شاخه از آن مجددا به شکل اولیه بازگردد شاید 200 سال طول بکشد و شاید اصلا به هیچ وجه به شکل اولیه بازنگردد و این تخریب اوج خسارت به این ذخیره گاه بزرگ جنگلی ایران و استان خوزستان را نشان می دهد.

وی تصریح کرد: در استان خوزستان به خصوص شمال آن جنگل های طبیعی بکر و انبوهی وجود دارند که به علت کمبود نیروی حفاظتی به راحتی در چنگال افراد سودجو قرار می گیرند و از این کبمود نیرو به راحتی استفاده می کنند.

بهروز نوروزی همچنین گفت: متاسفانه حتی در برخی موارد مشاهده شده است که مسئولین محلی برای پیشبرد پروژه های عمرانی منطقه چشم خود را بر روی تخریب گسترده منابع طبیعی و قطع درختان کم یاب و نایاب بسته اند و کسی برای این کار آنها را بازخواست نکرده است.

نائب رئیس انجمن حمایت از طبیعت ایران تاکید کرد: آنچه مسلم است تخریب در جنگل های خوزستان در حال گسترش است و مسئولین امر باید فکری برای حل این مشکل بکنند. 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 55138

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =