«محمدرضا شجریان» طی یادداشتی درباره کنسرت «همایون شجریان» و همنوازان حصار از فرزندش با عنوان « فرزند خلف نغمه و آواز» یاد کرد.

شجریان در این یادداشت که در سایت دل آواز منتشر شده، نوشته است:

شب چهارشنبه اول اردیبهشت ماه هشتاد و نه، وقتی برای دیدن برنامه کنسرت همایون و علی قمصری و گروه حصار به سالن میلاد وارد شدم در ابتدا شور و هیجانی از حق شناسی و تشویق باشندگان را شاهد بودم که در پاسخ به آن هرچه می‌کردم باز ناتوان بودم. لحظه‌ای آرام گرفتیم تا با ورود هنرمندان جوان رقص رنگین کمان صداها و چهچهه‌ها آغاز شود. نظم سالن خوب بود و صدابرداری از همیشه بهتر بود.

گروه همنوازان حصار، جوانان برخاسته از اصالت فرهنگ خانواده‍‌های موسیقی ایران با سرپرستی و آهنگسازی علی قمصری در کنار همایون از برخی دیواره‌ها و حصارهای دست و پا گیر سنت‌های کهن گذشته، ضمن احترام و فراگیری و حفظ نژادگی هنر آوا و نوای برخاسته از فکر و دست و پنجه و حنجره و دلهای سازندگان و حافظان نغمات، مقام‌ها و ردیف‌ها و آهنگ‌های زندگی مردمان هر گله از سرزمین پهناور و کهن ایران زمین، ندای انباشته در اندیشه و دلهای معصومانه خود را، بگونه‌ای دیگر از عرف گروه‌نوازیهای شناخته شده صد ساله اخیر که هرکدام در زمان خود تحسین‌برانگیز و دلنشین بوده‌اند، با واژه‌ها (موتیف‌ها) و نغمات و رنگین کمان صداهای زیروبم و ریتم‌های پر شور و حال برخاسته از دل علی قمصری را به گوش جان رساندند.

شنونده در این شب می‌باید چهار تا چشم و گوش دیگر از کنار دستی خود قرض می‌گرفت تا ببیند و بشنود این جوانان پرانگیزه چه فتنه‌ای به پا کرده‌اند.
پنجاه سال است که در موسیقی حرفه‌ای در کنار اساتید و هنرمندان بزرگ و صاحب سبک و آفرینش بوده‌ام. از آنها آموختم و نیز ارائه و تدریس کردم، با دیگر موسیقی‌های پیشرفته ملل کم و بیش آشنا بوده و به‌دقت گوش کرده‌ام، از کلاسیک تا جاز و پاپ ماندگار گرفته تا موسیقی‌هایی که هرچند سال یکبار از درون جوامع برمی‌خیزد و فروکش می‌کند را شنیده‌ام، اما اندیشه ریتمیک آهنگینی بدینگونه که ثانیه‌های زودگذر را متوقف کند وهر ثانیه بیش از ده صدای هماهنگ در پیوند با واژه‌های دلنشین و ریتمهای ترکیبی و پیچیده را بیافریند تا بحال ندیده‌ام، منظورم سرعت در نوازندگی نیست بل در زمانی زودگذر پیوند هنرمندانه و منطقی صداهای یک واژه از جملگان بر آمده از اندیشه علی قمصری است، که با تردستی نوازندگان پرشور و جوانش همچون چکاچک شمشیرهای آهنگین سرداران جوان، گاه می‌جنگد و گاه نغمه همنوائی سر می‌دهد و گاه چون آواز عاشقانه مرغان کوچک و بزرگ جنگلهای سرسبز که با نغمه دلبری و دلدادگی جفت خود را به میهمانی زندگی می‌خوانند بگوش جان می‌رسید. این همه برخاسته از شهامت جوانانی است که در شرایط مناسب، بار درون خود را آزاد می‌کنند و شور و شادی می‌بخشند.

هر بار که شاهد شهامت هنرمندانه هنرمندی خلاق بوده‌ام دیده‌ام که چگونه دل‌های زمانه تسخیر او شده و با او زندگی کرده‌اند، نمونه آشکارش استاد حسین علیزاده است که آغازگر راهی در آهنگسازی و همنوازی شد که هنرمندان بعد از او این جرات و شهامت را پیش رو دارند و موفقیت او را همچنان شاهدند.

علی قمصری به شکلی گاه نه چندان دور و گاه متفاوت و مخصوص خود صداهای زیر و بم و هماهنگ را ببازی هنرمندانه میگیرد و چون آبشاری بر دل شنونده می‌ریزد. شهامتش از حد گذشته و گستاخانه صداها را مجبور به همزیستی مسالمت‌آمیز می‌کند. از طرز کارش پیداست که امکانات سازها و نوازندگان را به خوبی می‌شناسد.

تک تک نوازندگان جوان، سامان صمیمی ، نگار خارکن، نوشین پاسدار، عربشاهی، مصباح قمصری، رضائی نیا، نصیری و آئین مشکاتیان همگی در صحنه خوش درخشیدند و بهنگام توان و استعداد همنوازی و همنوایی خود را نشان دادند.

سهراب پورناظری شهامت و استعداد فوق‌العاده‌ای در نوازندگی و هماهنگی از خود نشان داد. علی قمصری خود چیره‌دست و مسلط ساز را در اسارت خود داشت و صحنه را به خوبی اداره می‌کرد. چنین قطعات سریع و پیچیده را در استودیو به‌راحتی می‌توان با چند بار تکرار ضبط کرد اما برای صحنه جرات و اعتماد به نفس و تمرینات فشرده را طلب می‌کند که همگی داشتند.

همایون نشان داد که فرزند خلف نغمه و آواز است و ریتم‌ها هر قدر ترکیبی و پیچیده باشند به‌راحتی از عهده بر می‌آید و با استفاده از تکنیک خود تحسین و تشویق همگان را بر می‌انگیزد. در آن شب، این جوانان پر استعداد کاری کردند که هر بیننده‌ای بپا می‌خاست و با کف زدن‌ها و فریاد شادی سالن را روی سر خود می‌گذاشتند.

در چهره علی قمصری به خوبی دیده می‌شد پدیده‌ای است پرانگیزه که می‌تواند صحنه‌های بین‌المللی را تسخیر کرده و شگفتی بیافریند.
در همین جا با ذکر نکته‌ای معترضه به پدران و مادران و مسئولان امور بسنده می‌کنم که توان و استعداد جوانان را باور کنیم. انباشت این نیروهای پرانگیزه و هدف را ناروا داشته، راه آزاد شدن و به هدف رسیدن آنها را فراهم کنیم.

ما در همه زمینه‌های اجتماعی، از ریاضی و فیزیک و صنعت و هنر گرفته تا پزشکی و ورزش و فرهنگ و ... فراوان نیروهای انباشته در درون جوانان داریم که باید راه آزاد شدن مفید این نیروها را دریابیم و برنامه‌ریزی کنیم تا به‌شکل شایسته‌ای در جهت تعالی زندگی آینده مردم به پیش رود و آرامش اجتماعی ببار آورد. و الا انباشت و فشردگی آن به انفجاری تبدیل شده که جز ویرانی، پریشانی جامعه و پشیمانی حاصلی ببار نخواهد آورد.
یک از صدها سخن این بود و ما گفتیم.

 

شجریان

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 56871

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • 007 IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۸۹/۰۲/۰۳
  3 0
  پسر کو ندارد نشان از پدر...اما هیچکس محمدرضا نمیشه.
 • بدون نام IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۸۹/۰۲/۰۳
  1 7
  عجب!!! مهر پدری چه کارها که نمی کنه!!! این جوان به جز تقلید کور کورانه از پدرش کار دیگه ای نمی کنه...
 • حسین NO ۱۶:۲۶ - ۱۳۸۹/۰۲/۰۳
  1 0
  از کجا میشه دانلودش کرد؟
  • بدون نام IR ۰۳:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۱/۰۶
   3 0
   بخر دوست عزیز. از مراکز فرهنگی
 • احمد فرید GB ۱۹:۵۶ - ۱۳۸۹/۰۲/۰۳
  8 0
  دوست عزیز که گفتی همایون جز تقلید کورکورانه کار دیگه ای نمی کنه باید عرض کنم در ابتدا همایون از پدر تقلید کرد و چه کار درستی ولی اگر آوازهای جدید همایون را گوش کنید خواهید دید که خود صاحب سبک شده و بمانند پدر خواهد توانست گوی سبقت از تمامی هنرمندان برباید گواه این مدعا هم مرغ سحر با سبک جدید بود که واقعا تحسین همه رو در سالن برانگیخت
 • بدون نام IR ۲۰:۴۹ - ۱۳۸۹/۰۲/۰۳
  5 0
  فوق العاده س! تحيسن برانگيزه!
 • اسی IR ۰۳:۱۵ - ۱۳۸۹/۰۲/۰۴
  6 0
  درود بر همایون که دغدغه بعد از شجریان سپری کردن از ذهن ما بیرون رانده
 • بدون نام IR ۰۳:۲۵ - ۱۳۸۹/۰۲/۰۴
  2 5
  با تشكر از توهين هايي كه آقاي شجريان به همراه يك خواننده خانم دركنسرت اخيرشان به نظام و مملكت كردند واقعا قلب دشمنان ايران را شاد كردند ايشان يك نمونه از هنر مندان ايران اسلامي هستند هنر فاقد اخلاقيات؛ قابل تحسين و تمجيد نيست
 • بدون نام IR ۰۴:۰۷ - ۱۳۸۹/۰۲/۰۴
  4 1
  زنده باد استاد آواز ایران و همایون.
 • بدون نام IR ۰۶:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۲/۰۴
  5 1
  خداوند هرکسی که بانیت ودل پاک برای سرفرازی این کشور وشادی دل مردم زحمت میکشه موفق وسالم نگه داره.ماهم برای موفقیتش دعا میکنیم.
 • سعید حدادیان IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۸۹/۰۲/۰۴
  8 1
  چشم حسود کور . به امید روزی که تعداد خواننده های مویسقی از تعداد مداح های سیاسی بادمجان دورقابچین بیشتر شه