عضو مجلس خبرگان رهبری با اظهار این مطلب که یادمان باشد کشورمان هرچه دارد از معنویت دارد، تصریح کرد: دوره سیاه طاغوت؛ دوره دین‌زدایی، اخلاق‌زدایی و استقلال‌زدایی و نیز آزادی‌ستیزی بود و آنچه باعث درآمدن ما از آن دوره سیاه شد عشق به خدا، سنگرهای مساجد، حسینیه‌ها، معنویت و حجاب بود.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از ایسنا مهم ترین بخش های سخنرانی سیداحمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در در مراسم بزرگداشت یاد و خاطره شهدای مسجد منشور را در ادامه می آید:

 • امام صادق(ع) می‌فرمایند "دعا، بلاهای آمده را برده و بلاهای نیامده را دفع می‌کند" و می‌توان بلاهای زمینی و آسمانی را با عشق به خدا و معنویت دفع کرد. 
 • در ارتباط با زلزله‌ای که این روزها در تهران به عنوان یک مساله روز در محافل مطرح است، باید گفت هیچ کس جز معصومین(ع) که علم غیب دارند نمی‌توانند زمان دقیق زلزله را مشخص کنند و با پیشرفت‌های علمی نیز پنج تا ده دقیقه قبل از آن می‌توانند بگویند زلزله‌ای اتفاق خواهد افتاد و این‌که کسی به دقت بگوید در فلان تاریخ و روز زلزله اتفاق می‌افتد این تنها در حوزه معصومین(ع) است که به اذن‌الله، علم غیب دارند. 
 • به فرض هم زلزله‌ای در راه باشد، معصومین(ع) به ما می‌گویند اگر بر درگاه خدا رفته و انابه کنید، زلزله متوقف می‌شود. 
 • ما در قرآن کریم آیه‌ای با عنوان آیه‌ی "ضد زلزله" داریم که روایت آن هم از پیامبر اکرم(ص) و هم از امام رضا(ع) نقل شده است و سندش هم سند خوبی است و در "من لایحضره‌الفقیه" آمده است و این روایات نیز در تفسیر نورالثقلین جلد 4، صفحه 368 وجود دارد و مضمون این روایات این است که اگر کسی در شب یا روز بخواهد بخوابد و آیه‌ی 41 از سوره فاطر را بخواند خانه بر سر او خراب نخواهد شد و امام رضا(ع) نیز با اشاره به این مطلب می‌فرمایند که "نمی‌شود کسی این آیه را بخواند و سقف خانه بر روی وی خراب شود." 
 • می‌شود با معنویت حتی زلزله را هم مهار کرد و در مورد بلاهای بیرونی هم همین طور است. ما بلاهای بیرونی هم داریم. 31 سال است که این بلاهای بیرونی به جان‌مان افتاده‌اند ولی هیچ غلطی نتوانسته‌اند بکنند، 31 سال است آمریکا در پشت مرزهای کشور زمین‌گیر شده است و این به برکت این بوده است که کشور، کشور عشق به خدا و معنویت است. 
 • اینکه گناه، زلزله و بلاهای دیگر را در پی دارد، جای شکی نیست. پیامبر مکرم اسلام(ص) فرموده‌اند آن‌که به انسان ضربه می‌زند، خود فرد است پس گناه را دست کم نگیریم. گناه گسترده شود، عذاب، زلزله یا غیر آن حتمی است. بنابراین نباید در برابر گنهکاران بی‌تفاوت بود و باید امر به معروف و نهی از منکر کرد و در برخورد با گناه‌کاران هم نباید از مرز قانون بیرون رفت. کشور، کشوری اسلامی است و همه رفتارها باید قانونی باشد. 
 • البته این طور نیست که هر بلایی رسید بگوییم فقط عاملش گناه بوده است و در این رابطه امیرالمومنین علی(ع) سه فلسفه برای بلاها ذکر می‌کنند. ایشان می‌فرمایند، گناه برای ظالمین ادب، برای مومنان امتحان و برای انبیا درجه است و نباید تا بلایی آمد، زود این‌گونه تحلیل را کرد که فلسفه آن گناهان بوده است؛ زیرا برخی از تحلیل‌های یک‌جانبه گاهی دل‌هایی را بی‌جهت می‌سوزاند. 
 • پس از برگزاری مجلس عزاداری در شهر بم، یکی از خانم‌های حاضر در آن به من گفت که من 18 تن از عزیزان خود را در زلزله بم از دست دادم و بر تمامی آنها صبر کردم ولی این داغ که از زمان زلزله تاکنون گفتند بمی‌ها چون گناه کردند زلزله برایشان آمد از دلم بیرون نمی‌رود. 
 • مگر جای دیگری گناه نیست. هر شهری که می‌رویم هم گناه است و هم ثواب و هم آدم‌های خوب هستند و هم آدم‌های بعد. این یک فلسفه است. چه بسا برای بعضی امتحان و برای برخی امتحانی برای درجه گرفتن آنها است و باید به این نکات در تحلیل‌هایمان توجه داشته باشیم. 
 • بعضی معنویت را تنها در یک بعد می‌بینند و باید دانست معنویتی که قرآن و روایات مطرح می‌کنند، ذوابعاد و گسترده است و آن بدین معناست که خدا باید در صحنه زندگی حضور داشته باشد زیرا اگر می‌توان ذات خدا را در زندگی دیدید، این معنویت است و چشم، زبان، گوش و اعضا و جوارح باید خدایی باشند و نمازمان نیز باید با توجه بوده و در عرصه خانوادگی نیز باید در عرصه خانه حاکم باشد. 
 • پیامبر اکرم(ص) هیچ چیزی را بر نماز ترجیح نمی‌دادند و باید گفت معنویت در عرصه سیاسی این است که در موضع‌گیری‌ها و اظهار نظرها خدا مدنظر باشد و باید دانست که دروغ، تهمت، افترا و تخریب بی‌دلیل با معنویت سازگار نیست و ما این‌ تز که هدف وسیله را توجیه می‌کند را تز غلطی می‌دانیم و معتقدیم همان‌گونه که هدف مقدس است، باید وسیله نیز مقدس باشد و این‌که انسان بخواهد به هر قیمتی، ولو باشکست خطوط قرمز الهی به جایی برسد، این ضد معنویت است. 
 • معنویت در عرصه اجتماعی این است که به فکر همنوعان باشیم. پیامبر(ص) می‌فرماید نامسلمان است کسی که سیر بخوابد و همسایه‌اش گرسنه باشد. البته این نماد است و این یعنی این‌که نامسلمان است کسی که وضعش خوب است و خدا به وی مکنت داده است و می‌تواند دست دیگران را بگیرد ولی این کار را انجام ندهد. 
 • باید پاسدار معنویت باشیم و اجازه ندهیم کسانی فرهنگ معنویت را بشکنند. به صراحت می‌گویم، بی‌حجابی، کشف حجاب و بدحجابی، دهن‌کجی به معنویت است. 
 • جنگ نرم اینجاست. همه بشنوند این جنگ نرم کمتر از جنگ نرم سیاسی که دشمن آغاز کرده نیست، دلسوزانه و عاشقانه به نظام، از مسوولان محترم می‌خواهم که مساله حجاب را کمتر از هدفمند کردن یارانه‌ها نبینند. البته امیدواریم هدفمند کردن یارانه‌ها سامانه یافته، شکل بگیرد؛ چراکه خدمتی است به این کشور و کاری است که سالیان سال باید انجام می‌شد و حالا دارد با رعایت همه جوانب انجام می‌شود، اما باید دانست قصه حجاب به نظر ما در عرصه فرهنگی از هدفمند کردن یارانه‌ها به مراتب مهم‌تر است. 
 • در برخی نقاط شمال شهر، تفرج‌گاه‌ها و کوه‌ها چه می‌گذرد؟ کسانی دارند آرام آرام کشف حجاب را تجربه می‌کنند تا سیرت رضاخانی را احیا کنند. من به مسوولان امر هشدار می‌دهم تا دیر نشده است بجنبید، این یک تکلیف شرعی است. 
 • انقلاب برای این بود که دین بر صحنه جامعه حاکم باشد ولی امروز ما شاهد هستیم که بدون تردید دست بیگانگان در جریانی خزنده در پشت ماجرای گسترش بی‌حجابی در حال فعالیت است. ما باید بدانیم پیام شهدا و منطق دین این است که مسوولان محترم کارهای اجرایی و فرهنگی را باید با هم انجام دهند و این‌ها منهای همدیگر و قانون جواب نمی‌دهد. 
 • معنویت و عشق به خدا، هم بلاهای ارضی و سماوی را و هم بلاهای بیرونی را از میان می‌برد.  
 • اگر شما بنده خدا باشید، آمریکا تا کنون غلطی نتوانسته است بکند از این به بعد هم نخواهد توانست. آیه‌ای دیگر در قرآن کریم می‌گوید "شما فهم‌تان را نسبت به دین انجام دهید، از ناحیه خدا مطمئن باشید." 
 • تهدید اتمی آمریکا، رذیلانه‌ترین کار ممکن بود که البته از توان‌شان ساخته نیست و همان یک ننگ بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی که بیش از 200 هزار نفر را در آن درجا کشتند تا ابد برای آنان کافی است و این نشانه استیصال است. 
 • دائما می‌گویند حمله به ایران را ما همچنان بر سر میزمان داریم و 31 سال است که این اراجیف را تکرار می‌کنند. ملت ایران هم در تمامی این سال‌ها و تا ابد می‌گوید که ما هم در صورت حمله آمریکا، همه گزینه‌ها را بر سر میز داریم. 
 • وقتی قرار باشد که ایران اسلامی ناامن باشد، آمریکایی‌ها مطمئن باشند حتی در خانه‌هایشان امنیت نخواهند داشت و انقلابیون دنیا،‌ تمام منافع‌شان را در سراسر جهان به خطر خواهند انداخت و این طور نیست که این لقمه به این راحتی از گلوی آنان فرو رود. 
 • قرآن وعده می‌دهد و می‌گوید نگران آنها نباشید بلکه نگران خودتان باشید و نگذارید فاز معنویت در این کشور کمرنگ شود و ساختارشکنان و هنجارشکنان هر روز این سرمایه معنویت را کمرنگ کنند. مردم عزیز ما امر به معروف و نهی از منکر داشته باشند، دشمن غلطی نمی‌تواند بکند. ولی باید دانست این‌گونه هتاکی‌ها به دین و ساختارشکنی‌ها، آسیب زننده است.
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 56868

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =