۰ نفر
۲۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۸
تسهیل روابط بانکی ایران و عمان

نائب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران وعمان، از تسهیل خدمات بانکی بین دو کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی مشترک ایران و عمان، محمد امین صباغی زاده گفت: با توجه به روابط مثبت سیاسی و اقتصادی دو کشور و با پیگیری های بسیار خوب و مداوم اعضای هیات رییسه به ویژه ریاست اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان، شرایط همکاری های بانکی ایران و عمان در ماه های اخیر بهبود یافته است و امکان صدور انواع ضمانتنامه های بانکی با نرخ کارمزد 0.5 درصد در سال و در قبال سفته بر طبق مصوبه هیئت محترم وزیران، انتقال بانکی ریال دو کشور و ارزهای خارجی، خرید ریالی ارز صادرکنندگان به قیمت توافقی بازار آزاد و همچنین گشایش اعتبار اسنادی فراهم شده است.

براساس این گزارش، به دنبال نشستی که با مدیران گشایش اعتبار اسنادی بانک ملی در اتاق مشترک با حضور ریاست اتاق مشترک  ایران و عمان و تعدادی از اعضا تشکیل شد، شرایط خدمات بانکی بین دو کشور به شرح زیر اعلام شد:

• با توجه به استقرار شعبه بانک ملی در مسقط، صدور انواع ضمانت نامه و ضمانت نامه متقابل ارزی، بنا به درخواست شرکت های معتبر و واجد شرایط ایرانی در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشور عمان با رعایت مفاد آیین نامه اجرایی حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی مصوب هیات وزیران امکانپذیر است. در همین ارتباط و به منظور تسهیل و توسعه حجم صادرات، ضمانت نامه های ارزی مورد بحث، پس از اخذ مجوزهای لازم در قبال اخذ 2درصد وجه نقد و  98 درصد سفته نسبت به ارزش مبلغ ضمانت نامه و با احتساب نرخ کارمزد نیم درصد، صادر می شود.

• امکان خرید ارز حاصل از فروش کالا و صادرات خدمات فنی ومهندسی توسط بانک ملی ایران و همچنین شرکت صرافی ملی ایران با نرخ توافقی خریدار و فروشنده برمبنای نرخ روز بازار آزاد وجود دارد. همچنین در حال حاضر امکان دریافت ارز حاصل از صادرات در شعبه مسقط این بانک میسر است؛ هرچند پرداخت آن به صورت نقدی در ایران، تابع قانون مبارزه با پولشویی است.

• با توجه به تامین و تخصیص ریال عمان توسط بانک مرکزی ایران، گشایش اعتبار اسنادی به درخواست واردکنندگان ایرانی از کشور عمان، صدور اعتباراسنادی از طریق شعبه مسقط بانک ملی میسر است.

• امکان صدور ضمانتنامه شرکت در مناقصه یا مزایده به طور مستقیم و غیرمستقیم از طریق شعبه مسقط بانک ملی بنا به درخواست متقاضیان عمانی میسر است.

• انتقال و خرید ریال عمان به منظور سرمایه گذاری در ایران تابع قوانین مربوط به سرمایه گذاری است.

• انتقال و فروش ریال عمان با تقاضای شرکت های واردکننده ایرانی و از طریق شرکت صرافی ملی ایران امکان پذیر است.

22439

کد خبر 568130

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =