فیلمی که پس از چهار سال توقیف اکران می‌‌شود/ اسماعیل براری: «12 صندلی» طنزی گزنده دارد

اسماعیل براری تهیه کننده و کارگردان، گفت: در سینما آثار طنز زمینه عمیقی را ایجاد می‌کند تا ما وارد روحیات بنیادی انسان‌ها شویم و مورد بررسی قرار دهیم. «12 صندلی» نیز با موضوعی طنز قصد چنین کاری را داشت و دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ نشست  رسانه ای فیلم سینمایی «12 صندلی» عصر روز یکشنبه 24 مرداد ماه در مجتمع فرهنگی اسوه با حضور اسماعیل براری تهیه کننده و کارگردان، فرزاد دزدمه و آزاده مهدی زاده بازیگران فیلم، جبار آذین منتقد و اهالی رسانه برگزار شد. 

براری در ابتدای سخنان خود گفت: این فیلم با اقتباس از رمانی به قدمت  88 سال تولید شد و دلیل اصلی ورود به عملیات جدی اقتباس از آن رمان به سوال خبرنگار خارجی در یکی از جشنواره های بین المللی بر می‌گردد که پرسید؛ چرا درباره ماشین «پیکان» که نمونه بسیار روشن و بزرگی از طنز اقتصادی، صنعتی و اجتماعی است فیلم نمی‌سازید.

کارگردان «12 صندلی» با اشاره به اینکه ژانر و گونه، معیار مناسبی برای ارزش گذاری یک فیلم نیست و افزود: فیلم 12 صندلی زیر شاخه ژانر ساتیر (انتقاد و طنز گزنده) بوده و موضوع آن بر نظر برخی از اهالی سینما و هنر به هیچ وجه کمدی نبوده و فقط در موقعیت طنز قرار می گیرد و از برایند آن، فضاهای طنز را در ذهن تداعی می کند. 

وی افزود: من دلیلی برای توقیف «12 صندلی» نتوانستم دریابم چرا که آن را درستی تولید کردیم و پای آن ایستادیم و با وجود اینکه پنج سال از عمرم را صرف کردم نگذاشتم حتی یک فریم کم شود. 

آزاده مهدی زاده بازیگر فیلم نیز با ابراز گلایه از توقیف چند ساله فیلم از سوی مسئولین سینما ابراز گلایه کرد و گفت: تمام گروه تولید تلاش کردیم تا بهترین عملکرد را داشته باشیم اما متاسفانه وقتی تحت هر شرایطی و  به هر دلیلی توقیف می شود خستگی کار به تن عوامل می ماند..

این بازیگر با اشاره به اینکه توقیف فیلم باعث می شود  دورانی که بازیگر قرار است به اوج برسد از بین رفته و فرصت جبران پیدا نکند افزود: تمام این چهار سال منتظر اکران فیلم «12 صندلی» بودم امیدوارم ففط با این اثر بازی من قضاوت نشود چون چند فیلم دیگر نیز بازی کردم و سعی کردم بهترین خروجی داشته باشم. 

فرزاد دزدمه با اشاره به اینکه برای هر بازیگری سخت است فیلمی که در آن نقش آفرینی کرده توقیف شود و من هم از این قاعده مستثنی نیستم اظهار داشت: در طول این سالها به این فکر می کردم که ما چوب چه چیزهایی را خوردیم، چون فقط واقعیت‌ها را در این فیلم بیان کردیم ولی متاسفانه پس از آنکه این فیلم در جشنواره سی و یکم به اکران درآمد به ذوق برخی‌ها خوش نیامد و توقیف شد.

این بازیگر که از سرمایه گذاران فیلم محسوب می شود افزود: متاسفانه عدم حمایت از سینمای مستقل از سوی مسئولین سینمایی و توقیف برخی از این فیلم ها باعث می شود نه تنها افرادی که علاقمند هستند در سینما سرمایه گذاری کنند رغبتی نداشته باشند بلکه توقیف چنین فیلم هایی به بدنده سینما لطمه میزند.

جبار آذین منقد سینما نیز تصریح کرد: «12 صندلی» یکی از آثاری است که در بخش خصوصی تولید شده و اصلا قصد لطمه زدن به جو و موقعیت جامعه ندارد. به نظرم نباید مورد کم لطفی و عدم حمایت قرار بگیرد. وی افزود: این اثر یک فیلم طنز سیاسی اجتماعی با درون مایه انقلابی است و هیچ دلیل روشن و منطقی برای توقیف آن در طی این سالها  وجود نداشته است.

فیلم سینمایی «12 صندلی» پس از چهارسال توقیف از بیست و هفتم همین ماه  اکران سراسری خواهد شد. 

57245

کد خبر 567735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =