عصرایران نوشت:سیاسیون ایرانی به حملات اخیر برخی روحانیون به رییس‌جمهور واکنش نشان دادند.

در هفته‌ای که گذشت انتقاد شدید برخی از روحانیون از حسن روحانی که برخی از آنها حتی بوی توهین نیز می‌داد واکنش‌های فراوانی را در جامعه سیاسی ایران به همراه داشت.

این انتقادها حتی کار را به جایی رساند که دولت تصمیم بگیرد از برخی از روحانیون شکایت کند. به طور مثال حمید روحانی (زیارتی) فعال و تحلیلگر سیاسی اصولگرا در نمازجمعه اخیر تهران درخواست کرده بود رییس جمهور به دلیل خیانت به کشور محاکمه شود.

حسن روحانی نیز در سخنرانی خود از این توهین‌ها گلایه کرد و گفت: «اگر چه نقد سازنده مفید بوده و همه باید از آن استقبال کنند اما در عین حال، تخریب، افترا، ‌دروغ و تشویش اذهان عمومی، حرام و جرم است و دستگاه قضایی باید با این موارد نه بخاطر فرد و یا شخص خاصی بلکه بخاطر صیانت از آرمان‌های انقلاب برخورد کند تا به دنیا اعلام کنیم که ایران کشوری پیرو سیره پیامبر اسلام و ائمه اطهار است.»

در کنار روحانی بسیاری از چهره‌های اصول‌گرا و اصلاح طلب از این حملات لفظی انتقاد کردند. در جدول زیر این واکنشها را بخوانید:

 

اسامی

سمت

اظهار نظر

 

اسحاق جهانگیری

معاون اول رییس جمهور

وی در پاسخ به این سوال که آیا توهین به رییس جمهور و هجمه ها به دولت پیگیری قضایی می شود یا نه، گفت: تلاش این بوده که حتی الامکان موضوع وارد پیگیری قضایی نشود الا در مواردی که به طور آشکار به آقای رییس جمهور و اعضای دولت اهانت صورت گیرد. در چنین مواردی حتما معاون حقوقی از طریق دستگاه قضایی پیگیری می کند.

مجید انصاری

معاون حقوقی رییس جمهور

یکی از علل هجمه شدید یکی دو هفته اخیر به خصوص بعد از گفتگوی رئیس جمهور با مردم، علیه او و اهانت و هتاکی بی سابقه متاسفانه از سوی برخی روحانیون که لباس اخلاق و پیامبر را پوشیده اند و پیشتاز شکستن حریم اخلاق شده اند، صبوری و بردباری رئیس جمهور بود. آنها منتظر بودند رئیس جمهور عصبانی از این همه بی مهری، در تلویزیون اعتراض کنند. ولی متانت و صبوری رئیس جمهور در این گفتگو، آنها را عصبانی کرد. این باعث هجمه بی سابقه به رئیس جمهور شد. شاید رئیس جمهور حق داشته باشد از حقوق شخصی خود بگذرد ولی معاون حقوقی، دادستان و مدعی العموم حق ندارند از حقوق عمومی مردم بگذرند. توهین به رئیس جمهور، توهین به رای و انتخاب مردم است. عده ای دوست نداشتند ایشان رئیس جمهور باشد و پس از انتخابات، در قالب مهری و توهین و هتاکی به ایشان هجمه می کنند. از توهین برخی روحانیون به رئیس‌جمهور، شکایت کردیم

جعفری دولت آبادی

دادستان تهران

پر کردن فضای رسانه‌ها از توهین و تهمت، نه در شان نظام اسلامی و نه در شان مسوولان است؛ نظام جمهوری اسلامی بر اخلاق و مردم­‌سالاری دینی استوار است، اما متاسفانه امروزه هم از سوی برخی مسوولان و هم توسط برخی رسانه‌ها، توهین و نشر اکاذیب و انتشار مطالب خلاف واقع صورت می‌گیرد که این اقدامات واجد وصف مجرمانه است.

محمدرضا عارف

نماینده مجلس

همه ما می دانیم که آقای روحانی در چه شرایطی روی کار آمد ،دغدغه های آقای روحانی در حل و فصل مشکلات کشور را می دانیم، باید هم حرمت شخصیت دوم کشور حفظ شود و هم کمک کنیم تا رییس جمهور بتواند برنامه هایش را اجرا کند. به طور طبیعی وقتی ما نزدیک انتخابات می شویم بی‌اخلاقی‌هایی را در جامعه به ویژه در فضای سیاسی کشور بیشتر می‌بینیم. این نوع حرکات نه با روح انقلاب و نه با معیارها و شاخص های که ما دراتقلاب مطرح کردیم هیچگونه سازگاری ندارد.

مسعود پزشکیان

نایب رییس اول مجلس

بر اساس نص صریح آیه قرآن هرگونه توهین محکوم است و حتی نباید به کسی که خدا را قبول ندارد فحش داد چه برسد به کسی که در یک مملکت در یک چارچوب قانونی با تایید مقام معظم رهبری، رییس‌جمهور رسمی یک مملکت است. افرادی که از تریبون‌های رسمی این توهین‌ها را مطرح می‌کنند اعتبار آن جایگاه را پایین می‌آورند. این‌که کسی الفاظ نامناسبی نسبت به فردی به کار ببرد از نظر اعتقادی، قانونی و اخلاقی قابل قبول نیست و نتیجه هم این است که مردم روز به روز از این افراد دورتر می‌شوند.

بهروز نعمتی

 

نماینده مجلس

متأسفانه الان حرمت‌شکنی رسم شده، زمانی درباره مسئولی شایعه‌ای می‌سازند، روزی رئیس جمهور را جور دیگری معرفی می‌کنند یا کسی را ضد ولی فقیه معرفی می‌کنند. رهبری برای ما فصل‌الخطاب است، ایشان می‌گویند حتی حاضرم علیه خودم نقد بشنوم اما برخی نمی‌خواهند بشنوند.

محمد علی وکیلی

 

نماینده مجلس

دستگاه های قضایی و امنیتی باید موضوع تخریب رییس‌جمهور را پیگیری کنند. رئیس جمهوری بعد از رهبر معظم انقلاب دومین مقام اجرایی کشور را بر عهده دارد، که تخریب جایگاه وی به معنای تخریب یکی از جایگاه های قانونی کشور است یعنی افرادی که به جایگاه رییس جمهور توهین می کنند به یکی از جایگاه های قانون اساسی توهین کرده اند و با حرفشان قانون را خدشه دار کرده اند.

محمد محمودی

نماینده مجلس

 

هر چند که انتقاداتی به رییس جمهور دارم اما به شدت توهین به رئیس جمهوری که رای خود را از ملت و حکم خود را از دستان مبارک رهبر معظم انقلاب دریافت کرده اند، محکوم می کنم.

سردار سرتیپ غلام عسگر کریمیان

 

فرمانده سپاه عاشورا

ما دولت آقای روحانی را مشروع، قانونی و قابل احترام می دانیم . هرگونه توهین به دیگران بخصوص مقامات کشور محکوم است.

عبدالله ناصری

فعال سیاسی اصلاح طلب

توهین به رئیس جمهور جرم سیاسی است. البته این پدیده، پدیده جدیدی نیست و در دولت اصلاحات و دولت روحانی بارها دیده‌ایم که صداوسیما همیشه کارش این بوده که تریبون خود را در اختیار تندروها قرار دهد. در میان ائمه جمعه هم معدود افرادی هستند که جریان تندرو را علیه دولت رهبری و فتوای برهم زدن کنسرت‌های قانونی را صادر می‌کنند. تعداد آنها انگشت‌شمار است اما توسط رسانه‌های ضددولت، صدای آنها شنیده می‌شود.

رسول منتجب نیا

قائم مقام حزب اعتماد ملی

مخالفان تلاش می‌کنند وجهه اعتبار روحانی را مخدوش کنند به امید اینکه بتوانند در انتخابات موفقیتی به دست آورند و روحانی را شکست دهند. البته تجربه نشان داده این اقدامات غیر اخلاقی تاثیر معکوس دارد، مردم را حساس‌تر می‌کند و بیشتر آن‌ها را پای صندوق رای می‌آورد. این افراد با تهمت و تخریب می‌خواهند، رئیس جمهور را منزوی کنند ولی بارها شکست خورده‌اند.

عباسعلی منصوری

نماینده سابق مجلس

در همه جای دنیا مرسوم است که روسای سابق اصولا دیدگاه و نظرات خود را بیان می‌کنند. اما باید این مسائل به گونه ای مطرح شود که یک شوک را وارد کند نه اینکه توهین شود به رئیس‌جمهور، زیرا این توهین‌ها زیبنده نظام نیست.

محمود صادقی

نماینده مجلس

اهانت و فحاشی به رئیس‌جمهوری جای تأسف دارد. متأسفانه فرهنگ رقابت سیاسی در کشورمان ضعیف است و وقتی کسی از گردونه رقابت حذف می‌شود و رأی نمی‌آورد، به خودش اجازه می‌دهد نسبت به جناح رقیب هر ادبیات تخریبی و توهینی به کار ببرد. این نماینده مجلس تأکید کرد: طبق قانون اساسی، رئیس‌جمهوری شخص دوم مملکت است و فقط رئیس دولت نیست و رئیس اجرائی کشور در سطح بین‌الملل است، بنابراین اهانت به رئیس‌جمهوری اهانت به کشور است.

عبدالرضا هاشم‌زایی

نماینده مجلس

در کشور اسلامی ما ائمه جمعه نباید جناحی برخورد کنند و نه اینکه سیاسی و جناحی انتخاب شوند. از قدیم گفته‌اند حرمت امامزاده را باید متولی آن نگه دارد، اگر از تریبون‌های رسمی به جای صحبت‌ها و انتقادات سازنده به فحاشی و بداخلاقی متوسل شویم و جناحی صحبت کنیم مردم عادی نسبت به نظام و حکومت بدبین می‌شوند، بنابراین باید مراقب رفتار خود باشیم و تریبون‌های رسمی را به فضایی برای تخریب جناح رقیب یا رئیس‌جمهوری مملکت تبدیل نکنیم که جواب عکس می‌دهد.

2929

 

کد خبر 566234

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =