به گزارش فارس، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان گفت: یک طرح مطالعاتی در خصوص پیاده‌راه شدن برخی از خیابان‌های اصفهان انجام شده که بر اساس آن، در آینده از میدان امام علی تا سی‌وسه پل به پیاده‌راه تبدیل می‌شود.

علیرضا صلواتی با بیان اینکه پویش مردمی ترافیک چند ماهی است فعالیتش را در اصفهان آغاز کرده، اظهار داشت: طرح‌های عملیاتی این پویش با شعار «هوای اصفهان را داریم» چند هفته‌ است که آغاز شده است.

وی افزود: این پویش با این هدف که رفتارهای ترافیکی را با مشارکت شهروندان قانون‌مدار و به سمت توسعه پایدار حرکت دهد شروع به کار کرده و یکی از برنامه‌های طرح سه‌شنبه‌های بدون خودرو است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان با بیان این که سهم سفرهای خودرویی در کلان‌شهر اصفهان 45 درصد و چیزی حدود نصف مسافرت‌های شهری است، تأکید کرد: این عدد بالا و نگران کننده است؛ یکی از هدف‌های طرح سه‌شنبه‌های بدون خودرو کاهش استفاده از خودروی شخصی است.

 از هر 4 خودروی اصفهانی‌ها، 3 خودرو تک سرنشین تردد می‌کند

وی با انتقاد از حضور 75 درصدی خودروهای تک سرنشین در خیابان‌های اصفهان تصریح کرد: این طرح به مردم گوشزد می‌کند که تنها راه برای سفر، خودروی شخصی نیست؛ پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می‌تواند جایگزین بهتری برای سفرهای درون‌شهری باشد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان ادامه داد: در چند هفته اخیر که این طرح در فضای مجازی و بیلبوردهای شهری اطلاع‌رسانی شد، مورد استقبال همشهریان قرار گرفت به طوری که سه‌شنبه هر هفته، ترافیک روان‌تری در خیابان‌های شهر شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه یکی از طرح‌های تعریف شده در پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو، پیاده‌راه شدن خیابان چهارباغ عباسی است، گفت: بر اساس این طرح سه‌شنبه هر هفته از ساعت 16 تا 22 خیابان چهارباغ عباسی حدفاصل میدان امام حسین تا خیابان آمادگاه به روی وسایل نقلیه موتوری بسته می‌شود و همشهریان با دوچرخه یا پیاده‌روی می‌توانند از این خیابان گذر کنند.


چهارباغ عباسی به فضای سنتی‌اش برمی‌گردد

صلواتی اضافه کرد: این طرح در کنار حل مشکل ترافیک و آلودگی هوا، خیابان چهارباغ را به فضای قدیمی و سنتی آن برمی‌گرداند و مقدمه‌ای می‌شود تا آرام آرام به این سمت برویم که چهارباغ برای همیشه پیاده‌راه شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان خاطر نشان کرد: یک طرح مطالعاتی در خصوص پیاده راه شدن برخی از خیابان‌های اصفهان انجام شده که بر اساس آن، در آینده از میدان امام علی تا سی‌وسه پل به پیاده راه تبدیل می‌شود.

وی افزود: در راستای همین طرح تاکنون میدان امام و فاز اول خیابان سپه برای ورود وسایل نقلیه موتوری ممنوع شده و با نهایی شدن سنگ فرش خیابان چهارباغ، این خیابان نیز به طرح اضافه می‌شود.


یک فرهنگ‌سازی خوب که عملیاتی می‌شود

صلواتی با اشاره به فرهنگ‌سازی‌هایی که به صورت تبلیغات در سطح شهر و فضای مجازی صورت گرفته، تأکید کرد: فرهنگ‌سازی سه‌شنبه‌های بدون خودرو با پیاده‌راه شدن چهارباغ عملیاتی می‌شود.

ادامه داد: برای پیاده راه شدن چهارباغ پیوست‌هایی نیز تعریف شده که در این راستا پارکینگ‌های مجاور، مسیرهای موازی و همچنین مسیرهای حمل و نقل عمومی اطلاع‌رسانی و ایستگاه‌های فرهنگی برای این خیابان برنامه‌ریزی شده است.

به گفته معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان، ایستگاه فروش وسایل حمل و نقل پاک با تسهیلات ویژه، اجرای تئاتر شهروندی، ایستگاه نقاشی کودکان، ورزش پهلوانی در قالب اتوبوس سلامت، اتوبوس‌های سیاره فیروزه‌ای و برنامه‌های متنوع که شهروندان را نسبت به عدم استفاده از خودرو تشویق می‌کند؛ از جمله برنامه‌های جانبی طرح سه‌شنبه‌های بدون خودرو در خیابان چهارباغ عباسی است.

صلواتی در پایان با بیان اینکه این طرح مجوز شورای ترافیک استان را داشته و با همکاری پلیس راهور انجام می‌شود، ابراز امیدواری کرد با اجرای این طرح زمینه جدا کردن مردم از خودرو فراهم شود تا شهری پاک با ترافیک کمتر داشته باشیم.

46

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 562893

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =