مهر نوشت: معاون امور استانهای وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اجرای طرح تلفن رسانی به روستاهای دارای بیش از ۱۰ خانوار تا پایان شهریورماه امسال به اتمام می رسد.

مرتضی براری در گفتگو با مهر، از برنامه های مدنظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای کاهش شکاف دیجیتالی میان روستاها و شهرها خبر داد و تاکید کرد: علاوه بر سرمایه گذاری هایی که از قبل در این راستا انجام شده است، ما در سرفصل برنامه‌های سالانه خود نیز برای کاهش شکاف دیجیتالی اعتبار مالی تعیین کردیم.

وی با تاکید براینکه استانهای کشور توسعه ارتباطی متوازنی نداشته‌اند، اضافه کرد: در ابتدای دولت شاهد آن بودیم که حتی بعضی استانهای مرزی حتی مسیرهای ارتباطی هم نداشتند که ما تلاش کردیم در پروژه های کوتاه مدت زیرساختی، این شکافها را حداقل کرده و ظرفیتهای ارتباطی را توسعه دهیم.

معاون امور استانهای وزیر ارتباطات با اشاره به هدفگذاری توسعه متوازن در روستاها برای ارائه خدمات تلفن و اینترنت تاکید کرد: ۲۵ هزار روستای کشور به آخرین نسل از فناوری اینترنت (۴G ) مجهز شده و برخی نیز در حال تجهیز است که این هدف برای روستاهای دارای بیش از ۳۰ خانوار تعریف شده است.

وی با بیان اینکه در قالب پروژه های زیرساختی «نور» و «تدبیر و امید»، طراحی متوازن شبکه ارتباطات زیرساخت را برای کل استانها دیده ایم، گفت: مشکل عدم توسعه متوازن به سرمایه گذاری شرکتهای اینترنتی در برخی شهرهای بزرگ و عدم تمایل به سرمایه گذاری در سایر استانها و شهرهای محروم بوده است که این موضوع شکاف دیجیتالی در بخش دسترسی به خدمات ایجاد کرد.

براری ادامه داد: در این زمینه اما شکاف دیجیتالی در بخش تلفن همراه به شدت کمتر است و اپراتورهای موبایل تقریبا به یک اندازه این سرویس ها را در کل کشور ارائه کرده اند.

معاون وزیر ارتباطات گفت: در این راستا در تلاش برای مجاب کردن شرکتهای خصوصی برای ارائه خدمات ICT به صورت متوازن هستیم و برخی مشکلاتی که این شرکتها با شرکتهای مخابرات استانی دارند را به حداقل می رسانیم.

وی ارتباط رسانی به روستاهای محروم و مناطق مرزی و عشایری را از اولویتهای برنامه های توسعه ای کشور برشمرد و خاطرنشان کرد: توسعه شبکه تلفن ثابت در این مناطق و تلفن رسانی به این روستاها، در اولویت قرار دارد به نحوی که شبکه تلفن ثابت در تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار در سال ۹۴ توسعه یافته است.

براری ادامه داد: تلفن رسانی به روستاهای دارای بیش از ۱۰ خانوار نیز در حال اجرا است و امیدواریم تا پایان شهریورماه جاری انجام شود. تلفن رسانی به بخشی از روستاهای دارای کمتر از ۱۰ خانوار هم امسال در دستور کار قرار دارد.

معاون امور استانهای وزیر ارتباطات با بیان اینکه هم اکنون در کشور ۳۶ هزار روستای بالای ۷۰ خانوار و ۱۹ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار وجود دارد، افزود: بیش از ۹۵ درصد این روستاها دارای ارتباط و تلفن ثابت هستند. براین اساس ما تلاش می کنیم تلفن رسانی را به صورت تک ارتباط، برای روستاهای دارای کمتر از ۲۰ خانوار اجرایی کنیم. اما روستاهای دارای بیش از ۲۰ خانوار همه دارای تلفن خانگی هستند.

وی گفت: براساس آخرین برآوردها کمتر از ۵ درصد روستاهای دارای کمتر از ۲۰ خانوار، ارتباط رسانی نشده اند که این موضوع امسال برطرف می شود. در موضوع اینترنت رسانی نیز به ترتیب روستاهای بالای ۳۰ خانوار، بالای ۲۰ خانوار و بالای ۱۰ خانوار در دستور کار قرار دارد.

براری مهاجرت روستائیان به شهرها را به دلیل نبود دسترسی به خدمات عنوان کرد و یادآور شد: هدف از ارتباط رسانی، ایجاد بستر خدماتی به روستاها است. براین اساس از دستگاههای اجرایی خواسته شده خدمات خود را بر بستر شبکه زیرساختی ایجاد شده به روستاها ببرند.

5656

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 564170

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =