۰ نفر
۱ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۶
درگذشت پزشک پیشتاز در ریشه‌کنی آبله

به گزارش بی‌بی‌سی،دونالد هندرسون پزشک و اپیدمی‌شناس آمریکایی که هدایت کمپین موفقی برای ریشه کن کردن آبله در سراسر جهان را به عهده داشت در سن ۸۷ سالگی درگذشته است.


از دکتر هندرسون به خاطر تلاش هایش در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ به عنوان یکی از پیشتازان بهداشت عمومی نام برده می شد.
او پس از شکستگی لگن دچار مشکلات جسمی شد و در اثر عواقب همان حادثه درگذشت. آبله که یکی از مهلک ترین بیماری های جهان بود فقط در قرن بیستم باعث مرگ صدها میلیون نفر شد. این بیماری علاوه بر آنکه باعث درد زیادی می شود اغلب با پیدایش زخم هایی در پوست و صورت همراه است. این بیماری به مرگ یک سوم بیماران منجر می شد.
در سال ۱۹۸۰ اعلام شد که این بیماری مسری کاملا ریشه کن شده است.

سازمان بهداشت جهانی دکتر هندرسون را در سال ۱۹۶۶ به سرپرستی مبارزات برای مقابله با آبله انتخاب کرد. این بیماری در آن زمان هنوز در آفریقا و آسیا شایع بود.
شانس موفقیت دکتر هندرسون ناچیز قلمداد می شد. اما او به جای دنبال کردن یک برنامه واکسینه سازی انبوه، سعی کرد موارد شیوع بیماری را منزوی و بومی ها را به طور منظم واکسینه کند.

دکتر هندرسون پس از کار در سازمان بهداشت جهانی، بعدا به عنوان مشاور علوم و بیوتروریسم سه رئیس جمهور آمریکا خدمت کرد. او همچنین پست های آکادمیک و پزشکی دیگری داشت.
تام اینگلزبی مدیر مرکز پزشکی امنیت بهداشتی در دانشگاه پیتسبورگ آمریکا در ستایش دکتر هندرسون گفت که او "واقعا جهان را به جای بهتری تبدیل کرد."

5454

کد خبر 570416

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۱
  3 0
  خدا رحمتش کنه
 • بی نام A1 ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۱
  3 0
  خدا بیامرزد و در عرش اعلا بالاتر از تمامی انسان ها قرار دهد
 • بی نام A1 ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۶
  0 0
  یادش گرامی