معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: در آزمون دستیاری سال ۹۵ در هیچ رشته ای محدودیت پذیرش جنسیت و سقف سنی اعلام نمی شود و ظرفیت پذیرش به حدود ۳۴۰۰ نفر رسید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛‌ باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: چهل و سومین دوره پذیرش دستیار تخصصی در رشته های بالینی پزشکی با رویکردی جدید به ارتقای آموزش تخصصی علوم پزشکی کشور برگزار شد.

او با بیان جزئیات چهل و سومین دوره پذیرش دستیار تخصصی در رشته های بالینی پزشکی گفت: در راستای برنامه های تحول آموزش علوم پزشکی این دوره از آزمون ها به نحوی برنامه ریزی شد که زمینه های ورود افرادی با سطح بالاتر دانش و مهارت را به این دوره فراهم آورد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با اشاره به برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی و اهمیت آموزش تخصصی و فوق تخصصی در این برنامه ها گفت: یکی از محورهایی که در این برنامه ها مورد توجه قرار گرفته بحث ارتقای آزمون ها در کلیه مقاطع خصوصا تحصیلات تکمیلی است.

لاریجانی گفت: در همین راستا برنامه ریزی های متعددی درخصوص برگزاری آزمون های دوره های تخصصی و فوق تخصصی صورت گرفت و در شورای آموزش پزشکی و تخصصی نیز مورد تصویب قرار گرفت.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه هدف از کلیه برنامه های تحول در پذیرش آموزش دستیار ارتقای سطح آزمون ها و بالطبع آن ورود افراد با مهارت و دانش بالاتر به دوره های تخصصی و فوق تخصصی است، گفت: برمبنای همین مصوبات در چهل و سومین دوره پذیرش دستیار تخصصی در رشته های بالینی پزشکی موفقیت در آزمون سنجش صلاحیت بالینی پایان دوره پزشکی عمومی و پایان کارورزی برای فارغ التحصیلان بعد از بهمن ماه 1394 جزء شرایط لازم برای پذیرش دستیاران بود و تائید صلاحیت و رفتار حرفه ای توسط دانشگاه محل تحصیل نیز از جمله شرایطی بود که در پذیرش داوطلبان مورد توجه قرار گرفت.

لاریجانی با بیان اینکه در هیچ رشته ای محدودیت پذیرش جنسی و سقف سنی پذیرش نداشتیم، گفت: انتخاب رشته در ده رشته انجام خواهد شد و داوطلبان می توانند این ده رشته را در کلیه دانشگاههایی که در رشته مذکور دانشجو می پذیرند انتخاب کنند و محدودیتی در انتخاب رشته محل ندارند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه در این دوره ظرفیت پذیرش به حدود 3400 نفر رسیده و نسبت به سال پیش حدود 300 نفر افزایش در ظرفیت پذیرش کل داشته ایم، گفت: پذیرش جدیدی در قالب پزشک پژوهشگر با رعایت مفاد آئین نامه مربوطه ایجاد شده و مراکز تحقیقاتی دانشگاههایی که این پذیرش را دارند در سایت سنجش مشخص شده است.  

لاریجانی گفت: دروس آزمون به پنج زیر گروه تقسیم شده اند. زیر گروه جراحی ماژور شامل دروس جراحی عمومی، زنان زیر گروه داخلی شامل داخلی و قلب و اپیدمیولوژی بالینی مرتبط، زیر گروه کودکان شامل کودکان بهداشت و عفونی و اپیدمیولوژی بالینی مرتبط، زیر گروه مینور1 شامل ارتوپدی گوش و حلق بینی، اورولوژی، چشم و اپیدمیولوژی و آمار و پوست و زیر گروه مینور2 شامل آسیب شناسی، رادیولوژی، فارماکولوژی، نورولوژی، روانپزشکی و اخلاق پزشکی به عنوان دسته‌بندی دروس آزمون است.

او گفت: جدول توزیع سوالات نیز متناسب با حجم درس و کاربرد محتوای درس در دوره پزشکی عمومی تنظیم شده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت درخصوص نحوه محاسبه نمره کل آزمون گفت: می دانیم در تمام دنیا سوابق تحصیلی از عوامل مهم پذیرش در دانشگاه‌ها است. در آزمون این دوره به منظور ارتقای پذیرش افراد پذیرفته شده ترتیبی اتخاذ شده تا 10درصد نمره کل پذیرش دستیار با استفاده از نمره پيش كارورزي تراز شده و 5 درصد برمبنای معدل تراز شده كل دوره پزشكي عمومي محاسبه شود. که البته قابل ذکر است این تاثیر به دو شرط صورت می گیرد. اولا خود داوطلب باید اعلام تمایل نماید که می خواهد این 15 درصد در نمره کل وی در نظر گرفته شود و ثانیا پس از بررسی مرکز سنجش مشخص شود این اعمال برای ایشان تاثیر مثبت دارد.

او تأکید کرد: در صورتی که شرایط فوق وجود داشته باشد نمره آزمون کتبی متمرکز کشوری با در نظر گرفتن نمره تراز برای سوالات دروس گروه بندی شده در پنج زیر گروهی که ذکر شد و تولید نمره تراز نهائی با 85 درصد تاثیر برای محاسبه نمره کل ، منظور خواهد شد و در غیر این صورت 100 درصد نمره کل بر اساس نمره تراز شده آزمون پذیرش محاسبه می شود.

۴۷۲۳۶

کد خبر 554508

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =