افزایش سزارین در کشور بیش از سه تا چهار برابر میزان استاندارد سازمان بهداشت جهانی است. سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند عمل سزارین نباید بیش از 15 درصد باشد. آمار پنج تا 10 درصد بهترین است.

حسین صرافی: رئیس مجمع مشورتی بانوان شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌های کشور گفت:" ایران دومین کشور دنیا در بخش انجام جراحی‌های بینی و سزارین است."

معصومه آباد، رئیس مجمع مشورتی بانوان شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌های کشور، در جمع روسای مجمع مشورتی بانوان شورای اسلامی استان‌های کشور اظهار داشت:" خطرات ناشی از تولد فرزندان به روش سزارین هفت برابر تولد آنان به روش طبیعی است."

آباد با اشاره به عوارض و خونریزی‌های بعد از زایمان در عمل‌های سزارین اظهار داشت:" باید با فرهنگ‌سازی و تصویب قوانین پیشگیرانه از افزایش این نوع عمل‌ها در کشور جلوگیری کرد."

وی اظهار داشت:" سزارین عمل بسیار پیچیده‌ای بوده که عوارض بسیار خطرناکی برای مادر و فرزند به همراه دارد."

آباد اضافه کرد:" مصوبات این اجلاس به نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ارائه تا نسبت به تصمیم‌ گیری و تصویب آن در مجلس اقدامات لازم صورت گیرد."

رئیس مجمع بانوان شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌های کشور با اشاره به اجلاس پانزدهم در بوشهر گفت:" متأسفانه بسیاری از طرح‌های بانوان در برنامه چهارم در برنامه پنجم حذف شده است."

افزایش سزارین

افزایش سزارین در کشور بیش از سه تا چهار برابر میزان استاندارد سازمان بهداشت جهانی اعلام شده است.

بر اساس یک گزارش تحقیقی، بیش از 25 درصد زایمان‌ها در برخی از نقاط کشور به روش سزارین انجام می‌شود.

این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند عمل سزارین نباید بیش از 15 درصد در هر کشور باشد و آمار پنج تا 10 درصد بهترین است.

افزایش عمل سزارین در کشور بر خلاف آئین‌ نامه‌‌ ای است که وزارت بهداشت با هدف کاهش سزارین در کشور بر اساس راهکارهای عملی تدوین کرده است.

به گفته برخی از پزشکان متخصص زایمان حدود 70 درصد از کودکان در کشور به روش سزارین به ‌دنیا می‌آیند در حالی که این روش خطرات عفونتی و دیگر عوارض جانبی حاد را در کودک ایجاد خواهد کرد.

بر اساس آماری که معاونت پزشکی برخی دانشگاه‌های کشور ارائه داده‌اند، میزان سزارین در خراسان شمالی 31 درصد، در لرستان 35 درصد، در خراسان رضوی 43 درصد و در این میان ایلام با 49 درصد رکوردار عمل سزارین است.

این آمار نشان ‌دهنده نبود اطلاع‌ رسانی شفاف و نا آگاهی زنان کشور از پیامدهای سزارین بر مادر و نوزاد است.

بررسی علت و راهکار

متخصصان زنان و زایمان معتقدند زنان به علت ترس از زایمان طبیعی و احساس درد شدید، تمایل به عمل سزارین دارند.

علت دیگر افزایش تعداد سزارین، خود مادران هستند زیرا برخی خانم‌ها سزارین را مانند پدیده مدرن می‌پندارند.

برخی مادران از روی نا آگاهی ترجیح می‌دهند سزارین شوند با این استدلال غیر علمی که در این عمل فشار بر سر نوزاد وارد نمی‌شود.

این در حالی است که متخصصان تاکید کرده‌اند فشار وارد شده بر سر کودک در حالت زایمان طبیعی، با ایجاد مکش، ریه‌های او را پاک می‌کند و به همین خاطر نوزادان زایمان طبیعی نسبت به سزارینی‌ها، مشکلات تنفسی کمتری دارند.

در آمریکا، استرالیا، کانادا و بسیاری از کشورهای اروپایی، جز به تشخیص پزشک در مواردی که سلامت مادر و نوزاد در خطر است، زنان سزارین نمی‌شوند.

پزشکان کشور هم زایمان طبیعی را توصیه می‌کنند و معتقدند که پیشرفت روش‌های علمی و تجهیزات پزشکی، ضرورت سزارین را جز در موارد استثنایی از بین می‌برد.

دکتر محمد شاهرخی، جراح زنان و زایمان، در گفت و گو با خبرآنلاین، یکی از علل گرایش زنان کشور به عمل سزارین را مرگ‌ و میر مادران و نوزادان می داند.

او می گوید:" در ایران از سال 1375 تا 1384، 2585 مورد مرگ مادران باردار و در سال 1384، 295 مورد مرگ مادر گزارش شده که 87.6 درصد این مرگ‌ و میرها در بیمارستان اتفاق افتاده و 60 درصد آن‌ها به علت خطاهای پزشکی، مامایی و پرستاری به‌وقوع پیوسته است."

این در حالی است که کامران باقری لنکرانی وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرده بود در نیمه دوم سالهای 1383 تا 1386 در 9 دانشگاه علوم پزشکی کشور هیچ گزارشی از مرگ و میر مادران وجود نداشته است.

یکی از علت‌های انجام عمل سزارین در بیمارستان‌های کشور، دستمزد به‌ مراتب بالاتر پزشکان متخصص زایمان است که نرخ آن در برخی بیمارستان‌های خصوصی در سال 1387 بالای یک ونیم میلیون تومان اعلام شد.

مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در این خصوص می گوید:" با هدف کاهش خواهند گی سزارین از سوی ارائه کننده‌های خدمات در بیمارستان‌ها، درصدد هستیم تعرفه زایمان طبیعی و سهم ماماها در انجام این زایمان‌ها را افزایش دهیم."

او تاکید می کند وزارت بهداشت با همکاری ماماها به ‌دنبال تنوع ‌بخشی به روش‌های زایمان طبیعی است و در این زمینه زایمان‌های بدون درد را به‌ صورت برنامه‌ای کشوری اجرا می‌کند.

از سوی دیگر آموزش دوران بارداری راه مناسبی برای ایجاد خود باوری در مورد توانایی انجام زایمان طبیعی و کاهش ترس زایمان است.

عوارض سزارین

سزارین مانند هر عمل دیگری، یک جراحی محسوب می‌شود و نیازمند بیهوشی است. بیهوشی خطراتی چون ابتلا به خونریزی، عفونت و گاه نیاز به انتقال خون را به همراه دارد.

در نوزادانی که به روش سزارین متولد شده‌اند، خطر ابتلا به دیابت نوع اول، ابتلا به آسم و آلرژی بسیار بالاتر از نوزادانی است که به روش طبیعی متولد شده‌اند.

تحقیقات نشان داده سندروم مرگ ناگهانی نوزادان در ماه‌های نخست، در نوزادانی که به شیوه سزارین متولد می‌شوند تا سه برابر بیشتر است.

افسردگی مادران سزارینی دو برابر مادرانی است که به روش طبیعی وضع حمل کرده‌اند.

کد خبر 57202

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =