همشهری آنلاین نوشت: ناسا برای پیش‌بینی روند تغییرات اقلیمی در جهان از لایه‌های زیرین گرینلند نقشه‌برداری می‌کند. به گزارش مهر، سازمان ناسا قرار است برای اولین بار اقدام به تهیه نقشه از لایه‌های زیرین یخ در منطقه گرینلند کند.

هدف از تدارک این نقشه بررسی قسمت‌هایی است که همچنان به صورت منجمد باقی مانده‌اند ضمن این که نقاطی که یخ آنها آب شده است را شناسایی کنند.

این برای اولین بار است که از زیر سطح ناحیه عظیمی از یخ نقشه‌برداری می‌شود. محققان ناسا به دنبال مطالعه بر روی روند آب شدن و فعالیت لایه‌های زیرین یخ در گرینلند هستند تا به کمک آن حرکت این لایه‌های یخی را در آینده پیش‌بینی کنند.

در واقع با بررسی روند ذوب شدن یخ‌های گریلند می‌توان میزان تاثیر آن را بر روی تغییرات اقلیمی محاسبه کرد.

برای تهیه نقشه از این منطقه، محققان ناسا از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. برای مثال از نتایج ۸ مدل کامپیوتری که دمای زیر لایه‌های یخی را پیش‌بینی می‌کند، استفاده می‌کنند.

همچنین به بررسی تصاویر گرفته شده از لایه‌های یخ این منطقه توسط رادار هواپیمای عملیاتی "آیس بریج" ناسا و محاسبه سرعت آب شدن سطح یخ توسط اطلاعات ماهواره‌ای روی آورده‌اند.

به گفته محققان، کره زمین در حال گرم شدن است که با ذوب شدن یخ‌های مناطق منجمد زمین و بالا آمدن سطح آب دریاها، شاهد تغییرات اقلیمی و اثرات نامطلوب آن بر روی کره خاکی خواهیم بود.

5454

 

کد خبر 564435

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =