معاون آسیا - اقیانوسیه محمد جواد ظریف در گفتگو با خبرآنلاین با اشاره به همکاری های اقتصادی ایران و آذربایجان اظهار داشت: همکاری های اقتصادی دو طرف به تدریج در حال به بار نشستن است و این سفر می تواند این روند را تسریع کند.

ابراهیم رحیم پور افزود: موضوع خط آهن یا همان کریدور شمال به جنوب یکی از اصلی ترین محورهای این سفر است که برای همه طرفها از جمله روسیه بسیار حائز اهمیت است چرا که می تواند ایران را  به آذربایجان و از آنجا به شمال اروپا ادامه وصل کند و در واقع مسیر  اتصال خلیج فارس به شمال اروپا و اروپای شرقی باشد. 

رحیم پور با اشاره به حضور پوتین در این سفر و برگزاری نشست سه جانبه میان ایران ، روسیه و آذربایجان گفت: طبیعتا حضور رئيس جمهوری روسیه در این نشست بر وزن گفتگوها می افزاید، ضمن اینکه روس ها تمایل دارند در مسئله کریدور شمال به جنوب به خط ترانزیت بپیوندند و همچنین در خط آهن هم حضور داشته باشند. 

معاون آسیایی وزارت خارجه همچنین با اشاره به بررسی مسائل و اختلافات و تنش های منطقه ای افزود: تلاش بر این خواهد بود در خصوص مدیریت و حل و فصل موضوعات و مسائل باقیمانده به روش ها و راهکارهای مناسبی دست یابیم. واقعیت این است که در ۲۵ سالی که از استقلال آذربایجان می گذرد هیچ گاه روابط دوجانبه تهران و باکو در این سطح، بالا نبوده  و این نشان می دهد شرایط ویژه منطقه ای سبب شده ما شاهد افزایش سطح و مناسبات میان دو کشور باشیم. ضمن اینکه این افزایش همکاری می تواند زمینه ها را برای صلح و امنیت بیشتر منطقه ای فراهم سازد. 

رحیم پور در بخش پایانی گفتگوی خود با خبرآنلاین همچنین با اشاره به لزوم توجه بیشتر به برگزاری چنین نشست هایی اظهار داشت ما می توانیم مشابه چنین نشست هایی را با همسایگان و کشورهای شرقی مان هم داشته باشیم و به عنوان مثال مذاکرات و نشست هایی با کشورهایی مانند هند و افغانستان و پاکستان هم در دستور کار خود قرار دهیم.

۵۰۵۰

کد خبر 564737

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =