رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: بناهای تاریخی به مردم واگذار می‌شود

رئیس سازمان میراث فرهنگی از واگذاری 100 بنای تاریخی به بخش خصوصی تا پایان امسال خبر داد و گفت: تا کنون 70 بنای تاریخی به مردم واگذار شده است.

به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین از همدان ؛ مسعود سلطانی فر، معاون رئیس جمهور و رئیس سارمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که در حاشیه سفر به استان همدان در جمع خبرنگاران سخن می گفت با اعلام مطلب فوق افزود: دوره‌ای است که از جهت بازسازی بافت‌های تاریخی سازمان میراث فرهنگی و وزارت راه و شهرسازی نهایت همکاری را با یکدیگر دارند.


سلطانی فر، با اشاره به اینکه این همکاری باعث شده که مسیر نجات‌بخشی بسیاری از این بافت‌ها آغاز شود، افزود: همگرایی خوبی در این بین وجود دارد که امیدواریم فرآیند نجات‌بخشی بتواند بافت‌های فرهنگی، تاریخی و قدیمی شهر هویت‌های فرهنگی این بناها را که بسیاری از آنها ثبت ملی شده حفظ کند.

وی با اعلام اینکه از بناهای تاریخی برای کاربری‌های خدماتی، فرهنگی و اقامتی استفاده کنیم، اظهار داشت: این مکان‌ها و بناهای تاریخی پس از بازسازی و مرمت فوق‌العاده مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است.

معاون رئیس جمهور، با اعلام اینکه تاکنون 70 بنای تاریخی در سطح کشور واگذار شده و تا پایان امسال 100 بنای دیگر نیز به بخش خصوصی واگذار می‌شود، عنوان کرد: البته این تعداد به غیر از بناهای واگذار شده به شهرداری‌هاست.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد:در شیراز قرارداد واگذاری 28 بنای تاریخی به شهرداری منعقد شده که مراحل نجات‌بخشی از جمله مرمت، بازسازی، نجات‌بخشی و بهره‌برداری به شهرداری واگذار می‌شود که براساس این واگذاری 33 میلیارد تومان در این بناها هزینه شده و به مدت 20 سال بهره‌برداری با شهرداری خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه روز شنبه 7 بنا برای بهره‌برداری و نجات بخشی به شهرداری کرمان واگذار می‌شود، اظهار داشت: امیدواریم تعداد واگذاری‌ها تا پایان امسال به 200 مورد برسد.

سلطانی‌فر اظهار داشت: با توجه به محدودیت منابع دولتی امیدواریم با پول غیردولتی و نهادهای عمومی و خصوصی هر چه سریع‌تر بتوان این بناهای تاریخی را مرمت و بازسازی کرده و بهره‌برداری از آنها را به بخش خصوصی واگذاری کنیم.

وی با اشاره به اینکه این اقدام همچون تبدیل بناهای چندصد ساله تاریخی به بنگاه اقتصادی و جاذبه گردشگری است، گفت: حفظ میراث فرهنگی ملموس همچون بناها و سایت‌های تاریخی به عنوان ارزش و فضلیت بین مسئولان تبدیل شده است.

46

 

کد خبر 571778

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =