حوزه نوشت: یکی از مراجع تقلید با بیان اینکه تکریم حضرت خدیجه(س) تعظیم و تکریم دین اسلام است، گفت: در مورد معرفی و تبیین شخصیت ام المومنین حضرت خدیجه کبری(س) کوتاهی کرده‌ایم.

آیت الله العظمی لطف الله صافی گلپایگانی در دیدار اعضای هیئت علمی همایش ملی «صدف کوثر» که در دفتر این مرجع تقلید در قم برگزار شد، اظهار داشت: حضرت خدیجه به عنوان یکی از سه شخصیت ممتاز صدر اسلام هستند که به همراه حضرت علی(ع) و حضرت رسول اکرم(ص) بودند و ما وظیفه داریم با برپایی نشست‌ها، همایش‌ها و کنگره‌ها، شخصیت فداکار، ایثارگر و خدمت رسان این بانوی مکرم اسلام را به همگان معرفی نماییم.

وی ادامه داد: هر چه بگوییم و هر چه انجام دهیم نتوانسته‌ایم شایستگی، جایگاه و مقام و منزلت این بانوی فداکار بزرگ جهان اسلام را بیان کنیم، چرا که حضرت خدیجه(س) از همه مال و دارایی خود به منظور خدمت به اسلام و ترویج گسترش آن گذشت و ما برای تبیین شخصیت این بانوی مکرم اسلام هیچ اقدام در خور شأنی انجام نداده‌ایم و من تشکر می‌کنم از آقایان و شخصیت‌هایی که متوجه خلأ مهم شدند و تصمیم به برپایی چنین همایش عظیمی را گرفتنه اند.

این استاد برجسته حوزه تصریح کرد: در مورد شخصیت ام المومنین حضرت خدیجه(س) هر چه بگوییم و هر چه بنویسیم برای جامعه بشری آموزنده و نقش هدایتگری دارد، امروز خطباء و وعاظ حوزه‌های علمیه، باید بر روی منابر و کرسی‌های درس و علم آموزی خود نسبت به تبیین شخصیت این بانوی مکرم اسلام عنایت ویژه‌ای داشته باشند؛ چرا که در صدر اسلام حرکت عظیم اسلامی و اشاعه دین توحیدی بر عهده این سه نفر بود و نباید از این مهم غافل باشیم.

وی ادامه داد: هر چه بیشتر کار کنیم بدون تردید عظمت رسالت الهی پیامبر(ص) اشاعه داده‌ایم و عظمت و فداکاری تلاش‌های مجاهدانه حضرت خدیجه را به منصه ظهور کشانده‌ایم.

آیت الله صافی گلپایگانی با بیان این که تکریم حضرت خدیجه(س) تعظیم و تکریم دین مبین اسلام است، تصریح کرد: اعضای هیئت علمی این همایش ارزشمند، باید با شناسایی آثار و کتبی که به شخصیت حضرت خدیجه پرداخته‌اند، نسبت به جمع آوری و معرفی آن‌ها اهتمام جدی داشته باشند. هر چه به سیره علمی و عملی حضرت خدیجه(س) بپردازیم، بدون شک به ابعاد مختلف دین اسلام پی خواهیم برد و این موجب می‌گردد، رشته‌های مختلفی در راستای برپایی این همایش ملی به وجود آید که از جمله می‌توان به شخصیت و جایگاه زن در اسلام و یا وظایف زنان در اسلام اشاره کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: مجموعه‌ها و مراکز علمی به ویژه حوزه‌های علمیه باید آنگونه که درشان حضرات معصومین و ائمه اطهار(ع) می‌باشد، نه به صورت یک مورد در سال، بلکه در طول سال برنامه‌های مفصلی پیرامون معرفی حضرات معصومین(ع) داشته باشند و آنگونه که سزاوار است به دنیا معرفی کنند؛ چرا که دنیا خوب می‌شنود و خوب می‌فهمد؛ بنابراین باید جدی و پرتلاش وارد این عرصه شویم.

این مفسر قرآن کریم ادامه داد: بدون تردید مقالات علمی ارزشمندی به دبیرخانه این همایش خواهد رسید، بنابراین با دقت فراوان نسبت به ارائه کتابی تخصصی و علمی پیرامون شخصیت نورانی‌ام المومنین حضرت خدیجه کبری(س) اهتمام جدی داشته باشید.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 570473

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =