ایرنا نوشت: مطالعه محققان انگلیسی نشان می دهد که تقویت باکتری های مفید معده از طریق مصرف پروبیوتیک ها می تواند به کاهش علائم آسم ناشی از فعالیت بدنی کمک کند.

آسم یکی از شایع ترین بیماری های تنفسی در جهان است. این بیماری با التهاب و باریک شدن راه های هوایی شناسایی می شود که می تواند باعث کوتاهی تنفس، احساس تنگی قفسه سینه، سرفه و خس خس در هنگام تنفس شود.
به طور کلی آسم دو نوع آلرژیک و غیر آلرژیک دارد. آسم آلرژیک از طریق مواد حساسیت زا مانند گرده افشانی، گرد و خاک و کپک ایجاد می شود اما آسم غیر آلرژیک حاصل عوامل دیگری از جمله تنش، ورزش، بیماری ها و داروها است.
با این وجود، بیش از 90 درصد کل بیماران مبتلا به آسم در طول ورزش کردن و یا بعد از آن علائم این بیماری را تجربه می کنند.
هیچ درمانی برای آسم وجود ندارد و متخصصان مراقبت های بهداشتی به مبتلایان توصیه می کنند که به منظور پیشگیری از بروز علائم این بیماری و مصرف داروهای ضدالتهاب، از قرار گرفتن در معرض عوامل تحریک کننده آسم دوری کنند.
محققان دانشگاه ناتینگهام ترنت در انگلیس، پروبیوتیک ها را به عنوان یک راهکار درمانی جدید برای افراد مبتلا به آسم ناشی از ورزش معرفی کرده اند.
پروبیوتیک ها و کربوهیدرات های غیر قابل هضم در شماری از خوراکی ها از جمله موز، بلغور جو دو سر و کنگر فرنگی یافت می شود.
پروبیوتیک ها موجب تقویت و رشد باکتری های خوب معده می شوند و به سالم ماندن سیستم گوارشی کمک می کنند.
دکتر 'نیل ویلیامز' که ریاست این مطالعه را بر عهده داشت، گفت که مطالعات از ارتباط میان باکتری های روده، فعالیت سیستم ایمنی و آلرژی ها حکایت دارند.
محققان در مطالعه خود به بررسی این موضوع پرداختند که چگونه یک مکمل پروبیوتیک به نام Bimuno-galactooligosaccharide (B-GOS) بر شدت بیماری آسم تاثیر می گذارد.
آنها 10 فرد را که در پی حرکات ورزشی دچار آسم می شدند و هشت نفر را که سابقه آسم نداشتند، مورد بررسی قرار دادند.
این افراد به طور تصادفی برای سه هفته مکمل B-GOS دریافت کردند و به دنبال آن به مدت دو هفته هیچ دارویی مصرف نکردند و سپس به مدت سه هفته دیگر یک مکمل دارونما دریافت کردند.
محققان خاطر نشان کردند که هر مکمل از لحاظ مزه، بافت و رنگ یکسان بودند.
محققان در ابتدای این مطالعه و بعد از هر دوره درمانی سه هفته ای از افراد شرکت کننده در این مطالعه نمونه خون گرفتند و نشانگرهای التهاب مسیرهای هوایی را در خون آنها جستجو کردند.
علاوه بر این، از افراد مورد مطالعه تحت یک آزمایش تنفس عمیق و سریع --که علائم آسم ناشی از ورزش را ایجاد می کند-- قرار گرفتند و عملکرد ریه آنها اندازه گرفته شد.
بر اساس نتایج این مطالعه، افرادی که سابقه هیچ نوع آسم نداشتند، بعد از مصرف مکمل B-GOS هیچ بهبودی در عملکرد ریه آنها دیده نشد اما پروبیوتیک مورد نظر بهبود قابل توجهی در عملکرد ریه افراد مبتلا به آسم ناشی از ورزش ایجاد کرد.
علاوه بر این محققان متوجه شدند که نشانگرهای التهاب راه های هوایی در خون افراد مبتلا به آسم ناشی از ورزش بعد از مصرف پروبیوتیک B-GOS، به اندازه قابل توجهی کاهش یافت.
نتایج این مطالعه که به تازگی در مجله انگلیسی Nutrition منتشر شد، نشان می دهد که پروبیوتیک B-GOS احتمالا یک درمان موثر برای بیماران مبتلا به آسم ناشی از ورزش است.

۵۴۵۴

 

کد خبر 564836

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =