«خبرجنوب» نوشت: مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از انجام دو برنامه کاوش باستان شناسی در این مجموعه جهانی خبر داد.

مسعود رضایی منفرد گفت: هفتمین فصل از کاوش های باستان شناسی و برنامه مطالعات تل آجری در حریم شهر پارسه، با حضور هیات مشترکی از باستان شناسان ایرانی و ایتالیایی در منطقه تاریخی تل آجری، مهر و آبان ماه امسال آغاز میشود . وی با بیان اینکه تل آجری در واقع در شمال غربی تخت گاه تخت جمشید قرار گرفته است، افزود: با همکاری باستان شناسان ایتالیایی سال گذشته ششمین فصل کاوش این محوطه به پایان رسید که طبق برنامه ریزی های صورت گرفته این کاوش ها در پاییز امسال از سر گرفته خواهد شد.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در ادامه افزود: در حال حاضر 12 بنای باستانی دوره هخامنشیان در حریم تخت جمشید شناسایی شده که به دلیل وجود شباهت زیاد بین آجرهای لعابدار کشف شده دروازهها با نقوش اسطورههای بین النهرین، به نظر میرسد شهر پارسه در دوره کوروش هخامنشی نیز وجود داشته است.
وی همچنین گفت: بناهایی که در این محوطه کشف شده به احتمال زیاد پیش از بنای تختگاه تخت جمشید ساخته شده و در واقع کشفیات محوطه ، خلاء های تاریخی شهر پارسه به ویژه در دوره حکومت کوروش و کمبوجیه و پیش از به قدرت رسیدن داریوش هخامنشی در سال 521 پیش از میلاد را پر می کند.
رضایی با بیان این که آجرهای لعاب دار و منقوش مکشوفه در این محل قابلیت بازسازی دارند به طوری که حیوانات و نقوشی که در این آجرها دیده می شود جزو مهم ترین و بی سابقهترین نقوش در ایران هستند.
وی مهم ترین کشفیات این محل کاوش را کتیبه هایی دانست که به زبان بابلی کلمه دروازه بر روی آنها حک شده است و افزود: با توجه به این کشفیات بیشک تل آجری دروازه ورودی شهر پارسه بوده که به کاخ بزرگ و پردیسهای اطراف آن معطوف می شده است.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: تل آجری در واقع دروازه شهر هخامنشی پارسه بوده که در زمان کوروش اما با فکر و معماری و فرهنگ بابلیها ساخته شده است. این دروازه تزئینات مختلفی داشته و بسیار زیبا طراحی و ساخته شده است که هم اکنون بسیاری از نقوش و آجرهای لعابدار و کتیبه های مکتوب در این محل به موزه تخت جمشید منتقل شده است تا مورد بررسی بیشتر و مرمت و حفاظت قرار گیرد.وی در ادامه به برنامه کاوش و گمانه زنی در حریم درجه دو تخت جمشید نیز اشاره کرد و گفت: این برنامه در ضلع غربی تختگاه و در مکانی که قرار است سیلو ساخته شود اجرا خواهد شد.
به گفته وی در حال حاضر ساخت و ساز سیلوها که در حریم مجموعه جهانی قرار داشتند متوقف شده و تا زمانی که گمانه زنی ها در محل انجام شود و به نتیجه برسد این پروژه متوقف خواهد بود.

کد خبر 557788

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =