هیلاری کلینتون خواهان کاهش زرادخانه‌های هسته‌ای روسیه در اروپا است

ایالات متحده همچنان برای تثبیت دوستی با روس‌ها به دنبال بهانه‌های جدید همکاری می گردد. هنوز یک ماه از امضا توافقنامه استارت دو میان دو کشور نمی‌گذرد که هیلاری کلینتون در جامه وزیر امور خارجه کشورش پیشنهاد همکاری هسته‌ای دیگری را به روس‌ها می‌دهد . به گزارش خبرگزاری رویترز،هیلاری کلینتون در تازه‌ترین اظهار نظر خود از روسیه خواست گفتگوها درباره کاهش زرادخانه خود را در اروپا در ازای کاهش احتمالی سلاح های هسته ای تاکتیکی (غیر راهبردی) از سوی آمریکا در اروپا، آغاز کند.

کلینتون در این خصوص می‌گوید: در گفتگوهای آینده در مورد کاهش تسلیحات هسته ای، هدف ما دستیابی به موافقت روس ها برای شفافیت هر چه بیشتر در زمینه سلاح های هسته ای تاکتیکی در اروپا است به نحوی که این سلاح ها به خارج از سرزمین های کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" منتقل شود.

این پیشنهاد در متن سخنرانی کلینتون که در جمع 27 همتای دیگرش در ناتو ایراد خواهد شد ، گنچانده شده است. کلینتون در ادامه افزود : افزود در گفتگوهای آینده آمریکا و روسیه در باره کنترل تسلیحاتی،‌ صحبت از هر گونه کاهش در این گفتگوها، باید سلاح های هسته ای غیر استراتژیک همچنین سلاح های استراتژیک و سلاح هایی که مستقر نشده اند نیز شامل شود.

وزیران امور خارجه ناتو که در تالین پایتخت استونی گردهم می آیند قرار است در ضیافت شام کاری درباره سلاح های هسته ای و دفاع موشکی گفتگو می کنند. بر اساس ارزیابی کارشناسان غربی، زرادخانه سلاح های تاکتیکی مستقر شده روسیه که آماده استفاده در میدان نبرد است اعم از موشک های زمین به زمین، موشک های هوا به زمین گرفته تا بمب های گرانشی(بمب هایی که تنها به واسطه گرانش زمین سقوط می کنند و قابل هدایت و کنترل نیستند) -- شامل حدود 2000 کلاهک هسته ای است. با این حال مسکو همواره از گفتگو درباره تعداد کامل زرادخانه سلاح های هسته ای کوتاه برد و میان برد خود خودداری می کند. آمریکا نیز حدود 240 بمب اتمی که می تواند از هواپیما رها شود، در پایگاه های هوایی پنج کشور ناتو (آلمان، بلژیک، ایتالیا، هلند و ترکیه) مستقر کرده است .
میزان اختلاف‌های میان روسیه و ناتو به حدی افزایش یافته است که امریکا به شدت نگران تنش میان ساکنان قاره سبز با روسیه است . در جدید‌ترین راهبرد نظامی روسیه هم ، دمیتری مدودف رئیس‌جمهوری این کشور از غرب با عنوان تهدید بالقوه یاد کرده بود .

کد خبر 56819

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =