۰ نفر
۲۲ تیر ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۵

تسنیم نوشت: منابع صهیونیستی گزارش دادند که مقامات رژیم صهیونیستی به شدت از احتمال موافقت کمیته میراث جهانی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد «یونسکو» با پیش نویس قطعنامه‌ای فلسطینی- اردنی درباره قدس نگران هستند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، مقامات صهیونیست در حالی نگران موافقت یونسکو با طرح فلسطینی- اردنی در خصوص بازگشت اوضاع قدس به روال قبل هستند که پیش از این نیز تصویب قطعنامه مشابه از سوی کمیته اجرایی سازمان ملل در ماه آوریل گذشته باعث خشم و ناراحتی رژیم صهیونیستی شده بود.

پیش نویس اصلاح شده این قطعنامه فلسطینی ـ اردنی درباره بخش قدیمی قدس و دیوارهای آن به کمیته 21 نفره ای که قرار است اجلاس سالانه خود را در شهر استانبول (ترکیه) برگزار کند، ارائه شده است. این قطعنامه خواستار بازگشت اوضاع حاکم بر شهر اشغالی قدس و مسجد مبارک الاقصی به روال سابق؛ یعنی دوران قبل از سال 1967 شده است. یهودی ها مدعی هستند این مکان مقدس که ـ به اعتقاد آنها ـ قبلا محل وجود دو معبد یهودی بوده است، مقدس ترین مکان در آیین یهودیت بوده است، اما مسلمانان این مکان را که شامل مسجد الاقصی و مسجد قبة الصخره است، سومین حرم شریف الهی می دانند.

رژیم صهیونیستی با وجود موافقت با ورود یهودیان به این مکان مقدس، از ترس اعتراضات فلسطینیان اجازه اقامه آیین های یهودی در این مکان را نمی دهد.

اما این مکان مقدس همواره کانون تنش و درگیری میان رژیم اشغالگر قدس و فلسطینیان بوده است و تنها طی چند ماه گذشته، عملیات های مقاومتی فلسطینیان در واکنش به تجاوزات روزمره شهرک نشینان و نظامیان صهیونیست به این مسجد و تلاش رژیم اشغالگر قدس برای تقسیم آن میان یهودیان و مسلمانان، باعث هلاکت بیش از 35 صهیونیست و شهادت بیش از 224 فلسطینی شده است.

در پیش نویس این قطعنامه، بارها از رژیم صهیونیستی به عنوان طرف اشغالگر یاد شده است که قصد ضربه زدن به این مکان مقدس را دارد و در همین راستا، دست به حفاری های غیر قانونی در زیر آن می زند و علاوه بر این، سازمان اوقاف اردن را که مسئولیت اداره این مکان است، از انجام هر گونه عملیات های مرمت و بازسازی در مسجد الاقصی منع کرده است. این قطعنامه نیز همانند قطعنامه قبلی که کمیته اجرایی یونسکو در ماه آوریل گذشته آنرا تصویب کرد، بر این مساله تاکید نموده است که تنها نام اسلامی این مکان مقدس؛ یعنی "مسجد الاقصی" باید برای آن استفاده شود و رژیم صهیونیستی، طرف اشغالگر این مکان است. بر اساس این قطعنامه باید برای دیوار غربی هم از لفظ "دیوار براق" استفاده شود.

اردنی ها و فلسطینی ها معتقدند که رژیم صهیونیستی دست به ساخت و سازهای نامشروع و حفاری های غیر قانونی در بخش زیر زمینی مسجد الاقصی می کند و تجاوزات گسترده ای علیه اماکن مقدس مسلمانان انجام می دهد. به نظر می رسد که قطعنامه جدید نیز مانند قطعنامه قبلی که در ماه آوریل به تصویب رسید، از حفاری ها و عملیات های یهودی سازی رژیم صهیونیستی در بخش شرقی قدس انتقاد کرده و خواستار توقف تجاوزات و اقدامات غیر قانونی این رژیم علیه آزادی عبادت و دخول مسلمانان به اماکن مقدس شده باشد.

در این قطعنامه همچنین به اقدامات رژیم صهیونیستی در ایجاد قبرهای ساختگی یهودیان در قبرستان های مسلمانان و تداوم تبدیل بسیاری از آثار اسلامی و مسیحی به محل اقامه آیین های یهودی اشاره شده است. قطعنامه قبلی با رای موافق 33 کشور از 58 عضو یونسکو به تصویب رسید، اما 6 کشور از جمله آمریکا، استونی، آلمان، لیتوانی، هلند و انگلیس به آن رای منفی و 17 کشور هم رای ممتنع دادند.

پایگاه صهیونیستی "تایمز آو اسرائیل" همچنین آورده است که کمیته میراث جهانی همچنین قطعنامه ای درباره این مساله صادر خواهد کرد که آیا بخش قدیمی قدس همچنان در فهرست آثار باستانی جهانی در معرض خطر قرار دارد. این شهر از سال 1982 در این فهرست قرار دارد.

"کرمل شاما هکوهین" سفیر رژیم صهیونیستی در یونسکو در واکنش به این طرح فلسطینی ـ اردنی مدعی شد که فلسطینی ها هنوز پس از انتقادات و اعتراضات یهودیان فلسطین اشغالی و جهان علیه قطعنامه قبلی و عقب نشینی روسای جمهور و وزرای خارجه برخی کشورهایی که به قطعنامه مذکور رای مثبت داده بودند، بر سر عقل نیامده اند!

وی افزود ما تلاش های دیپلماتیک گسترده ای انجام دادیم، اما رای گیری درباره این قطعنامه به صورت محرمانه صورت می گیرد و مشخص است که فلسطینی ها همیشه تقریبا اکثریت را در اختیار دارند.

در همین راستا، روزنامه صهیونیستی یدیعوت احارونوت اعلام کرد که تل آویو تلاش های دیپلماتیک گسترده ای را برای متقاعد کردن برخی کشورهای عضو یونسکو برای مخالفت با این قطعنامه آغاز کرده است، اما مقامات صهیونیستی معتقدند که این قطعنامه نیز مانند قطعنامه قبلی به تصویب خواهد رسید و ضررهای سنگینی به این رژیم وارد خواهد کرد.

وزارت خارجه رژیم صهیونیستی هم این قطعنامه را تلاشی "خبیثانه" و "فریبکارانه" برای ضربه زدن به ارتباط اسرائیل با "پایتخت" خود دانست.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی پس از تصویب قطعنامه قبلی به شدت ناراحت و خشمگین شده و یونسکو را به بازنویسی تاریخ متهم کرده بود. وی مدعی شده بود که «این هم قطعنامه بیهوده دیگری از سازمان ملل است» و این سازمان ارتباط تاریخی و منحصر به فرد یهودیان با "جبل الهیکل" را نادیده می گیرد.

52261

کد خبر 555448

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =