تاوانی که شهرام ناظری برای عشق به ایران داده است

ایلنا نوشت: استاد آواز ایران با بیان اینکه ایران کشوری است پر از تناقض و با این وجود، عاشق ایران است، گفت: باید برای عشق به وطن تاوان داد.

مراسم شب شهرام ناظری با یونسکو در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد با همکاری موسسه فرهنگی هنری مانا نقش برگزار شد.

در این مراسم هنرمندانی از جمله مسعود جعفری جوزانی، سحر جعفری جوزانی، رویا نونهالی، بیوک موسوی مدیر کاخ موزه سعدآباد، مسعود سلطانی فر (معاون رئیس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری) و محمد حسن طالبیان(معاون سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری) حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم بیوک موسوی مدیر کاخ موزه سعدآباد با تبریک اعیاد پیش رو، با بیان تاریخچه کاخ موزه سعدآباد اظهارکرد: با پیروزی انقلاب اسلامی شرایطی فراهم شد تا این ارگ حکومتی با مجموعه‌ای از  مراکز فرهنگی به کار خود ادامه دهد. با توجه به اینکه دفتر منطقه‌ای یونسکو در کاخ سعدآباد مستقر است با مجموعه فرهنگی سعدآباد همکاری می کند.

او ادامه داد: امروز برای صلح خواهی و صلح طلبی چه بهتر با نوای موسیقی همراه شویم.

استر کیش لاروش (مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران) نیز در این مراسم اظهار کرد: بسیار خوشحالم از طرف یونسکو برای اجرای بی نظیر استاد ناظری و به شما خوش آمد می‌گویم.

 او با بیان اینکه هدف یونسکو ایجاد صلح و نابودی فقر است ادامه داد: همانطور که می دانید یونسکو برای رسیدن به اهدافش از طریق فرهنگ و تمدن وارد می شود.

 نماینده سازمان ملل در ایران گفت: موسیقی ابزاری است برای برقراری ارتباط انسان ها با فرهنگ های مخالف. امشب به خود می‌بالیم چرا که یکی از انسان‌هایی که با موسیقی به مردم عشق و صلح را هدیه می‌کند، در کنار ماست.

لاروش با اشاره به شهر کرمانشاه زادگاه شهرام ناظری خاطرنشان کرد: آثار وی به شیوه های مختلف معرف فرهنگ و موسیقی ایرانی است و مولانا و شاعران ایران را به همگان معرفی کرده است.

 لاروش با اشاره نشان شوالیه که از طرف کشور فرانسه به ناظری اهدا شده اضافه کرد: او جوایز مختلفی را دریافت کرد و ما مفتخریم که استاد ناظری دعوتمان را پذیرفتند.

او با ابراز تشکر از موسسه مانا نقش برای حمایت ها و ترویج میراث فرهنگی در منطقه بیان کرد: شهرام ناظری در حال تولید آلبوم جدیدی ست؛ این پروژه تصاویری از آثار تاریخی فرهنگی شهر اصفهان به همراه موسیقی ایرانی است.

در ادامه این مراسم قطعاتی از موسیقی دو نوازی کمانچه و عود نواخته شد.

پس از آن خانم لاروش با اعلام اینکه شهرام ناظری قطعاتی از آلبوم جدید خود را اجرا می کند از او دعوت کرد تا روی سن بیاید.

شهرام ناظری با عذرخواهی از تاخیرش اظهار کرد: با توجه به اینکه قبلا در بزرگداشتی که یونسکو برای حافظ در پاریس برگزار کرده بود حضور داشتم، تصور می کردم برنامه‌های یونسکو تنش و مشکل نداشته باشد اما ظاهرا اینطور نیست.

او با بیان اینکه تمایل ندارد مراسم بزرگداشت و تقدیر برایش برگزار شود، گفت: از آنجا که در گذشته با یونسکو همکاری داشتم و همچنین برای معرفی میراث فرهنگی اصفهان قطعاتی را اجرا کرده بودم، پس از آشنایی با خانم لاروش قبول کردم این مراسم برگزار شود و امیدوارم از دیگر هنرمندان نیز قدردانی شود.

شوالیه آواز ایران خاطر نشان کرد: ایران کشوری است پر از تناقض و این کش و قوس‌ها سالهاست که وجود دارد ما نیز در این ۳۷ سال به این کش و قوس ها عادت کرده ایم اما با تمام این مشکلات عاشق ایران هستم.

ناظری با بیان اینکه فرصت های زیادی برای زندگی در خارج از کشور داشته تصریح کرد: عشق به ایران باعث شد زندگی بدون دغدغه در خارج از کشور را رها کنم و در ایران بمانم و ظاهرا چاره ای نیست باید برای عشق به وطن تاوان داد.

در ادامه ناظری با نواختن ساز سه تار، ابیاتی از اشعار شفیعی کدکنی در مدح منصور حلاج را اجرا کرد.

شوالیه آواز ایران همراه گروه مولوی نیز دو قطعه موسیقی با اشعاری از مولانا اجرا کرد.

 در پایان نیز محمد حسن طالبیان با تشکر از یونسکو در سخنانی کوتاه گفت: امیدوارم تقدیر از هنرمندان این میراث ناملموس و معنوی ما ادامه داشته باشد.

پس از آن نیز با حضور خانم لاروش و موسوی مدیر کاخ موزه سعدآباد با اهدای لوح تقدیر از شهرام ناظری(شوالیه آواز ایران) تقدیر شد.

5757

کد خبر 575249

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام RO ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۳
  11 0
  هنرمند قدر بیند و بر صدر نشیند؟؟؟؟؟؟
 • بی نام A1 ۰۴:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۴
  10 13
  اَلقاب جعلی و بی ارزش که در شان ادبیات و هنرِ ایران زمین نیست ؛ شوالیۀ آواز ..... مسخره است . حتما فردا نام آن دیگری را هم میگذارید : گلادیاتورِ آواز ...... واقعا مسخره است .