ایرنا نوشت: معاون آموزشی وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: جذب اعضای هیات علمی یکی از چالش های اصلی وزارت بهداشت است و دانشگاه های ما به اعضای هیات علمی بیشتری نیاز دارند.

باقر لاریجانی روز سه شنبه در همایش هیات های اجرایی جذب دانشگاه های علوم پزشکی استان تهران افزود: هم اکنون 10 هزار عضو هیات علمی در حوزه پزشکی فعالیت دارند و این تعداد کافی نیست؛ اگر می خواهیم به قدرت اول منطقه تبدیل شویم باید حداقل روی اعضای هیات علمی پنج دانشگاه علوم پزشکی برتر کشور، سرمایه گذاری کنیم.
وی در ادامه با اشاره به وجود حدود 250 هزار دانشجوی پزشکی در دانشگاه های پزشکی دولتی و آزاد، گفت: برخی افراد برای این تعداد دانشجو از اصطلاح «انبوه سازی دانشجو و آموزش عالی» استفاده کرده و جوسازی می کنند درحالیکه برای توسعه پایدار باید روی تحصیلات تکمیلی و نیروی انسانی کار کرد اما مشکل اینجاست که برای این تعداد دانشجو باید شغل ایجاد کرد و آنان، شرکت های دانش بنیان تشکیل دهند و انتظار نیست که در ساختارهای دولتی جذب شوند؛ فاصله ما در این زمینه با دنیا زیاد است.
معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: در بسیاری از مناطق دنیا، دانشجوی مستعد به آموزش عالی راه می یابد بنابراین ما نیز باید ظرفیت های پذیرش خود را دو تا سه برابر کنیم و اگر با این وضعیت حرکت کنیم مشکلات ما بیشتر می شود ؛ هم اکنون رقابت دانشجویان در کشور به گونه ای شده که هر سال از درصد دانشجویان وزارت علوم کم شده و به تعداد دانشجویان وزارت بهداشت افزوده می شود که از این مساله استقبال می کنیم.
لاریجانی در ادامه به آموزش پزشکی در بخش غیردولتی اشاره کرد و گفت: در خصوص گسترش رشته های پزشکی در حوزه غیردولتی ، دقیق عمل می کنیم اما معلوم نیست بتوانیم این راه را ادامه دهیم.
وی ادامه داد: برنامه تحولی خوبی را در آموزش عالی پزشکی دنبال می کنیم.

 

۴۲۴۲

کد خبر 558023

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =