۰ نفر
۱۲ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۵

ایرنا نوشت: رئیس جمهوری ترکیه بار دیگر اتحادیه اروپا را به خلف وعده درباره توافق مربوط به جلوگیری از ورود مهاجران به اروپا متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رجب طیب اردوغان امروز (جمعه) گفت که اتحادیه اروپا وعده داده بود 6 میلیارد یورو (معادل 6 میلیارد و 700 میلیون دلار) به منظور کمک به اسکان حدود 3 میلیون پناهجویی که در ترکیه حضور دارند، به آنکارا بدهد.

وی افزود: خب چه شد؟ تنها حمایتی که تاکنون صورت گرفته مبلغ 183 میلیون یورو است که آن هم به دست ما نرسیده، بلکه به یونیسف داده اند.

اردوغان تصریح کرد: هیچ کشوری به تنهایی نمی تواند در این بحران دوام بیاورد. متاسفانه وعده هایی که در این زمینه به ما داده اند، عملی نشده است.

وی در مرداد ماه نیز اتحادیه اروپا را به نقض تعهداتش در توافقنامه مربوط به مهاجران غیرقانونی متهم کرد.

آسوشیتدپرس افزود: تشدید گلایه های آنکارا درباره خلف وعده اروپا، باعث ایجاد نگرانی شده است مبنی بر این که توافق ترکیه با اتحادیه اروپا که در ماه مارس (اسفند 94) منعقد شد و به میزان چشمگیری از ورود مهاجران غیرقانونی به یونان کاست، فرو بپاشد.

توافق مذکور در 18 مارس منعقد شد و به موجب آن آنکارا متعهد شد که مانع مهاجرت غیرقانونی پناهجویان از طریق دریای اژه به اروپا شود. ترکیه همچنین تعهد کرد که شرایط 3 میلیون سوری پناهجو در خاک خود را بهبود ببخشد. اتحادیه اروپا نیز وعده داد که در ازای این اقدام بسته کمکی به آنکارا ارائه خواهد کرد.

52311

کد خبر 574656

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =