نغمات کردی در سرزمین اسکاندیناوی سهراب پورناظری - آهنگساز و نوازنده‌ی تنبور و کمانچه- ، در جشنواره‌ فورده‌ نروژ دومین پروژه‌ نیشتمان خود را در تاریخِ هفتم و هشتم جولای - 17 و 18 تیرماه- به روی صحنه خواهد برد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این جشنواره یکی ازمهمترین جشنواره‌های موسیقی در منطقه‌ اسکاندیناوی است که از سال 1990 در چند رشته برگزار می‌شود.

يکي از  بخش‌هايش،«موسیقی جهانی» است است که گروه‌های مختلفی از سراسر جهان در آن به اجرای موسیقی سرزمین خود می‌پردازند.در سال جاری قرار است سهراب پورناظری نغمات کردی ایران را در آن اجرا کند.
 پیش از این، این پروژه در چند شهر اروپایی از جمله در تئاتر شهر «سنت مالو» و فستیوال موزیک اگونای شهر «پو»ی کشور فرانسه اجرا شده بود. «نیشتمان 2» مجموعه‌ای از نغمات مناطق کردنشین است که «سهراب پورناظری» بخشی از آنها را گردآوری و تنظیم و بخشی دیگر را آهنگسازی کرده است.این اثر سالِ گذشته در ایران و اروپا ضبط شد.
در این کنسرت‌ها «سهراب پورناظری» خود نوازندگی تنبور و کمانچه را برعهده دارد و علاوه بر او مهیار طریحی (سنتور و سنتورباس)، آیین مشکاتیان (سازهای کوبه‌ای) و حسین ذهاوی (پرکاشن) می‌نوازند، ضمن آنکه اجرای قطعات این برنامه را دنیا کمالی برعهده دارد. این پروژه به تهیه‌کنندگی کمپانی فرانسوی «آکورد کرایسز» پیش از این نیز در سراسر اروپا منتشر و با واکنش‌های مثبتی همراه شده بود.این آهنگساز و نوازنده‌ جوان، همچنین سی‌ام و سی‌و یکم تیرماه به همراه استاد کیخسرو پورناظری در تالار وحدت تهران به اجرای برنامه خواهد پرداخت و در بخش دوم این اجرا، همراه با پدر و برادرش تهمورس پورناظری سه‌نوازی خواهد کرد و در بخش آخر همراه با گروه‌نوازان تنبور،‌ این استاد موسیقی را همراهی می‌کند. دیگر نوازندگان این اجرا، کاوه گرایلی، حسین رضایی‌نیا، سپند دادبه، خورشید دادبه،‌ نیکناز میرقلم و علیرضا جوادی هستند. 

58245

کد خبر 553039

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =