۰ نفر
۲۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۶
رازهای دریاچه‌ای که شکل رنگین‌کمان است

ایسنا نوشت: تصویری نمادین از یلواستون، چشمه‌ای گسترده با رنگ‌های رنگین‌ کمانی است که از مرکز آن پرتو افشانی می‌کنند. اگرچه به نظر می‌رسد که این چشمه‌های زیبا و خیره‌کننده فقط در کتاب‌های نقاشی شده وجود دارند، اما رنگ آنها واقعی و از موجودات میکروسکوپی است.

محققان دانشگاه ایالتی مونتانا و علوم کاربردی براندنبورگ اعلام کردند: این موجودات میکروسکوپی به دلیل دوست داشتن گرما در چشمه‌های آب گرم پارک مخفی شده‌اند. حلقه‌های رنگی که بیشتر مواقع در این چشمه‌ها مشاهده می‌شود به دلیل وجود حلقه‌هایی از باکتری‌های مختلف است که خود را با دما و pH اسیدی محیط اطراف وفق داده‌اند.

چشمه بزرگ منشوری (Grand Prismatic Spring) بزرگترین چشمه آب گرم در "یلواستون" و در کل آمریکا است. نام این چشمه به دلیل رنگ‌هایش است که شبیه تجزیه رنگین‌کمانی نور سفید با یک منشور اپتیک است.

رنگ مرکز چشمه‌های آب گرم آبی و دمای آب در این قسمت 189 درجه فارنهایت (87 درجه سانتیگراد) است و گرمای بیش از حد آب باعث رشد میکروب‌ها می‌شود.

حلقه اول موجود در این چشمه‌ها به دلیل وجود سیانو باکتری به نام"Synechococcus" ، زرد رنگ بوده و دمای آن حدود 165 درجه فارنهایت (74 درجه سانتیگراد) است. همچنین در طول روز این باکتری ممکن است کلروفیل تولید کرده و عمل فتوسنتز را انجام دهد.

دمای آب در حلقه نارنجی رنگ کمتر و حدود 149 درجه فارنهایت (65 درجه سانتیگراد) است. در این حلقه نه تنها باکتری" Synechococcus" بلکه باکتری "Chloroflexus" هم دیده می‌شود. همچنین در آن کارتنوئید و کلروفیل برای فتوسنتز وجود دارد.

زمانی که از مرکز چشمه‌های آب گرم دور می‌شویم درجه حرارت آب کمتر و تنوع میکروب‌ها بیشتر می‌شود. خارجی‌ترین لایه‌ چشمه به رنگ قرمز قهوه‌ای یا کبود و دمای آب 131 درجه فارنهایت (55 درجه سانتیگراد) است .

به گفته محققان، زیبایی رنگی چشمه‌های آب گرم "یلواستون" به زندگی میکروبی این باکتری‌ها بستگی دارد که تولید رنگ‌های خاص می‌کنند.

۵۴۵۴

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 568617

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =