تسنیم نوشت: رجب طیب اردوغان در حالی در اولین سفر خارجی پس از کودتای نافرجام عازم روسیه شد که به عاقبت سیاست‌های حساب نشده خود پی برده و به دنبال حل و فصل مشکلات با مسکو و بازگرداندن ثبات و امنیت به کشورش است.

به گزارش روزنامه الاخبار، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در اولین سفر خارجی پس از کودتای نافرجام در صدد تقویت آشتی با مسکو برآمد تا اولین گام را در راستای بازگشت به ایفای نقش دقیق منطقه ای اتخاذ کرده  و بر اساس تبادل منافع با قدرت های تاثیرگذار منطقه ای تعامل کند بدون اینکه وارد ماجراجویی های حساب نشده شود.

حدود یک ماه پیش از کودتای نافرجام اردوغان به عاقبت سیاست هایی که در پیش گرفته است به ویژه سرنگونی جنگنده روس در بیست و هفتم ماه نوامبر گذشته، پی برد.

در این میان در بحبوحه مشکلات امنیتی داخلی تا شکسته شدن خطوط قرمز در سوریه و کوتاهی اروپا در اجرای تعهدات مربوط به توافق بر سر پناهندگان، اردوغان متوجه شد که برقراری مجدد ثبات و امنیت به یک نیاز ضروری تبدیل شده است و نقطه آغاز تامین این نیاز نیز مسکو است زیرا آشتی با مسکو و نتایج اقتصادی حاصل از آن  برای یک کشور بحران زده ضروری است.

عادی سازی روابط با روسیه از عذرخواهی اردوغان از مسکو آغاز شد و پس از آن کودتای نافرجام در ترکیه موجب شد پوتین در تماس با اردوغان حمایت خود را از او اعلام کند و به این ترتیب فرصتی واقعی برای از سرگیری روابط دو کشور پس از کودتا فراهم کرد و در نهایت این فرصت  در سفر اردوغان به اوج رسید زیرا اولین سفر خارجی او پس از کودتا به شمار می‌آید.

این سفر که رویکرد اقتصادی دارد، پیام مهمی به اروپا و آمریکا نیز به شمار می آید مبنی بر اینکه ترکیه به سمت نزدیک شدن واقعی با دشمن سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در حرکت است.

در سطح منطقه‌ای نیز پیش بینی می‌شود سفر اردوغان زمینه حل و فصل اختلافات را فراهم کرده و مجال را برای ادامه همکاری اقتصادی در همان سطح قبل از سرنگونی  جنگده روس مهیا سازد.

اما شدیدترین اختلاف دو طرف در مورد سوریه است و هرچند انتظار می‌رود روند نزدیک شدن روابط دو طرف زمینه جدیدی را برای حل و فصل این اختلاف نیز فراهم کند اما اختلافات گسترده همچنان به حال خود باقی است.

52310

کد خبر 565865

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =