خاطرات آیت‌الله سیدرضی شیرازی از روحانیون مبارز انقلابی در کتاب 'در طریق معرفت' روایت می‌شود.

کتاب «در طریق معرفت» سلسله مصاحبه ها و تحقیق های محمد رحیمی از شاگردان آیت الله سید رضی شیرازی است که با تدوین و نگارش مرتضی رسولی پور منتشر می شود.

این اثر شامل خاطرات دوران تحصیل، تحریم تنباکو و وقایع حساس انقلاب اسلامی و مبارزات این روحانی متعهد و انقلابی است.
مرتضی رسولی پور در مقدمه این کتاب آورده است: «معرفی مقام علمی استاد آیت الله سید رضی شیرازی در کنار اوصاف نیکوی اخلاقی و تقوای او و نشان دادن سیره عملی وی در سلوک با طبقات گوناگون مردم، فروتنی، اعتدال و مردم داری ایشان به رغم دشواری ها در برنامه دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی بود.

دشوار از دو جهت، یکی از آن روی که هر چه بنویسی، اگر زمانش نرسیده باشد پذیرش ندارد و هر چه پس از زمانش اساطیری (که دست نیافتنی است)، بلکه به عنوان چهره ای تابناک که می توان هنوز نور و حرارت وجود و حضورش را لمس کرد و دریافت که چگونه از میان پرده های ضخیم تنیده از جهل و مناسبات ناسالم، از آبشخوری پاک و زلال سیراب گشته، جوانه زده، بالیده و در کوره ابتلائات چندین دهه تناور گشته و در سخت ترین توفان ها، قامت خود را همچنان سربلند و مفتخر نگه داشته است.

این کتاب حاصل چند جلسه مصاحبه و تنظیم اولیه از سوی محمد رحیمی، یکی از شاگردان آیت الله سید رضی شیرازی است که در سال های 1379 تا 1380 با وی انجام داده و شامل اطلاعاتی در مورد زندگی نامه خاندان شیرازی، فتوای تحریم تنباکو، شاگردان میرزای بزرگ، تحصیل در حوزه های علمیه نجف و تهران، شرح احوال استادان، تدریس در مدرسه مروی، مدرسه عالی سپهسالار (شهید مطهری کنونی)، دانشکده الهیات دانشگاه تهران، شرکت در کنگره های اسلامی خارج از کشور به نمایندگی از سوی آیت الله برجوردی، اخراج از دانشگاه و استعفا از تدریس در مدرسه عالی سپهسالار در اثر مداخلات ساواک، تدریس علوم فقهی، کلامی، اصول عقاید، اخلاق، تفسیر قرآن و فلسفه در مسجد شفا، فعالیت های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و ارشادی، دیدار با امام خمینی (ره) در نجف و پاریس و غیره است.

سید رضی شیرازی در زمره فقها و حکمای الهی شیعی و از نوادگان میرزای شیرازی است. در سالیان گذشته تعداد زیادی (حدود 500 نفر از سال 1351تا به امروز) از پیروان ادیان مختلف و با ملیت های متفاوت به دستان وی با بهره گیری از استدلالات کلامی و فلسفی به دین مبین اسلام و مذهب جعفری روی آورده اند.
کتاب «در طریق معرفت» (مروری بر زندگی و خاطرات آیت الله سید رضی شیرازی) در 230 صفحه و 2500 نسخه توسط انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب شده است.

/6262

کد خبر 561289

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =