۰ نفر
۶ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۰۲:۵۰

در فصل سوم کاوش باستان شناسی گورستان باباجیلان استان لرستان 9 گور توسط هیات باستان‌شناسی استان کشف شد.

به گزارش میراث آریا، سرپرست کاوش باستان شناسی گورستان باباجیلان با بیان این مطلب گفت: فصل سوم کاوش گورستان باباجیلان در مهر ماه 1387 آغاز شد ، نتایج کاوش فصل سوم پس از حفر و خاکبرداری بیش از 200 متر مربع منجر به کشف 9 گور شد که از این تعداد 6 گور از نوع گودالی و چهار چینه سنگی و 3 گور از نوع گور خمره بودند.

عطا حسن پور افزود: جهت این گورها شمال شرقی-جنوب غربی بوده و ابعاد آنها از 100×50 سانتیمتر تا 80×40 سانتیمتر متغیر است.

وی تصریح کرد: عمق گورها حدوداً 60 سانتیمتر است. شیوه تدفین در این گورها با توجه به ابعاد و بقایایی که از استخوان‌ها باقی مانده، به صورت چمباتمه ای و جنینی است و در کنار تدفین اشیایی مفرغی، آهنی و سفالی یا مهره های تزئینی از جنس عقیق، صدف و استخوان به دست آمد.

حسن پور اضافه کرد: سفال‌های به دست آمده از این گورستان سفال معروف به گونه لرستان با نقش مثلث‌های آویزان است که از نظر گونه شناسی قابل مقایسه با سفال باباجانIII و حسنلوی IV و همزمان با دوره عصر آهن II در لرستان است که تاریخی بین 900 تا 750 پ. م را در بر می گیرد.

وی ادامه داد: محوطه باباجیلان حاوی اطلاعات ارزشمندی از دوره عصر آهن در لرستان بوده که متأسفانه در اثر کاوش‌های غیر مجاز از بین رفته است.

حسن پور اضافه کرد: خوشبختانه با کاوش‌های اضطراری صورت گرفته در این محوطه توانستیم حداقلی از اطلاعات تاریخی در مورد این محوطه و ساکنان آن را به دست آوریم.

وی خاطرنشان کرد: امید است کاوش‌های آتی بیانگر حقایق نهفته دیگری شود که در جای جای این سرزمین کهن مدفون است.

کد خبر 57573

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =