کمیته تحقیقات انگلیس درباره جنگ عراق گزارش خود درباره دخالت بریتانیا در جنگ عراق را منتشر کرد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از ایسنا، نتایج تحقیقات کمیته چیلکات درخصوص چگونگی ورود انگلیس به جنگ عراق که نتیجه هفت سال بررسی و تحقیق است سرانجام امروز(چهارشنبه) منتشر شده و ضمن انتقاد از دولت وقت انگلیس به دلیل عدم امتحان همه راه‌های مسالمت آمیز برای اجتناب از جنگ عراق، مبانی قانونی ورود انگلیس به این جنگ را زیر سوال برده است.

این گزارش نتیجه هفت سال بررسی از جمله تحقیق از شماری از مسئولان و مقامات دولتی به ویژه در این مورد بوده است که تصمیم به مشارکت نظامی انگلیس در حمله به عراق در آوریل سال ٢٠٠٣ چگونه و با توجه به چه عواملی اتخاذ شد. گوردون براون، نخست وزیر سابق انگیلس این هیات را در ژوئن سال ٢٠٠٩ میلادی و پس از خروج نیروهای انگلیسی از عراق تشکیل داد و ریاست آن را سر جان چیلکات، از کارمندان ارشد و بازنشسته دولت برعهده داشته است.

جان چیلکات در جریان سخنرانی خود به منظور ارائه گزارش تحقیقات کمیته تحت امرش گفت: انگلیس پیش از آن که راه‌های مسالمت آمیز برای خلع سلاح عراق به بن بست برسند تصمیم گرفت که به جنگ برود.

چیلکات خاطر نشان کرد، کمیته اطلاعاتی ذیربط باید برای تونی بلر روشن می‌‎کند که یافته‌های اطلاعاتی درباره ادامه تولید سلاح‌های شیمیایی و میکروبی در عراق مسلم و غیرقابل تردید نبوده‌اند.

وی تاکید کرد: با وجود هشدارهای صریح، پیامدهای اشغال عراق نادیده گرفته شد. آمادگی و برنامه‌ریزی برای عراق پس از برکناری صدام به کلی ناکافی بود.

جان چیلکات گفت، نتیجه تحقیقات این بوده است که مبانی قانونی ورود انگلیس به جنگ عراق به هیچ وجه رضایتخبش نبوده است.

وی تاکید کرد: شدت تهدیدی که به سلاح‌های کشتار جمعی ادعایی عراق نسبت داده می‌شد اطمینان و یقین بیش از حد بالایی داشت.

جان چیلکات خاطر نشان کرد: اکنون روشن است که تصمیم‌گیری درباره عراق بر مبنای اطلاعات و ارزیابی‌های معیوب گرفته شد. این اطلاعات و ارزیابی‌های ناقص باید به چالش گرفته می‌شد، اما نشد.

وی گفت: کابینه انگلیس می‌دانست که برنامه‌ریزی آمریکا برای عراق پس از صدام ناکافی بوده است.

جان چیلکات گفت تونی بلر در نامه‌ای به جورج بوش نوشته بود: هر چه شود من همراه شما خواهم بود.

چیلکات همچنین تاکید کرد: به تونی بلر هشدار داده شده بود که حمله نظامی به عراق تهدید القاعده علیه انگلیس و منافع انگلیس را تشدید می‌کند. همچنین به او هشدار داده شده بود که اشغال عراق می‌تواند باعث شود که تسلیحات این کشور به دست تروریست‌ها بیفتد.

در بخشی از گزارش هیات تحقیق تایید شده است: "براساس منشور سازمان ملل متحد، مسئولیت حفظ صلح و امنیت جهانی بر عهده شورای امنیت سازمان ملل است. دولت بریتانیا ادعا می کرد که به نیابت از سوی جامعه بین المللی در صدد حفظ اقتدار شورای امنیت است در حالی که می دانست که اقدام به جنگ علیه عراق از آرای اکثریت اعضای شورا برخوردار نیست. در چنین شرایطی، اقدامات بریتانیا عملا باعث تضعیف موقعیت شورای امنیت شد."

گفته می شود گزارش تحقیقات کمیته چیلکات بالغ بر 12 جلد و 2.6 میلیون کلمه است و برآورد شده که خواندن آن دست کم 9 روز به طول می‌انجامد.

حدود دویست نفر از فعالان صلح و اعضای گروه "جنگ بس است" بیرون سالن ارائه گزارش تحقیقات کمیته چیلکات یک تجمع اعتراضی برگزار کردند.

یکی از این فعالان گفت: گزارش چیلکات قابل پذیرش نیست مگر آنکه صراحتا بگوید تونی بلر برای آغاز جنگ عراق دروغ گفته است.

به گزارش بی.بی.سی، گزارش نهایی هیات تحقیق پیشتر تکمیل شده بود اما انتشار عمومی و دسترسی همگانی به آن به دلیل اختلاف نظر در مورد افشای اسناد محرمانه مورد استناد آن تا کنون به تعویق افتاده بود. جان چیلکات پیشتر گفته بود که این گزارش از انتقاد از افراد و نهادهای مرتبط با تصمیم به مشارکت در جنگ عراق ابایی نداشته است.

در جریان تدوین این گزارش، بیش از یکصد و بیست تن از مقامات انگلیسی از جمله تونی بلر، نخست وزیر زمان جنگ عراق، و جانشین او، گوردون براون، کارشناسان ارشد، حقوقدانان، نظامیان بلند پایه و مسئولان ارشد نهادهای اطلاعاتی برای ادای شهات احضار شدند و از آنان تحقیقات به عمل آمد.

این هیات بیش از یکصد و پنجاه هزار برگ اسناد و مدارک دولتی، از جمله شامل مکاتبات دیپلماتیک، صورتجلسه نشست های کابینه، اظهارات کارشناسان در زمینه های مختلف و همچنین ٢٩ نامه ارسالی تونی بلر برای جورج بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا در مورد این جنگ را بررسی کرد.

تشکیل هیات تحقیق تا حدود زیادی حاصل فشار خانواده های قربانیان جنگ درباره مشروعیت تصمیم دولت وقت انگلیس برای همکاری با آمریکا در حمله به عراق بود. احتمالا وکلای برخی از آنان این گزارش را با دقت مطالعه خواهند کرد تا امکان استفاده از آن برای پیگیری حقوقی شکایت های احتمالی علیه دولت را بررسی کنند.

برخی از مخالفان جنگ عراق در برابر سالن کنفرانس الیزابت دوم، محل برگزاری جلسات هیات تحقیق، تجمع کردند و با حمل عروسک هایی از تونی بلر و جورج بوش، آنان را به خاطر ورود به جنگ عراق محکوم کردند.

زمینه جنگ عراق را جورج بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا فراهم آورد. او در پائیز سال ٢٠٠٢ این نظر را مطرح کرد که دولت صدام، دیکتاتور سرنگون شده عراق، از مصوبات شورای امنیت تخلف کرده و به طور مخفیانه به ساخت تسلیحات شیمیایی مشغول است. او خواستار مجازات دولت عراق و در صورت لزوم، حمله به آن کشور برای جلوگیری از ادامه برنامه تسلیحاتی آن کشور شد.

درخواست آمریکا برای قطعنامه شورای امنیت حاوی مجوز حمله نظامی به عراق با مخالفت فرانسه، روسیه و چین، از اعضای دایم شورا مواجه شد که به جای آن، قطعنامه دیگری شامل بازرسی سختگیرانه تر از عراق را تصویب کردند اما صدور این قطعنامه رضایت آمریکا را جلب نکرد.

سرانجام آمریکا ادعا کرد که شواهدی از ادامه برنامه تسلیحاتی عراق در دست دارد و برای حفظ امنیت و صلح جهانی و جلوگیری از اقدام دولت عراق علیه کشورهای منطقه و منافع ایالات متحده، اقدام نظامی پیشگیرانه را حق خود می داند. شورای امنیت با استناد به اینکه بازرسان سازمان ملل شواهدی از برنامه تسلیحات کشتار جمعی عراق به دست نیاورده اند، این استدلال را نپذیرفت. فرانسه و آلمان، دو عضو مهم ناتو نیز با جنگ علیه عراق مخالفت کردند اما دولت انگلیس حمایت خود را از موضع آمریکا اعلام داشت.

طبق قوانین انگلیس، دولت این کشور برای ورود به جنگ خارجی ملزم به کسب موافقت پارلمان نیست، اما تونی بلر، نخست وزیر وقت، به منظور کسب مشروعیت سیاسی برای اقدام خود، خواستار مذاکره و رای گیری پارلمان شد. روز ١٨ مارس سال ٢٠٠٣، مجلس عوام این کشور با ٤١٢ رای در برابر ٢١٧ رای به مشارکت انگلیس در جنگ علیه حکومت وقت عراق رای داد.

5252

کد خبر 553742

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =