۰ نفر
۳۰ تیر ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۷

شهردار تهران گفت: این عادت را کنار بگذاریم که بعد از نزدیک به چهار دهه مسئولیت در سطوح مختلف، به عنوان یک مسئول در نقش اپوزوسیون حرف بزنیم بلکه باید در نقش پاسخگویی حرف بزنیم و بگوییم چه کرده ایم؟

به گزارش خبرآنلاین، محمد باقر قالیباف، شهردار تهران صبح امروز طی سخنانی در نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران 2016 که در محل سالن همایش های بین المللی برج میلاد تهران برگزار شد، با اشاره به نکات مطرح شده در این همایش، ابراز داشت: همه این نکات مطرح شده نکات درستی است اما توقع می رود که ببینیم برای این کارها چه کارنامه ای داریم و چه کاری را انجام داده ایم.

شهردار تهران یکی از موضوعات مهم شهرهای بزرگ را موضوع حمل و نقل دانست و گفت: ما امروز در موضوع حمل و نقل از یک روستا تا یک کلانشهر بزرگ دچار مشکل هستیم؛ ممکن است حمل و نقل در یک روستا با دو دستگاه خودرو قابل حل باشد اما حل آن دو دستگاه برای روستا آنچنان مشکل است که حل مسئله مترو برای تهران مشکل است.

قالیباف حمل و نقل در تهران را بسیار کلیدی توصیف کرد و گفت: ما در شهرداری تهران طی یک دهه گذشته اقدامات گسترده را برای حل این چالش ها انجام داده ایم؛ به عنوان نمونه تا سال 83 در تهران 35 کیلومتر مترو به بهره برداری رسیده بود اما امروز تنها در طی یک دهه گذشته بیش از 110 کیلومتر مترو به 35 کیلومتر قبلی اضافه شده است و تا پایان سال آینده نیز تهران به نزدیک به 300 کیلومتر مترو در حال بهره برداری خواهد رسید که از این منظر جزو ده مترو برتر جهان قرار خواهد گرفت.

شهردار تهران عنوان داشت: بیان مشکل دردی را دوا نمی کند بلکه باید بگوییم ما چه کردیم و چه کاری را باید بکنیم؟

وی در ادامه به موضوع فضای سبز اشاره کرد و گفت: روزی که شهر تهران را تحویل گرفتیم سرانه فضای سبز 9.2 متر مربع بود اما امروز این سرانه 15.5 متر به ازای هر نفر است؛ همچنین تعداد پارک های شهر تهران در این مدت به 2300 پارک افزایش پیدا کرده است.

قالیباف همچنین با اشاره به موضوع شهر هوشمند، تصریح کرد: روزی که ما شهر تهران را تحویل گرفتیم تنها 75 کیلومتر فیبر نوری در شهر وجود داشت و هیچ سیستم هوشمندی در حوزه هوشمند کردن شهرداری وجود نداشت؛ اما امروز تهران دارای بیش از 1400 کیلومتر فیبر نوری است و شهرداری نیز بین همه سازمان های دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی در حوزه مکانیزه کردن و هوشمند سازی توانسته است یک دولت الکترونیک به تمام معنی را پیاده سازی کند؛ به نحوی که هم اکنون در سایت شهرداری تهران امکان هوشمند کردن شهر فراهم شده است.

به گفته شهردار تهران با مصوبه شورای اسلامی شهر تهران خطوط فیبر نوری پایتخت از 1400 کیلومتر فعلی به 2400 کیلومتر افزایش یافته و در این دوره مدیریت شهری هزار کیلومتر دیگر به طول خطوط فیبر نوری شهر تهران افزوده خواهد شد.

قالیباف در ادامه با اشاره به مسئله ساخت و ساز در پایتخت، تصریح کرد: تهران در 50 سال گذشته طرح جامعی در حوزه شهرسازی نداشته و حتی آن زمانی که در دهه 70 طرح جامعی برای شهر نوشتند، آن را داخل کشو گذاشتند و درش را بستند؛ اما افتخار شهرداری تهران این است که در 10 سال گذشته برای شهر طرح جامع نوشته شده و مراحل قانونی را طی کرد؛ به نحوی که طرح جامع به تصویب شورای عالی شهرسازی رسید و بر اساس آن طرح تفصیلی تهیه و پیاده سازی شده است.

وی گفت: در طرح تفصیلی شهر تهران نقشه ها از یک ده هزارم به یک پانصدم تبدیل شده و پس از آن طرح منظر تهیه شد؛ همچنین سیستم شهری در این حوزه مکانیزه و هوشمند شد تا تمامی چالش ها برطرف شود.

شهردار تهران خاطر نشان ساخت: در گذشته عنوان می شد که شهر تهران دو قطبی است اما از ابتدای خدمت در شهرداری تهران تاکید کردیم که ما مدعی نیستیم جنوب شهر را مثل شمال شهر می کنیم اما اجاره نمی دهیم این دو قطبی در شهر تهران بیش از این ادامه پیدا کند؛ امروز فتخار ما این است که نه تنها افزایش فاصله شمال و جنوب را متوقف کردیم، بلکه بر اساس همه شاخص ها فاصله بین شمال و جنوب شهر را کاهش می دهیم.

قالیباف تاکید کرد: همه حرف های گفته شده محترم است اما این عادت را کنار بگذاریم که بعد از نزدیک به چهار دهه مسئولیت در سطوح مختلف، به عنوان یک مسئول در نقش اپوزوسیون حرف بزنیم بلکه باید در نقش پاسخگویی حرف بزنیم و بگوییم چه کرده ایم؟

وی ادامه داد: بنده 10 سال است در حوزه مدیریت شهری فعالیت دارم و از جهت تخصصی در دانشگاه هم کار من مدیریت شهری است، وقتی از حوزه نظری و عملی به موضوع نگاه می کنم شاهد هستم از زمان تصویب قانون شوراها در مجلس با همه لطف های تمامی دولت ها اما چیزی جز تضعیف شوراها و شهرداری ها را ندیدیم.

وی ادامه داد: واقعیت تلخ این است که از زمان تصویب قانون شوراها در ابتدای دهه شصت، خصوصا بعد از دوران دفاع مقدس و از ابتدای دهه 70 که کشور به سمت سازندگی حرکت کرد تا امروز هر چه دیدیم در عمل جز تضعیف شوراها دهیاری ها و شهرداری ها، چیز دیگری نبوده است؛ در این میان فرقی هم نمی کند که کدام دولت بوده است اما اگر روند را نگاه کنیم، شاهد هستیم هر روز اختیارات شوراها و شهرداری ها را کاهش داده اند و مدیریت شهری تضیعف شده است.

قالیباف تصریح کرد: هر روز سهم شهرها و مدیریت شهری و روستاها از انفال و بودجه عمومی کشور رو به کاهش بوده است؛ نتیجه این می شود که بعضی از روستاها و شهرهای ما حقوق کارمندان خود را هم ندارند و نمی توانند زباله ها را جمع کند؛ در این شرایط می خواهیم حرف از توسعه بزنیم.

وی در پایان تاکید کرد: اینکه به جای پاسخگویی در موضع اپوزوسیون باشیم، مشکلی را از ما حل نخواهد شد.

 

4242

کد خبر 558521

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
  80 11
  در مورد عروسی لویزان صحبت نکردن؟ آیا مردم عادی و بی بضاعت می توانند از این فرصت برای جشن عروسی استفاده کنند؟
  • بی نام A1 ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
   13 4
   لطفا برای انتقاد متوسل به چرندیات تلگرامی نشویم با تشکر
 • بی نام IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
  79 7
  ایشان شهردار است یا قاتل درختان و کوه‌ها؟
 • بی نام IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
  63 6
  خود شما که همیشه به دولت کنایه زدید .
 • بی نام A1 ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
  74 6
  يعني قرار بود توي اين ده سال هيچ كاري نشه ؟ بنده خدا كربلسچي با نصف زمان و امكانات الان تهران رو از اين رو به اون رو كرد
 • بی نام A1 ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
  52 4
  شما خودت جه کرده ای آقای مسئول ؟
 • اجمد A1 ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
  50 2
  کجای دنیا مردم یک شهر دوست دارند عقب گرد کنند به 4دهه قبل ؟
 • بی نام A1 ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
  46 3
  خودت تا حالا چه کرده ای آقای قالی باف؟؟
 • بی نام DE ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
  56 5
  شما تهران و نابود كردي
 • امین A1 ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
  10 58
  خیلی جالب ودرست بود,من به عنوان یک شهروند تهرانی راضیم,خدا این مرد بزرگرو حفظ کنه ایشالا, آدمین خواهشا چاپ کن
 • بی نام A1 ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
  43 3
  درخت قطع کرده اید
 • بی نام A1 ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
  13 27
  من با این یک حرفش موافقم. متاسفانه مسئولان بعد از چند دهه کار در کشور به محض اینکه از قدرت کنار می روند در قالب اپوزیسیون حرف می زنند. مثلامیگن ما تداراکات چی بودیم ،ولی برای رای آوردن لیستتشون دو بار دوبار تکرار می کند و توی فلان کوره دهات میرن رای میدن... یا رومی روم یا زنگی زنگ .بعد از چهار دهه پاسخگو باید باشی نه طلبکار ملت
 • بی نام IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
  41 3
  نظر ایشون راجع به تراکم فروشی های بی رویه شهرداری و ساخت مجتمع های تجاری و برج در کوچه های چند متری چیه؟
 • بی نام IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
  24 2
  جناب آقای قالیباف، متاسفانه دلیل آن این است که شوراها واقعا به انحراف رفتند، اغلب شوراهای شهرها یا شوراهای روستاها متهم به موارد بسیار بدی از جمله اختلاس، زمین خواری ، مجوزهای غیر قانونی و غیره هستند. حداقلش اینه که هر کسی عضو شورای شهر میشود کلی رانت و غیره نصیبش میشود و غیره. حالا که الحمدلله فیش های حقوقی شورای شهر تهران هم کم و بیش روشن شده و ظاهرا شورای محترم شهر تهران نیز حقوقهای بالای ده میلیون تومان در ماه می گیرند و غیره. لذا بایستی سره از ناسره و حق از ناحق جدا شود ، و البته ریشه فساد خشکانده شود.
 • بی نام A1 ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
  26 3
  فکر می کردم فیبر نوری رو مخابرات انجام میده نه شهرداری
 • بی نام A1 ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
  16 2
  گارانتی حل کن شما
 • بی نام A1 ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
  32 5
  تبلیغ میخواد بکنه اقای قالیباف ولی ...
 • بی نام CA ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
  38 6
  حالا کار به چایی رسیده که شهردار یک شهر توشاخ ریس جمهور می ایستد. هنوز روز خوشمان است
 • حسن A1 ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
  34 2
  دوستان مسئول شهردار تهران طوری کارنامه خودشونو با گذشته مقایسه میکنند که انگار تکنولوژی ها و امکانات امروز با سال 83 یکی بوده ما کجا این مقدار بابت تراکم ، عوارض ، پایانکار ، تجاری ، برج سازی ، تالار سازی ، ایکس و ایگرگ از مردم پل میگرفتیم بنده در سال 83 مجوز خانه مسکونی در محل زندگی الانم را با 1 میلیون تومان برای 3 طبقه گرفتم اما امروز با گذشت 12 سال برای یک طبقه تراکم اضافه حدود 110 میلیون تومان پرداخت کردم این کجا مشابه سال های 83 است مردم .... نیستند آقای شهردار برتر دنیا
 • بی نام RO ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
  39 3
  خودش هر روز تو روزنامه اش و سخنرانیهاش به دولت نیش و کنایه میزنه طاقت یه انتقاد کوچیک رو ندارده اونهم از یه مقام بالاتر. اینجوری باشه تو که خودت از همه اپوزیسیون تری
 • محسن62 A1 ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
  15 1
  آقای قالیباف طرفدار گازنبری عمل کردن است
 • یاران گمنام A1 ۲۳:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۱
  10 1
  آقای قالیباف :1یادمان نرفته نحوه انتخاب شما را برای دور دوم شهرداری بطوریکه خانم عضو شورا تا شب قبلش قسم میخوره به شما رای ندهد بعد صبح فردا به یک باره به شما رای میدهد 2یادم میاد آقای کرباسچی برای اتوبان نواب خانه های داخل طرح را با پوا نقد نقد و حتی برای بیشتر خونه ها شبونه دم در خونه تسویه می کردند حالا شما اتوبان مام علی ع با اون همه ایراداتی که داره بعد از 3 سال هنوز پولش را به مردم نداده اید حتی پول پیمانکار بدبخت هم ندادید تا خروجی یا ورودی ها را باز کنه 3نحوه انتخاب معاونین و شهردار مناطق به چه صورتی هست کسی سالها ترافیک بوده معاون منابع انسانی یا خدمات شهری به اجتماعی و.... و شهردار مناطق که برای دو سال میاند بعد غیب میشند و به جرات هیچ کارمند قراردادی نیست که با پارتی به سیستم
 • دلسوز انقلاب A1 ۰۳:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  2 2
  چه روحانی رو تخریب کنی و چه حمایت کنی ، مردم تو رو اصلا نمیشناسن...لطفا در عملکرد نشون بدید چی هستید...آقای قالیباف با تخریب یک چهره محبوب و مقتدر همچون دکتر روحانی نمیتوانید محبوب شوید مردم فهیم ما دوستان واقعی خودشون رو میشناسن و روز به روز این شناختشون بیشتر میشه... شما اهل طرقبه مشهد هستید درسته ؟؟؟؟؟ حتی در زادگاه خودتون هم شما طرفدار بسیار اندکی دارید پس لطفا منطق پیشه کنید و نیت رو صاف کنید بعد خود به خود میبینید محبوب شدید.
 • بی نام A1 ۰۴:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۶
  5 1
  آقای قالی باف شما در دورهای بعدی ریاست جمهوری باز هم هیچ شانسی نخواهید داشت.