ایرنا نوشت: «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در تماس تلفنی با «شیخ حسینه واجد» نخست وزیر بنگلادش، پیشنهاد همکاری اف بی آی را درباره تحقیقات در خصوص حمله تروریستی داکا مطرح کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا آمده است که کری در تماس تلفنی با شیخ حسینه واجد، ضمن آنکه آمادگی آمریکا را در ارائه کمک فوری نیروهای انتظامی از جمله اف بی آی مطرح کرد، دولت بنگلادش را ترغیب کرد تا تحقیقات خود را مطابق با 'بالاترین استانداردهای جهانی' انجام دهد.

 هفت فرد مسلح جمعه شب (11 تیر/ اول جولای) با حمله به رستورانی در محله دیپلماتیک داکا حدود 35 نفر را به گروگان گرفتند.
با حمله بامداد شنبه نیروهای ویژه ارتش و پلیس بنگلادش و کشته شدن 20 گروگان خارجی، دو مامور پلیس و 6 مهاجم و نیز دستگیری یکی از مهاجمان، گروگانگیری پایان یافت.
به گفته مقامات پلیس بنگلادش، هفت ژاپنی، 9 ایتالیایی و یک هندی در بین کشته شدگان هستند و تاکنون از سرنوشت یک ایتالیایی دیگر خبری در دست نیست. بر اساس گزارش ها حدود 30 نفر نیز در این حمله مجروح شدند.

به گفته سخنگوی ارتش بنگلادش، درحمله پلیس، ساختمان اصلی از وجود مهاجمان پاک شد و دستکم 6 مهاجم کشته و 13 نفر از گروگان ها آزاد شدند و قربانیان این حادثه به طرز خشونت‌باری با سلاحی برنده شکنجه شده‌اند.
داعش ساعاتی پس از این حمله مسئولیت حمله گروگان گیری در داکا پایتخت بنگلادش را به عهده گرفت .
وزیر کشور بنگلادش به رغم اینکه گروه تروریستی داعش تصاویری از مهاجمان را در کنار پرچم خود منتشر کرد، ‌گفت: آنها عضو گروه جماعت المجاهدین بنگلادش هستند و هیچ ارتباطی با گروه تروریستی داعش ندارند.

مقامات بنگلادشی می‌گویند مهاجمان عمدتا از خانواده‌های ثروتمند بوده و در 6 ماه اخیر پنهان شده بودند.
پلیس و نیروهای امنیتی بنگلادش در ماه گذشته میلادی در عملیاتی گسترده، حدود 11 هزار نفر را به اتهام افراط گرایی و تروریسم دستگیر کردند که در میان آنان 145 شبه نظامی عضو گروه غیر قانونی جماعت المجاهدین به چشم می خورد .
در حملات سه سال گذشته گروههای افراطی، حدود 50 نفر ازجمله چند وبلاگ نویس، دانشگاهی و اقلیت مذهبی بنگلادشی کشته شدند.
حزب مخالف ملی گرای بنگلادش، مبارزه با افراط گرایی و تروریسم را بهانه ای برای نابودی احزاب مخالف این کشور می داند. این حزب اعلام کرد بیش از دو هزار نفر از اعضایش در عملیات گسترده پلیس دستگیر شده اند.

5252

کد خبر 552968

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =