غریب آبادی: ایران موارد متعدد نقض حقوق بشر آمریکا را افشاء خواهد کرد

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر کشور گفت: مصادیق متعددی در مورد نقض حقوق بشر آمریکا وجود دارد، اما کشورهای آزاده کمی در جهان هستند که این موارد را صراحتا بیان کنند ولی جمهوری اسلامی نظام مستقلی است و این وضعیت را بررسی خواهد کرد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، همزمان با دومین روز از هفته «حقوق بشر آمریکایی» میزگردی تخصصی با حضور کاظم غریب آبادی، معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر کشور و علیرضا طهماسبی، معاون سیاسی استانداری گلستان در محل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان برگزار شد.

غریب آبادی در میزگرد تبیین و افشای «حقوق بشر آمریکایی» که در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان گلستان برگزار شده بود، گفت: در داخل آمریکا مصادیق متعددی از نقض حقوق بشر را شاهد هستیم.
وی افزود: در حالیکه سیاه پوستان در آمریکا جمعیت بسیار کمی را نسبت به سفید پوستان تشکیل می دهند، اما بیشتر زندانیان آمریکا از سیاه پوستان هستند، 85 درصد میزان تعرضات پلیس در آمریکا نسبت به سیاه پوستان است، در هر 36 ساعت یک سیاه پوست به دست پلیس آمریکا کشته می شود و اگر سیاه پوستی در این کشور سروکارش با دستگاه قضایی بیفتد، از یک دادرسی عادلانه بهره مند نمی شود؛ این ها همه تنها بخشی از حقوق بشر آمریکایی آن هم در سطح داخلی است.
معاون ستاد حقوق بشر به بیان مصادیقی از نقض حقوق بشر توسط آمریکا در سطح بین المللی نظیر دخالت های نظامی در عراق و افغانستان و لیبی و حمایت از برخی کودتاها و رژیم های دیکتاتوری پرداخت و گفت علاوه بر مصادیقی که در تيرماه درخصوص اقدامات آمریکا علیه ملت ایران احصاء شده، موارد مهم دیگری وجود دارند که با حمایت مستقیم و غیرمستقیم این کشور روی داده اند: 17هزار شهید ترور، 200 هزار شهید و بیش از 700هزار مجروح در جریان جنگ تحمیلی، 13هزار شهید و بیش از 100هزار نفر جانباز شیمیایی و 4000 شهید راه مبارزه با مواد مخدر تنها بخشی از این مصادیق می باشند.
وی با بیان اینکه گسترده ترین تحریم ها و تهاجمات علیه جمهوری اسلامی ایران از سوی آمریکا صورت گرفته که هیچ کشوری در تاریخ معاصر با این قبیل از خصومت ها مواجه نبود، گفت: با وجود تمامی این هجمه ها، ایران اسلامی به پیشرفت های کلان ملی و بین المللی دست پیدا کرد اما این پیشرفت نافی مسئولیت کشورهای واضع تحریم نیست.
معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر کشور متذکر شد: آمریکا کشور ذیصلاحی نیست که بخواهد در حوزه حقوق بشر حرف بزند و کشورهایی مثل ایران را که خود قربانی نقض حقوق بشر در اثر اقدامات این کشور و همپيمانان آن هستند، متهم به نقض حقوق بشر نماید.
وی در خصوص نقش رسانه ها در مقابل هیاهوی رسانه ای غرب خاطرنشان کرد: هر خبری مورد وثوق نیست، بنابراین اولین وظیفه رسانه های ما هوشیاری است.
غریب آبادی با بیان اینکه حقوق بشر پنج بُعد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و مدنی را شامل می شود، اذعان کرد: غرب بیشتر علاقه مند به ابعاد سیاسی و مدنی حقوق بشر است و تعمدا ابعاد دیگر را نادیده می گیرد، لذا رسانه های داخلی باید تلاش گسترده ای انجام دهند تا پیشرفت های حقوق بشری کشور را منعکس کنند.
وی همچنین بیان کرد: جالب است بدانید که گروهک تروریستی منافقین نیز خود را حامی حقوق بشر معرفی میکند، در حالیکه 17هزار نفر را در داخل کشور شهید کردند و هنوز نیز دست به اقدامات تروریستی می زنند، اما مدعیان حقوق بشر جهان از این ها حمایت می کنند و آنها را در بهترین های مکان های اروپایی استقرار دادند.
غریب آبادی در پایان از تدوین و انتشار «مجموعه حمایت و ارتقای حقوق بشر» در ستاد حقوق بشر کشور و چاپ و انتشار کتاب 130 صفحه ای «وضعیت حقوق بشر در آمریکا در سال 2015» خبر داد

4949

کد خبر 551676

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =