حضور بمب‌افکن‌های روسی در ایران چه معنایی داشت؟

یک کارشناس روس در امور خاورمیانه و سیاست خارجی این کشور معتقد است حضور بمب افکن های روسی در ایران توازن قوا در منطقه را بهم زد.


به گزارش خبرآنلاین به نقل از وب سایت راشا کانسیل، آلکسی خلبنیکوف در این تحلیل می نویسد:  حضور هواپیماهای روسی در پایگاه هوایی همدان و انجام مأموریت آنها از این پایگاه پس از گذشت 6 روز قطع شد.

این امر باعث تغییر جدی در توازن قوای منطقه شد زیرا استقرار بمب افکن‌های روسيه در همدان در شرایط آشتی ترکیه با اسرائیل و روسيه و بهبود روابط ترکیه با ایران و همچنین شدت یافتن تشنج بین ترکیه و غرب رخ داد.

این نویسنده با اشاره به انتقادات صورت گرفته از این قرار در داخل ایران و اشاره به اظهارات وزیر دفاع کشورمان می نویسد: احتمالاً موضع وزیر پس از انتقاد محافل محافظه‌کار بانفوذ ایران از راه دادن نظامیان روس به پایگاه هوایی تغییر یافت.

او ادامه داده است: ولی امر، طی 6 روز دسترسی روسيه به پایگاه هوایی ایران این بود که همکاری نظامی ایران و روسيه به سطح جدیدی ارتقاء یافته و امکانات مسکو برای ترتیب دادن عملیات رزمی در خاورمیانه گسترش یافته است. ضمناً روشن است که اسرائیل در جریان تعامل روسيه با ایران قرار داشت. همچنین مي‌شود حدس زد پس از بهبود روابط با ترکیه به مقامات ترک هم در این مورد اطلاع رسانده شده بود. ضمناً نباید تصور شود که عملیات ترکیه در سوریه با منافع روسيه مغایرت دارد. مسکو برخلاف واشنگتن چندان هم به کردها امید نبسته بود و لذا اینجا امکان آزادی عمل خود را حفظ کرده است.

به این ترتیب صحبت از وخامت روابط روسيه و ترکیه و همچنین بدتر شدن اوضاع سوریه پس از آغاز عملیات ارتش ترکیه در سوریه زودرس خواهد بود. در عمل همه بازیگران اصلی برای اولین بار پیرامون حفظ تمامیت ارضی سوریه متحد می‌شوند.

52261

کد خبر 573311

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • بدون نام ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
  0
  روکم کنی امریکاوحامیانشون
 • بی نام IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
  0
  معلومه که با حضور بمب افکنهای روسی در ایران "امکانات مسکو برای ترتیب دادن عملیات رزمی در خاورمیانه گسترش یافته است." مشکل اینه که برای ما فایده ای نداره که هیچ کلی هم ضرر داره.
 • رضا A1 ۰۵:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
  23
  که روسیه که نصف ایرانو در زمان قاجار بلعید خوبه آمریکا خره
  • بی نام DE ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
   0
   منظورت شوروی است؟